Wybierasz się nad morze? Uważaj na sinice. IMGIW wydało komunikat

2022-06-28 10:41

Kwitnienie sinic to bardzo zła wiadomość dla wczasowiczów. Te bakterie mogą nie tylko zepsuć plany urlopowe. Kontakt toksyn wytwarzanych przez sinice ze skórą nie pozostaje również obojętny dla zdrowia. Wybierasz się na wakacje? IMGIW wydało ostrzeżenie i udostępniło zdjęcia satelitarne, na których widać pierwsze kolonie tych bakterii.

Morze Bałtyckie
Autor: Getty Images

Upały zachęcają do wyjazdów nad morze. Jednak w wyniku wysokiej temperatury wczasowicze powinni przygotować się na ewentualne pojawienie się sinic. Meteorolodzy z IMGIW już ostrzegają. Opublikowano zdjęcia satelitarne, na których widać, że pierwsze sinice pojawiły się w obrębie Zalewu Wiślanego.

„Ostatnie słoneczne i bardzo ciepłe dni sprawiły, że temperatura wody w zbiornikach wodnych wyraźnie się podniosła. Na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza. Nieco chłodniejsza woda rzędu 17-20 stopni Celsjusza występuje wzdłuż większości polskiego wybrzeża Bałtyku. Początek sezonu urlopowego zapowiada się wyjątkowo zachęcająco do plażowania i kąpieli” - informuje IMGW.

Ze względu na wysokie temperatury, sinice pojawiły się w Zatoce Gdańskiej, a dokładnie w Zalewie Wiślanym. Na chwilę obecną IMGW nie stwierdziło zagrożenia dla zdrowia, dlatego kąpieliska pozostają otwarte.

Czym są sinice?

Sinice są jednymi z najstarszych organizmów istniejących na ziemi. Ich kwitnienie w zbiornikach wodnych, w tym w Morzu Bałtyckim, spowodowane jest wysoką temperaturą wody oraz spływaniem licznych zanieczyszczeń z zasilających je rzek. To idealne waruki do rozwoju sinic.

„Zanieczyszczenia te pochodzą z wielkoobszarowych terenów rolniczych (spływ nadmiaru w/w substancji znajdujących się w nawozach sztucznych oraz naturalnych) jak i z nieoczyszczonych ścieków gospodarstw domowych”

Wpływ sinic na zdrowie

Podczas kwitnienia sinic woda robi się mętna i zielona. Nie jest również obojętna dla naszego zdrowia. Okazuje się, że kontakt skóry z toksynami, które wywarzają sinice, może spowodować uczulenie. Natomiast wypicie takiej wody może skończyć się dolegliwościami ze strony żołądka i jelit.