Radio ON – wsparcie dla chorych na raka

2016-10-24 14:48

Zmaganie się z chorobą nowotworową to codzienność wielu Polek i Polaków. Choć wiadomość o diagnozie w pierwszej chwili może być odebrana jak wyrok, coraz więcej chorych udowadnia, że z rakiem da się dobrze żyć i można go pokonać. O tym na swojej antenie przekonuje także Radio ON – pierwsze i jedyne w Polsce radio terapeutyczne, dedykowane społeczności onkologicznej.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Radio ON to wspólny projekt Fundacji Spełnionych Marzeń, od 14 lat działającej na rzecz małych pacjentów onkologicznych i ich rodzin, oraz Fundacji Pocancerowani, która swoją działalność kieruje do młodych osób chorujących na nowotwory oraz integruje społeczność byłych pacjentów onkologicznych.

- Pomysł zrodził się z potrzeby naszych podopiecznych. Szukaliśmy wspólnie z nimi takiej formy wsparcia, która byłaby dla nich dostępna o każdej porze dnia i nocy. Radio internetowe jako nośnik audycji terapeutycznych okazało się najprostszym rozwiązaniem – mówi Sylwia Krawczuk z Fundacji Pocancerowani.

Radia można słuchać na stronie radioon.org.pl lub poprzez aplikację na smartfony. Przez rok działalności rozgłośnia wyemitowała kilkaset audycji i umieściła na swojej stronie kilkadziesiąt podcastów. Usłyszeć można było m.in. rozmowy z ekspertami i specjalistami, audycje poświęcone psychologii i psychoonkologii, porady na temat diety wspomagającej oraz profilaktycznej, historie ludzi, którym choroba dodała sił do życia czy informacje kulturalne (literatura, film, muzyka).

Aktualnie internetowa rozgłośnia dociera do prawie wszystkich dziecięcych ośrodków onkologicznych w Polsce i około 20 specjalistycznych klinik dla dorosłych. Do grona jej słuchaczy należą też osoby po zakończonym leczeniu onkologicznym, rodziny chorych i osoby wspierające, a także te zainteresowane profilaktyką oraz zdrowym stylem życia.

Edukacja, wsparcie, nadzieja

Radio ON edukuje, wspiera i daje nadzieję. Ponieważ jest to radio społecznościowe, wiele audycji współtworzonych jest ze słuchaczami. Poza rozmowami z ekspertami, ważną rolę odgrywają historie ludzi, którzy wygrali z nowotworem i są żywym świadectwem tego, że choroba, nie tylko wiele zabiera, ale także bardzo dużo daje. Takie spotkania emitowane na antenie radia cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem.

Radio ON cenione jest nie tylko przez słuchaczy. Zostało również nagrodzone w skierowanej do sektora kultury i sztuki drugiej edycji konkursu Virgin Mobile Academy. Spośród prawie 600 zgłoszeń, jury wybrało projekt do finałowej piętnastki i ostatecznie przyznało jedno z trzech wyróżnień oraz 5 000 złotych na dalszy rozwój stacji.

Warto wiedzieć

Rak nasz powszedni
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. W 2010 roku odnotowano ponad 140,5 tysięcy zachorowań, natomiast już w 2013 roku nowotwór zdiagnozowano u blisko 156,5 tysięcy Polaków . Mimo że prawie każdy z nas zna kogoś, kto chorował lub choruje na raka, choroby onkologiczne nadal stanowią temat tabu. Okazją do otwartej i głośnej dyskusji o profilaktyce i leczeniu jest październik – miesiąc walki z rakiem. Dlatego właśnie jesienią 2015 roku Radio ON rozpoczęło swoją działalność.

Materiały prasowe