Używasz gazu w domu? Naukowcy twierdzą, że może być niebezpieczny dla zdrowia

2022-07-04 14:17

Metan stał się paliwem chętnie wybieranym na rynku proekologicznym. Jest czystszą alternatywą dla węgla czy ropy naftowej. Nic więc dziwnego, że gaz jest często wybieraną opcją w przypadku ogrzewania lub gotowania. Okazuje się jednak, że mimo ekologicznego spalania, gaz wcale nie jest dobry dla naszego zdrowia. Najnowsze badanie ujawnia, dlaczego.

Kuchenka gazowa
Autor: Getty Images

Naukowcy z całego amerykańskiego stanu Massachusetts współpracowali przy projekcie, którego celem było oddzielenie mieszanki chemikaliów ulatnianych do naszych kuchni, piwnic i salonów w wyniku gotowania i ogrzewania.

To, co odkryli, powinno dać nam jeszcze większą przerwę w poleganiu w tak dużym stopniu na metanie jako mało zanieczyszczającym źródle energii.

„To badanie pokazuje, że urządzenia gazowe, takie jak kuchenki i piekarniki, mogą być źródłem niebezpiecznych chemikaliów w naszych domach, nawet gdy ich nie używamy” – mówi współautor Jonathan Buonocore, naukowiec zajmujący się zdrowiem z Harvard Chan Center for Climate, Health oraz Globalne Środowisko (C-CHANGE).

Niewyczuwalne wycieki gazu groźne dla zdrowia

Chociaż gaz uwalnia znacznie mniej dwutlenku węgla niż jego kuzyni w postaci ciekłych i stałych węglowodorów, metan sam w sobie jest poważnym zanieczyszczeniem.

Gaz spala się szybko i wydajnie, dzięki czemu jest przydatnym źródłem paliwa, które można łatwo podłączyć do domów i fabryk. W rzeczywistości jednak sam metan jest potężnym gazem cieplarnianym, który może wyciekać z praktycznie każdej części procesu transportu.

„Te same chemikalia mogą być również obecne w nieszczelnych systemach dystrybucji gazu w miastach i w górę łańcucha dostaw. Powszechnie wiadomo, że gaz ziemny jest głównym źródłem metanu, który napędza zmiany klimatyczne" – mówi Drew Michanowicz, naukowiec z Chan C-CHANGE i PSE Healthy Energy.

"Większość ludzi tak naprawdę nie wzięła pod uwagę, że nasze domy znajdują się tam, gdzie kończy się rurociąg i że wyciek gazu ziemnego może zawierać szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza oprócz zanieczyszczeń klimatycznych” - dodaje.

Niebezpieczne chemikalia w naszych domach

Aby zbadać możliwe chemikalia, które ulatniają się podczas korzystania z gazu, naukowcy zebrali 234 próbki gazu ziemnego z 69 kuchenek kuchennych na obszarze Greater Boston. Badanie trwało od końca 2019 r. do połowy 2021 r. Szczegółowa analiza tych próbek wykazała duże zróżnicowanie na całym obszarze i przez cały okres czasu.

Okazało się, że odnotowano setki unikalnych związków, z których 21 ​​zostało uznanych przez normy federalne za niebezpieczne.

Ponadto badacze zmierzyli stężenie substancji zapachowych stosowanych w celu zwrócenia uwagi na wysokie stężenia zwykle bezwonnego gazu. Niektóre z mniejszych wycieków, które występują w naszych domach, mogą mieć zbyt mało intensywny zapach, który jest niemal niewyczuwalny.

"Decydenci i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą lepiej edukować konsumentów na temat dystrybucji gazu ziemnego do domów i potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z nieszczelnymi urządzeniami gazowymi i nieszczelnymi rurami gazowymi pod ulicami oraz sprawić, by alternatywy stały się bardziej dostępne" – apeluje Buonocore.