Od dawna jesteś samotny? Sprawdź, jak może się to odbić na zdrowiu

2022-01-14 11:21
samotny mężczyzna
Autor: Getty Images

Kawalerski styl życia może nie być taki kolorowy, jak się wydaje. Już wcześniejsze badania wykazały, że lata życia w pojedynkę mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy pokazują, że samotność może być szczególnie dotkliwa dla mężczyzn. Nie chodzi wyłącznie o poczucie pustki i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

W badaniu przyjrzano się próbkom krwi 4835 uczestników z Copenhagen Aging and Midlife Biobank, aby zbadać poziom stanu zapalnego.

„Znaleźliśmy znaczący związek między zerwaniem związków partnerskich lub latami samotności a obecnością stanów zapalnych u mężczyzn” – powiedziała dr Karolina Davidsen, pracownik naukowy z University of Copenhagen i autorka badania. „U kobiet nie znajdujemy takiego efektu” – dodała.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie BMJ. Dotyczyło ono zarówno lat spędzonych samotnie, jak i liczby rozstań, ponieważ po zakończeniu ważnych związków często następują okresy samotności - napisali naukowcy. 

W trakcie analizy badacze udokumentowali związek między poczuciem samotności a negatywnym wpływem na zdrowie. Eksperci zauważyli powiązania między układem nerwowym a stanem zapalnym, który jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca.

„Wzrasta zrozumienie fundamentalnych powiązań między stresem psychologicznym a zmiennymi biologicznymi związanymi ze stanem zapalnym” – powiedział główny autor badania. 

Kobiety, które wzięły udział w badaniu, nie wykazały tak silnego związku między samotnym życiem lub wieloma rozstaniami i stanem zapalnym, choć jak twierdzą eksperci, może to częściowo wynikać z mniejszej liczby kobiet w porównaniu z mężczyznami biorącymi udział w badaniu.

Poziomy stanu zapalnego u uczestników mogły również wyglądać inaczej, gdyby były mierzone u osób w bardziej zaawansowanym wieku, bowiem średni wiek badanych wynosił 54,5 roku.

Źródło: Do partnership dissolutions and living alone affect systemic chronic inflammation?, Karolina Davidsen, Simon Carstensen, Margit Kriegbaum, Helle Bruunsgaard, Rikke Lund, Department of Public Health, University of Copenhagen Social Medicine Section, Kobenhavn, https://jech.bmj.com/content/early/2022/01/04/jech-2021-217422, dostęp: 14.01.2021

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.