Ważna wiadomość dla chorych na serce. Będą zamienniki kluczowego leku

2023-02-02 8:22

Niebawem powinny skończyć się problemy osób przyjmujących lek Atenolol Sanofi. Zapasy tego preparatu od dłuższego czasu maleją, a producent zakończył sprzedaż w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia wydało właśnie zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu kilku leków z tą samą substancją czynną, sprowadzonych z innych krajów. Zamienniki powoli pojawiają się w aptekach.

Ważna wiadomość dla chorych na serce. Będą zamienniki kluczowego leku
Autor: Getty Images Ważna wiadomość dla chorych na serce. Będą zamienniki kluczowego leku

Atenolol stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, zaburzeń rytmu z szybką czynnością serca, a także w ostrej fazie zawału serca. Ma postać tabletek, a jego substancją czynną jest atenolol (atenololum), który wybiórczo blokuje receptory beta1-adrenergiczne w sercu.

Jego producent, koncern Sanofi, już w marcu 2022 r zdecydował o zakończeniu produkcji. Lek nie miał w Polsce odpowiedników.

Ministerstwo wydało czasowe zgody

O trudnej sytuacji pacjentów od jakiegoś czasu wiedziało Ministerstwo Zdrowia. Resort wydał właśnie w tej sprawie kolejny komunikat. Jak napisano: "Z uwagi na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny, firmę Sanofi-Aventis Sp. z o.o., wprowadzania do obrotu na terytorium Polski leku Atenolol, Atenolulum, tabletki po 25 mg oraz 50 mg (ważność pozwoleń na dopuszczenie do obrotu wygasła z dniem 1 grudnia 2022 r.), obecnie występują problemy z zapewnieniem jego dostępności".

Sytuację pacjentów poprawić ma najnowsza decyzja Ministerstwa Zdrowia. “W celu zapewnienia dostępności produktów leczniczych z powyższą substancją, Minister Zdrowia wydał zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków” - poinformowano w komunikacie MZ.

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Dostępnych będzie kilka zamienników

Zgodnie z informacją MZ produkty zawierające substancję czynną Atenololum są obecnie sprowadzane do Polski i stopniowo trafiają już do hurtowni farmaceutycznych.

Są to:

  • InPharm (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg);
  • Allpharm Sp. z o.o. sp. k. (produkt: Atenolol CF 50 mg, tabletki powlekane po 50 mg);
  • DELFARMA Sp. z o.o. (produkt: Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
  • MEDEZIN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Aminol, tabletki po 50 mg, UTL-25, tabletki po 25 mg);
  • MEDINN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
  • PharmaVitae Sp. z o.o. sp.k. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol Sanofi 25, tabletki po 25 mg, Atenolol Sanofi 50, tabletki po 50 mg; Atenolol LPH 50 mg, tabletki po 50 mg oraz Atenolol 25 mg, tabletki po 25 mg).

Ministerstwo zaznacza, że osoby przyjmujące dotychczas lek Atenolol Sanofi powinny skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję w sprawie kontynuacji terapii i wyboru konkretnego leku - podkreślono w komunikacie.