Pępek noworodka - właściwa higiena i pielęgnacja

2008-01-14 1:03 Janina Blumka | Konsultacja: mgr Anna Durka, położna

Noworodek wraca do domu z niezagojonym pępuszkiem. Dla wielu rodziców kikut pępowiny to duży problem. Niepotrzebnie się martwicie, bo właściwa higiena i pielęgnacja pępka jest naprawdę prosta.

Kikut to pozostałość po pępowinie żyle, którą płód połączony jest z łożyskiem matki. Za jej pośrednictwem do rozwijającego się w brzuchu przyszłej mamy płodu dostarczane jest pożywienie i tlen, a usuwane są produkty przemiany materii. Po porodzie pępowina nie jest już potrzebna, więc odcina się ją parę centymetrów od skóry maluszka, a na brzuchu niemowlęcia pozostaje kikut. Niegdyś był zawiązywany na supełek, dzisiaj zakłada się na niego specjalną plastikową zapinkę, która po dwóch dobach jest zdejmowana przez lekarza. Kikut pępowiny stopniowo zasycha i twardnieje, zmienia kolor z niebieskawego na szary, potem na czarny, aż w końcu sam odpada. Ten proces trwa zwykle od 10 do 14 dni, choć w niektórych przypadkach zdarza się i tak, że kikut odpada dopiero po trzech tygodniach.

Czysty pępek będzie zdrowy

Przez cały ten czas okolice pępka musisz starannie pielęgnować, by do gojącej się rany nie wdało się zakażenie. Specjaliści zalecają, by robić to kilka razy dziennie: rano, w ciągu dnia po każdej zmianie pieluszki i wieczorem po kąpieli. Jak długo? Przez cały czas zasychania kikuta i przez trzy dni po tym, jak odpadnie. Zanim zaczniesz zabiegi higieniczne, koniecznie umyj ręce. Do oczyszczania pępka używaj jałowych gazików nasączonych spirytusem 70%. W aptekach możesz kupić gotowe wilgotne gaziki, ale zestaw do pielęgnacji możesz też przygotować sama.

Ważne

Kiedy do lekarza?

Kikut pępowiny i skórę wokół niego oglądaj uważnie przy każdej kąpieli i zmianie pieluszki. Parę kropel krwi to nic takiego, ale obfitsze krwawienie, ropna wydzielina czy brzydki zapach to znak, że nie goi się on prawidłowo i mogło wdać się zakażenie. Niepokojące są także: obrzęk, zaczerwienienie i znacznie cieplejsza skóra wokół pępka. Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów, odwiedź z dzieckiem lekarza pediatrę. Prawdopodobnie przepisze on miejscowy antybiotyk w kremie lub zasypce. Szybko zdiagnozowaną infekcję można łatwo wyleczyć i nie jest ona niebezpieczna dla dziecka.

Zestaw do pielęgnacji pępka

Będziesz potrzebować wyjałowionych jednorazowych wacików i spirytusu spożywczego, który trzeba rozcieńczyć wodą w proporcji 2:1. Pępek trzeba przemywać bardzo dokładnie. Najpierw wilgotnym gazikiem oczyść pozostałość pępowiny, potem lekko podważ kikut i przemyj skórę pod nim – najlepsze do tego celu są patyczki kosmetyczne. Na koniec delikatnie przetrzyj skórę dookoła pępka. Potem osusz kikut suchym gazikiem. Bez wyraźnego zalecenia położnej nie smaruj go żadnym kremem ani maścią, nie zasypuj pudrem. Nie używaj też gencjany – nie jest zalecana, gdyż barwiąc na fioletowo kikut (a przy okazji pępka wszystko wokół), nie pozwala ocenić stanu pępka: tego, czy się dobrze goi i czy nic się z niego nie sączy.

Tego nie rób

Pod żadnym pozorem nie odrywaj na siłę kikuta pępowiny, nawet jeśli sam długo nie odpada - to grozi infekcją!

Pępka nie powinno nic uciskać ani ocierać

Podczas kąpieli staraj się nie zamoczyć pępuszka, chociaż jeśli kapnie na niego parę kropel wody, nic złego się nie stanie. Ważne, by potem pępek osuszyć i zdezynfekować spirytusem. Równie ważna jak pielęgnacja jest wygoda. Kikuta pępowiny nic nie powinno uciskać ani ocierać. Dlatego zakładając dziecku pieluszkę, wywiń jej górną część na zewnątrz lub wytnij w niej duży otwór na pępek. To zapobiegnie otarciom, poza tym stały dostęp powietrza sprawi, że kikut szybciej zaschnie i odpadnie. Nie obwiązuj pępuszka opatrunkiem ani nie oklejaj plastrem, bo w ten sposób możesz doprowadzić do infekcji.

SPRAWDŹ >>> Jak prawidłowo pielęgnować kikut pępowiny?

Polecamy e-poradnik
1,50 zł

Polecamy e-poradnik

Z poradnika dowiesz się:

  • co jeść, by osiągnąć wymarzony rezultat
  • które produkty są zakazane
  • dlaczego wystarczy ćwiczyć co drugi dzień

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
myślący logicznie
|

a z której połowy średniowiecza pochodzisz?

Mama malucha
|

Dlaczego zalecanie spirytus? Mamy XXI a tutaj jakby z czasów PRL :(

romka
|

Sam wyschnie, wystarczy trochę powietrzyć a po kąpieli przesmarować unigelem, to przejrzysty żel na wszelkie rany i stany zapalne, ma działanie bakteriobójcze, chroni pępuszek przed zababraniem. Bezpieczny i polecany dla niemowląt. Ja go stosowałam u swojego dziecka i sprawdził się super.

xxxxx
|

To sa dopiero brednie. W niemczech zasada jest jedna dziecka sie nie kapie dopoki jest kikut. Pielegnacja wyglada tak nic nie robic tylko od czasu do czasu posypac pudrem on sam wyschnie I odpadnie.
W pl znam przypadki ze pielegnuje sie to spirytusem a jak odpadnie kikut pepek jest czarny I zeby to zlikwidowac zostaje mozliwosc operacji plastycznej. Szczerze takie cos u dziewczynki wyglada brzydko

Paulina
|

Nasz kikut odpadł w 7 dobie życia od urodzenia do pielęgnacji przy każdej zmianie pieluszki używaliśmy Octenisept i patyczki bawełniane. W nocy z 8 na 9 dobę zauważyłam wypływającą zaschniętą krew, wysięg krwisty w dzień się lekko nasilił, pojawia sie przy każdej zmianie pieluszki, czy to normalne, czy powinnam udać się na pogotowie z maluszkiem? Bardzo proszę o odpowiedź

MAMCIa
|

mÓJ SYNEK MA 6 TYG a kikut się trzyma, na pocz. uzywałam octeniseptu ale położna powiedziała że to lipa i żeby wracać do spirytusu. no i czyszczę patyczkami..
powiedzcie czy ten pępek trzeba wietrzyć np nie ubierać dziecka czy co? lekarz powie+dział że moje dzieci mają genetycznie grubą pępowinę i trwa to dłużej..

rzeźba
|

Co za farmazony tu się wypisuje! Przeżyłem 5 kikutów na spirytusie, a teraz ten pseudomedykament octenisept ma zastąpić wielowiekową tradycję inicjacji alkoholowej - brednia, którą fabrykują nawiedzeni abstynenci ! Teraz walczymy z szóstym kikutem, który zaczął nam krwawić obficie, bo uwierzyliśmy w te nowoczesne trendy octeniseptowe i podpuszczeni przez położną daliśmy się uwieść propagandzie koncernów farmaceutycznych. Ale choć zgrzeszyliśmy zdradzając uświęconą (łac. spiritus znaczy Duch) tradycję wracamy pokornie do praktyk naszych babek zalewając się jak należy spirytem.

położna
|

kto w ogóle jest autorem tego tekstu, pewnie jakas osoba po jakimś kursiku. Kikut pępowinowy pielęgnuje się na sucho i używa Octenisept. Klamerka i lekarz- jaki żal

polozna
|

co za bzdury od kiedy to lekarz ściąga klamerke z kikuta teraz kikuty goi sie na sucho bez żadnego alkoholu poniewaz może przez delikatną skorę maluszka wniknąć do krwiobiegu wg. najnowszych zaleceń

dorotka
|

witam, mojej corece kikut odpadl po 5 dniach, i do pielegnacji uzywalam tylko wacikow i czystej cieplej wody ( tak mnie nauczono w szpitalu w uk) trzeba tylko pamietac , zeby przed zalozeniem pieluszki dobrze osuszyc to miejsce. pozdrawiam