Oto, czym naprawdę faszerują nuggetsy. Pracownicy McDonald's: "Prosta sztuczka"

2023-08-22 13:53

O tym, że żywność typu fast-food nie należy do zdrowych produktów, wie niemal każdy. Jednak czasem pośpiech i chęć na skubnięcie szybkiego burgera czy nuggetsów wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Byli pracownicy sieci McDonald’s, zdradzili, co kryje się w słynnych mięsnych przekąskach.

Pracownicy McDonald's ujawniają, z czego naprawdę zrobione są nuggetsy. Prosta sztuczka
Autor: Fot. Getty Images

Nuggetsy obok burgerów to jeden z flagowych produktów McDonalnd’s. Bardzo często sięgają po nie dzieci, które mają ochotę na kurczaczka. Okazuje się jednak, że tego typu produkt ma w sobie znacznie mniej mięsa, niż można przypuszczać.

W formie 24: produkty, które smakują lepiej niż fast foody

Skład nuggetsów: mniej niż 50 proc. mięsa, reszta wypełniacze

Byli pracownicy słynnej sieci fast food, co rusz dzielą się tym, z jakich sztuczek korzysta McDonald’s, serwując oferowane produkty. Tym razem pod lupę wzięto mięsne przekąski w panierce, uwielbiane także przez dzieci. 

Jak informuje portal tz.de, kultowe McNuggets nie są zrobione z mięsa z kurczaka, jak zapewnia producent, ale z mięsem z kurczaka. Niby subtelna różnica, a jednak znacząca. O tym, jak prosta gra słów zmienia znaczenie, powiedział były pracownik z działu promocji wspomnianej marki.

Co znajduje się w nuggetsach z Maca? 

Wybierając się do McDonald’s, lub choćby przechodząc obok, można dostrzec, że w restauracji przebywa spora liczba dzieci. W dużej mierze jedzą albo frytki, albo właśnie wspomniane nuggetsy, czyli kawałki kurczaka smażone w panierce. 

Jak wspominają byli pracownicy sieci, skład uwielbianych nuggetsów to zdecydowanie nie jest 100 procent mięsa plus panierka. Dużą część stanowią tanie wypełniacze. W skrócie sytuacja wygląda następująco:

  • 46 procent mięsa z piersi kurczaka,
  • woda,
  • oleje roślinne (olej słonecznikowy lub rzepakowy),
  • mąka kukurydziana lub mąka pszenna
  • kasza manna,
  • sól,
  • naturalny aromat,
  • przyprawy.

Biorąc pod uwagę cenę do jakości, można odczuć lekkie rozczarowanie. Sprawdzając ceny, można zauważyć, że za porcję płacimy od około 17 do 30 złotych, a porcje zawierają sześć, dziewięć lub 20 kawałków kurczaka. To dość duża suma jak na tak niewielkie danie, zważywszy, że nie jemy 100 procent mięsa.