Swędzenie skóry u dziecka - co robić?

2013-03-21 12:17

Swędzenie skóry może być objawem wielu chorób, dlatego zawsze należy skonsultować je z lekarzem. Przeważnie jednak przyczyną takiego stanu jest sucha skóra i jeśli poza suchością skóry nie występują inne zmiany - skoncentrować się na natłuszczeniu jej.

Swędzenie skóry u dziecka - co robić?
Autor: GettyImages Swędzenie skóry może być objawem wielu chorób, dlatego zawsze należy skonsultować je z lekarzem. Przeważnie jednak przyczyną takiego stanu jest sucha skóra i jeśli poza suchością skóry nie występują inne zmiany - skoncentrować się na natłuszczeniu jej.

Spis treści

  1. Swędzenie skóry wywołane pasożytami

Najczęściej występującą chorobą skóry objawiającą się świądem i suchą skórą jest atopowe zapalenie skóry (AZS), które wywołują rozmaite czynnik m.in.  środki drażniące, roztocza kurzu, sierść zwierząt. Za skórne problemy odpowiada tzw. defekt bariery naskórkowej. Zaburzona jest bariera ochronna, dlatego skóra jest stale przesuszona i podatna na podrażnienia. Aby ustalić przyczynę atopowego zapalenia skóry i móc wyeliminować drażniący czynnik z otoczenia dziecka (bądź diety) należy zrobić testy alergologiczne (z krwi albo, jeśli dziecko skończyło 3 lata, testy skórne).

Swędzenie skóry - co robić?

Na rynku jest wiele preparatów nawilżająco-natłuszczających nazywanych emolientami, które stosowane systematycznie złagodzą świąd, a także natłuszczą i nawilżą skórę.

Lekarze przepisują na złagodzenie zmian zapalnych maści ze sterydami oraz leki antyhistaminowe. Do pielęgnacji skóry należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do atopowej skóry (płyny do kąpieli, preparaty do mycia, kremy i balsamy). Bywa, że nim znajdzie się odpowiedni preparat, trzeba wypróbować wiele - skóra z atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwa i bywa, że nie wszystkie emolienty jej odpowiadają.

Rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry chętnie sięgają też po domowe metody. Wielu chwali kąpiele dziecka w wodzie z dodatkiem naturalnego krochmalu czyli mąki ziemniaczanej. Zalecane jest też stosowanie olejku z wiesiołka.

Co na swędzenie? Dobrze jest mieć w apteczne Fenistil w kroplach albo Fenistil gel (maść na swędząca skórę), wapno czy preparaty antyhistaminowe przepisane przez lekarza.

Swędzenie skóry wywołane pasożytami

Warto wiedzieć, że swędzenie skóry może towarzyszyć chorobom pasożytniczym. Dlatego warto, w przypadku dzieci, raz w roku zrobić badanie kału w kierunku pasożytów. Obowiązkowo badamy kał jeśli u dziecka występuje, poza świądem, brak apetytu, ciągła ochota na słodycze, nocne zgrzytanie zębami, a także gdy dziecko jest poddenerwowane, ma sińce pod oczami i ma suchy kaszel.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza