Za nami XXIV warsztaty kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw 2020

2020-10-14 17:45

W dniach 28-30.09.2020 r. odbyły się warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Patronem wydarzenia był Poradnik Zdrowie.

Za nami XXIV warsztaty WCCI Warsaw 2020
Autor: Getty Images

Warsztaty kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw są organizowane od ponad 20 lat. To jedno z najbardziej prestiżowych spotkań kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i przedstawicieli kadr medycznych - specjalistów z całego świata. 

Również w tym roku nie obyło się bez multimedialnych prezentacji, symultanicznych konferencji oraz interaktywnych warsztatów praktycznych, które od prawie ćwierćwiecza są punktem odniesienia co do jakości oraz warsztatu pracy kardiologów interwencyjnych i kadr medycznych związanych z medycyną sercowo-naczyniową w Polsce i na świecie.

Tegorocznym motywem przewodnim warsztatów była rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem wielonaczyniowej choroby wieńcowej, udrożnień przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych oraz choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej. Dużą uwagę poświęcono najbardziej skomplikowanym i obiecującym zabiegom dotyczącym chorób strukturalnych serca, w tym interwencjom na zastawce aortalnej, mitralnej i trójdzielnej.

Lekarze skupili się również na przedstawieniu swoich doświadczeń i najlepszych praktyk w zabiegach zamykania uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków i przeciwskazaniami do przewlekłej terapii przeciwkrzepliwej oraz interwencjom na tętnicach szyjnych i obwodowych.

W tym roku WCCI po raz pierwszy odbyło się w hybrydowej formule łączącej stacjonarną organizację z komunikacją online. Nowością tegorocznej edycji WCCI była pierwsza Debata Media Świadome Kardiologii z udziałem lekarzy i dziennikarzy organizowana wspólnie z fundacją Instytut Świadomości, która zastąpiła dotychczasową wersję corocznej konferencji prasowej. Debata ta miała na celu wypracowanie jak najlepszej komunikacji między środowiskiem medycznym a medialnym, zwrócenie uwagi na najbardziej palące problemy polskiej kardiologii, a także zweryfikowaniu ważnych informacji i przekazów w dziedzinie kardiologii, które mogą być mylące, nieaktualne, nieprawdziwe lub niezweryfikowane.

W trakcie warsztatów prezentowane były transmisje na żywo zabiegów z ośrodków m.in. z Warszawy, Budapesztu i Brna. W trakcie WCCI, odbyła się również druga edycja mini warsztatów WAR-CTO oraz pierwsza edycja mini warsztatów WAR-CHIP, przeznaczona dla zaawansowanych operatorów.

Więcej informacji na stronie: http://wcci.pl/

Patronem medialnym wydarzenia jest Poradnik Zdrowie.