Ile człowiek może wytrzymać bez snu?

2020-07-07 9:12

Na sen poświęcamy około 8 godzin dziennie. Przez całe życie - nawet 25 lat! Czy można się bez snu obyć? Co się dzieje z naszym (lub w naszym) ciele, kiedy nie śpimy zbyt długo? Przekonajcie się!

nadmierna senność
Autor: Getty Images

Spokojnie, nie musimy spać aż 8 godzin dziennie. Niektórym wystarczy mniej snu - ale najważniejsze jest to, by każdego dnia położyć się na zasłużony odpoczynek. Jeśli zdarza wam się wstawać bardziej zmęczonymi niż zasypialiście, to znaczy, że macie na bakier z higieną snu. Najedliście się przed snem? A może wypiliście alkohol? Żeby wypocząć podczas snu powinno się położyć na czczo - wtedy organizm faktycznie odpoczywa, a nie dalej trawi. 

Czytaj też: SEN - błyskawiczna regeneracja ciała i psychiki

Ale wróćmy do tego, co się dzieje, kiedy nie śpimy zbyt długo. Czas reakcji ulega spowolnieniu, stajemy się bardziej drażliwi, spada libido, spada zdolność koncentracji, zmiany dosięgają nawet układu immunologicznego – wzrasta ryzyko infekcji. Naukowcy badali wielokrotnie, co się dzieje z ciałem, kiedy nie śpimy. Jak to robili? Cóż, wiele zależy od tego kto i kogo badał. Przykładowo w Rosji testy prowadzono na więźniach politycznych, których stymulowano gazem. Badani nie przeżyli... Ale nie dlatego, że zostali zabici, tylko dlatego, że zwariowali. Brak snu doprowadził ich do szaleństwa, doszło do samookaleczania się, wzajemnych ataków... 

Ale były także mniej drastyczne eksperymenty. Wszystkie udowodniły, że sen jest potrzebny, a bez niego nie możemy normalnie funkcjonować. Osoby niewyspane łatwiej mogą spowodować wypadek drogowy. Mało tego, są rozkojarzone, mogą mieć problemy z pamięcią. Pojawić się może ból oczu, przekrwienie ich, światłowstręt, a także ból głowy. Jeśli okres bez snu wydłuża się, pojawiają się bóle mięśni i stawów, człowiek traci kontrolę, możliwość rozróżniania barw, mogą pojawić się halucynacje. 

Sen jest nam potrzebny i trzeba o niego zadbać: Zdrowy sen: 9 rad, jak dobrze spać

CiekawostkaRekordzistą w braku snu jest Tony Wright – poddał się on eksperymentowi medycznemu i nie spał przez 266 godzin.