Stefa czerwona i strefa żółta: czy będzie można pójść do kościoła?

Wśród obostrzeń ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego znalazły się również te dotyczące udziału w uroczystościach religijnych. Czy w strefie żółtej i czerwonej będzie można pójść na mszę?

Polska z racji pandemii koronawirusa została podzielona na dwie strefy – żółtą i czerwoną. Do strefy czerwonej od soboty trafią 152 powiaty, czyli niemal połowa naszego kraju. Pozostały obszar to strefa żółta.

Nowe obostrzenia w związku z panująca pandemią dotyczą m.in. handlu, gastronomii a także organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel. Nie obędzie się również bez ograniczeń dotyczących mszy świętych oraz nabożeństw.

Zgodnie z komunikatem rządu – w strefie żółtej w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Z kolei w strefie czerwonej ma to być jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Zmiany wchodzą w życie od najbliższej soboty, czyli 17 października. To oznacza, że w niedzielę wierni będą musieli zastosować się już do nowych ograniczeń.

Na nowych zasadach będą również odbywały się zgromadzenia. W strefie czerwonej udział w zgromadzeniu będzie mogło brać maksymalnie 10 osób, a w strefie żółtej – 25.

Wciąż obowiązują również ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa. Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk woda z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE