Jak usunąć przebarwienia po ciąży

2007-10-12 3:09

Po ciąży pozostały ci na skórze brzydkie przebarwienia? Możesz je zlikwidować w gabinecie dermatologa estetycznego. Sposobów rozjaśniania przebarwień jest wiele - peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy usuwanie przebarwień za pomocą światła. Jednak wybór metody leczenia pozostaw dermatologowi.

Jak usunąć przebarwienia po ciąży
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej usuwać przebarwienia
  2. Jakich zabiegów kosmetycznych nie powinno się robić w ciąży?
  3. Peelingi chemiczne złuszczające naskórek
  4. Peeling ultradźwiękowy pomaga rozjaśnić przebarwienia
  5. Cosmelan - jeden z najskuteczniejszych zabiegów usuwania przebarwień
  6. Mikrodermabrazja - mechaniczne złuszczanie naskórka rozjaśnia przebarwienia
  7. IPL - usuwanie przebarwień za pomocą promieni świetlnych

Gdy zdecydujesz się na rozjaśnianie przebarwień, które zostały po ciąży w gabinecie, pamiętaj, że kuracja jest długotrwała, a jej efekty zależą od głębokości plam i ich wielkości. Nie można też samemu wybrać metody leczenia – zabiegi zawsze dobiera dermatolog po uprzedniej ocenie stanu skóry, wielkości i głębokości plam. Może się okazać, że w twoim przypadku wystarczą 2–3 zabiegi. Ale może też być tak, że lekarz będzie musiał połączyć kilka różnych metod, by usunąć bądź rozjaśnić przebarwienia.

Kiedy najlepiej usuwać przebarwienia

Walkę z plamami możesz zacząć dopiero po połogu, gdy ucichnie burza hormonalna, a więc skóra nie będzie już tak wrażliwa jak podczas ciąży. Dzięki temu unikniesz ryzyka podrażnienia przez stosowane podczas zabiegu preparaty. Ważna jest również pora roku. Najlepszą porą na kurację wybielającą jest jesień, kiedy słońce nie przygrzewa już zbyt mocno. Dlaczego? Niemal każdy zabieg rozjaśniający przebarwienia silnie złuszcza naskórek. Z tego powodu skóra podczas kuracji jest wrażliwa na promienie UV i mogą pojawić się na niej kolejne przebarwienia.

Ważne

Podczas kuracji wybielającej chroń skórę silnym kremem z filtrem o faktorze SPF 50+.

Jakich zabiegów kosmetycznych nie powinno się robić w ciąży?

Peelingi chemiczne złuszczające naskórek

Easy peel, yellow peel, peeling migdałowy. Nazwy różne, ale zasada ta sama: podczas zabiegu dochodzi do złuszczania naskórka na różnych jego poziomach, w zależności od rodzaju użytego kwasu i od jego stężenia. Podczas zabiegu easy peel wykorzystuje się mieszankę kwasu trójchlorooctowego, askorbinowego i cytrynowego. Yellow peel to peeling z użyciem kwasu retinowego, azelainowego, fitowego i kojowego, zaś w peelingu migdałowym używa się kwasu migdałowego. Zabiegi mają zwykle dwa etapy: najpierw lekarz nakłada na skórę roztwór kwasów, a potem – specjalną maskę, która wspomaga działanie kwasów i przyspiesza odnowę naskórka. W trakcie zabiegu skóra może piec albo szczypać, a zwykle 2–3 dni po zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać. Cena zabiegu: od 250 zł.

Peeling ultradźwiękowy pomaga rozjaśnić przebarwienia

Podczas zabiegu lekarz najpierw nakłada na skórę specjalne serum (dopasowane do problemu), a następnie przesuwa po niej urządzeniem emitującym falę ultradźwięków. W wyniku wibracji tonów o wysokiej częstotliwości składniki aktywne serum wtłaczane są głęboko w skórę, oczyszczając ją z nadmiaru sebum i starych, obumarłych komórek naskórka. Pod wpływem ultradźwięków w skórze spada poziom melaniny, co skutkuje rozjaśnieniem przebarwień. Peeling ultradźwiękowy jest bezbolesny. Cena zabiegu: 100–150 zł.

Cosmelan - jeden z najskuteczniejszych zabiegów usuwania przebarwień

Nowość w Polsce. Podczas zabiegu wykorzystywane są substancje hamujące działanie enzymu tyrozynazy, który odpowiada za tworzenie się melaniny. Poza tym w preparacie używanym do zabiegu są też składniki rozjaśniające skórę – kwas kojowy i fitowy, kwas askorbowy, arbutyna. Zabieg ma kilka etapów. Najpierw lekarz oczyszcza skórę specjalnym preparatem, przygotowując ją w ten sposób do nałożenia maski rozjaśniającej. Maskę trzeba trzymać na skórze przez określony czas, zwykle 2–4 godziny. Nie trzeba leżeć w gabinecie: można iść do domu, a maskę zmyć samodzielnie ciepłą wodą. Przez następne dni na skórę trzeba nakładać zestaw kremów otrzymanych w gabinecie. Po tygodniu niezbędna jest wizyta kontrolna u lekarza, który oceni działanie maski. Przez następne 3 miesiące trzeba pielęgnować skórę w domu za pomocą specjalnych dermokosmetyków. Zabieg uznawany jest przez lekarzy za jeden z najbardziej skutecznych, bo usuwa przebarwienia w 98 proc. przypadków. Cena zabiegu: od 2000 zł.

Mikrodermabrazja - mechaniczne złuszczanie naskórka rozjaśnia przebarwienia

Polega na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałych warstw naskórka. Naskórek może być ścierany na kilka sposobów, m.in. za pomocą wibrujących głowic diamentowych czy z użyciem sproszkowanego korundu, który pod ciśnieniem uderza w skórę. Mikrodermabrazja nie boli, ale część kobiet ocenia ją jako nieprzyjemną. Efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu – w większości przypadków przebarwienia są zdecydowanie jaśniejsze. Pełna kuracja składa się z kilku zabiegów, ich liczba i częstotliwość jest dobierana indywidualnie. Cena jednego zabiegu: 250–300 zł.

IPL - usuwanie przebarwień za pomocą promieni świetlnych

Pełna nazwa to Intense Pulse Light – intensywny impuls światła Zaliczany do laserów, nie jest jednak laserem w pełnym tego słowa znaczeniu. Aparat emituje wiązkę promieni świetlnych. Nie są one spójne, ale rozproszone i mają różną długość. Dzięki temu mogą docierać na różne głębokości skóry. Światło wchłaniane jest przez melaninę i powoduje jej rozpad. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie ciemnieje, a po 2 tygodniach zaczyna się złuszczać. Cena zabiegu zależy od wielkości i głębokości przebarwień, ustalana jest indywidualnie.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza