Wariant Lambda: nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźny?

2021-07-08 10:50

Wariant Lambda koronawirusa został zaklasyfikowany przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) jako wariant wzbudzający zainteresowanie (VOI). Wykryty został już w 29 krajach. Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa? Zapytaliśmy dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.

Wariant Lambda: nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźny?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Co to jest wariant Lambda?
  2. Wariant Lambda – powód do niepokoju

Co to jest wariant Lambda?

Wariant Lambda (wcześniej znany jako wariant C.37) został zaliczony przez Światową Organizację Zdrowia do 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Jest nową pozycją na liście mutacji VOIs i VOCs tzw. mutacją wzbudzającą zainteresowanie i o zwiększonej zaraźliwości.

Ta nowa mutacja koronawirusa po raz pierwszy została wykryta w Peru w sierpniu 2020 roku. Za większość zachorowań (ponad 80 proc.) w tym regionie odpowiada właśnie wariant Lambda. Nawet peruwiański mikorbiolog Pablo Tsukayama z Uniwersytetu Heredia w Limie stwierdził, że wariant Lambda „stał się w Peru dominującym wariantem” i jak na razie nie wywołuje „żadnych innych nietypowych objawów zarażenia w porównaniu z innymi wariantami”.

Wariant Lambda dotarł do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Łacińskiej: Argentyny, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Meksyku.  – Ostatnio stwierdzono obecność wariantu Lambda w Australii. Z tego też powodu zakwalifikowano go do wariantów zainteresowania (VOI) – powiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.

Wariant Lambda – powód do niepokoju

Nowy wariant koronawiursa szybko się rozprzestrzenia w Ameryce Południowej. Może zdominować inne mutacje, między innymi wariant P1 z Brazylii uznany przez WHO za niebezpieczny. Czy więc wariant Lambda charakteryzuje się wyższą zakaźnością, cięższym przebiegiem choroby i większą liczbą zgonów?

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski wyjaśnił w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, że wariant Lambda „nie charakteryzuje się ani cięższym przebiegiem choroby (dotyczy to wszystkich wariantów SARS-CoV-2), ani też zwiększoną zakaźnością”. – Większy notowany odsetek zgonów jest raczej spowodowany niskimi standardami opieki zdrowotnej w Ameryce Południowej – dodał.

Wariant Lambda czyha tuż za rogiem. Może być zagrożeniem dla nas? – Do tej pory nie stwierdzono zwiększonej liczby przypadków zakażenia wariantem Lambda w Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Oczywiście jest możliwe, że zostaną one zawleczone i do nas - zaznaczył dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Rozważając scenariusz, że będziemy mieli do czynienia z nową odmianą koronawirusa w naszym kraju, to czy dostępne szczepionki zadziałają na wariant Lambda? Zdaniem wirusologa „najprawdopodobniej tak”. Podkreślił, że na razie „nie stwierdzono wariantu genetycznego SARS-CoV-2, wobec którego dostępne szczepionki przeciw COVID-19 byłyby nieskuteczne”.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki