Czy remisja w miażdżycy jest możliwa?

2023-03-22 21:40

Czy można odwrócić rozwój miażdżycy? – to pytanie najczęściej zadają sobie pacjenci, którzy poznali diagnozę. Miażdżyca to podstępna choroba, która latami może się rozwijać, nie dając konkretnych objawów. Wiele można jednak zrobić, by zahamować rozwój schorzenia.

Czy remisja w miażdżycy jest możliwa?
Autor: Getty Images Młoda kobieta pracująca na komputerze, ma trudności w oddychaniu i ból w klatce piersiowej

Prof. Stefan Grajek, koordynator IX Jesiennych Spotkań Kardiologów w Poznaniu, przyznaje, że osiągnięcie prawidłowego poziomu cholesterolu jest dużym wyzwaniem nie tylko dla pacjenta, ale i dla kardiologa. Zalecenia w tym przypadku są naprawdę bardzo restrykcyjne. Jednak nawet jeśli chorzy przyjmują odpowiednie leki, nie wszyscy pacjenci przestrzegają rygorystycznych zaleceń, czyli zakazu palenia, spożywania tłustego jedzenia i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy da się cofnąć miażdżycę?

Zdaniem kardiologa i profesora Harvard Medical School Christophera Cannona nie można całkowicie pozbyć się blaszek miażdżycowych z tętnic. Jednak możliwe jest zmniejszenie i ustabilizowanie ilości cholesterolu, który odkłada się w tętnicach. A jest to możliwe dzięki lekom – statynom, a także odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej.

Jadłospis osoby chorej na miażdżycę powinien być lekkostrawny i bogaty w warzywa oraz owoce. Dodatkowo ważny jest wysiłek fizyczny. To wszystko w połączeniu z odpowiednio dobranymi dawkami leków może doprowadzić do osiągnięcia poziomu cholesterolu LDL na właściwym poziomie.

Złożoność miażdżycy wymaga aktywnej współpracy ze strony pacjentów. Niestety, na przeszkodzie stoi to, co prof. Grajek nazywa "wyuczoną bezradnością". Chorzy często nie są zainteresowani docelowymi wartościami cholesterolu LDL, a tym samym niechętnie poddają się kontroli klinicznej i laboratoryjnej.

- Jest to jedna z zasadniczych przyczyn wzrostu śmiertelności po skutecznych zabiegach rewaskularyzacyjnych. Nie wszyscy chcemy pamiętać, że implantacja stentu nie usuwa choroby. Stent ratuje życie, ale nie hamuje miażdżycy – dodał ekspert.

Dlatego, by zahamować miażdżycę, są niezbędne odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne i zmiana stylu życia.

Źródła:

  • Polskie Towarzystwo Kardiologiczne
  • Harvard Health
Poradnik Zdrowie: miażdżyca