Włochy: niezniszczalni 90-latkowie. Co sprawia, że lepiej znoszą zakażenie koronawirusem?

2020-06-02 8:58

Jak donosi cytowany przez Polską Agencję Prasową włoski dziennik "Corriere della Sera", wielu włoskich 90-latków znosi zakażenie koronawirusem dużo lepiej, niż młodsi od nich seniorzy. Zjawisko to analizują właśnie eksperci i lekarze, zafascynowani sposobem, w jaki organizmy zbliżających się do setki Włochów pokonują koronawirusa.

Włosi
Autor: Getty Images

Skąd taka teza? "Corriere della Sera" przytacza w artykule statystyki zgonów na  koronawirusa we Włoszech. Wynika z nich, że w porównaniu z poprzednimi latami śmiertelność mężczyzn w wieku 70-79 lat wzrosła aż o 50 proc, znacznie mniej zgonów zanotowano za to w grupie osób powyżej 90. lat, które – teoretycznie – powinny być na nie bardziej narażone z racji bardzo podeszłego wieku.

Dziennik przytacza rodzime przykłady osób w bardzo zaawansowanym wieku, które właśnie wyleczono z Covid-19 – w tym 106 letniej Włoszki. I zaznacza, że informacje o podobnych przypadkach napływają z innych krajów, np. z Hiszpanii, gdzie ostatnio koronawirusa pokonała 113 letnia Maria Branyas, a dwa tygodnie wcześniej – 106 letnia Ana del Valle

Jak pisze "Corriere della Sera", lekarze stawiają wstępną hipotezę, że osoby w wieku 90 lat i starsze są lepiej chronione przez "furią Covid-19" w porównaniu z 70- i 80-latkami. Hipoteza ta, jak zastrzeżono, nie została jeszcze dogłębnie zbadana naukowo.

Jak informuje PAP, jeden z lekarzy z Genui chce przebadać krew 102-letniej kobiety, która wróciła do zdrowia. "Być może - jak wyjaśnił cytowany w dzienniku lekarz - w czasie swego długiego życia natknęła się na tak wiele wirusów, że jej układ odpornościowy jest bardziej przygotowany na Covid-19".

Włoskim fenomenem jest miasto Ogliastra na Sardynii, uważane za "ziemię stulatków" ze względu na długowieczność tamtejszej ludności. Nie zanotowano tam żadnych zakażeń. To tak, jakby osoby, które kończą 90 lat, były niezniszczalne - mówią eksperci.

Profesor Marco Trabucchi, prezes włoskiego stowarzyszenia psychogeriatrii, wyjaśnił to następująco: - To osoby, które ocalały w zjawisku nazywanym "żniwami". Oznacza ono, że słabe jednostki umierają i pozostają tylko te silniejsze; nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy

Polecamy także: