Od dawna jesteś samotny? Sprawdź, jak może się to odbić na zdrowiu

2022-01-14 11:21

Kawalerski styl życia może nie być taki kolorowy, jak się wydaje. Już wcześniejsze badania wykazały, że lata życia w pojedynkę mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy pokazują, że samotność może być szczególnie dotkliwa dla mężczyzn. Nie chodzi wyłącznie o poczucie pustki i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

samotny mężczyzna
Autor: Getty Images

W badaniu przyjrzano się próbkom krwi 4835 uczestników z Copenhagen Aging and Midlife Biobank, aby zbadać poziom stanu zapalnego.

„Znaleźliśmy znaczący związek między zerwaniem związków partnerskich lub latami samotności a obecnością stanów zapalnych u mężczyzn” – powiedziała dr Karolina Davidsen, pracownik naukowy z University of Copenhagen i autorka badania. „U kobiet nie znajdujemy takiego efektu” – dodała.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie BMJ. Dotyczyło ono zarówno lat spędzonych samotnie, jak i liczby rozstań, ponieważ po zakończeniu ważnych związków często następują okresy samotności - napisali naukowcy. 

W trakcie analizy badacze udokumentowali związek między poczuciem samotności a negatywnym wpływem na zdrowie. Eksperci zauważyli powiązania między układem nerwowym a stanem zapalnym, który jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca.

„Wzrasta zrozumienie fundamentalnych powiązań między stresem psychologicznym a zmiennymi biologicznymi związanymi ze stanem zapalnym” – powiedział główny autor badania. 

Kobiety, które wzięły udział w badaniu, nie wykazały tak silnego związku między samotnym życiem lub wieloma rozstaniami i stanem zapalnym, choć jak twierdzą eksperci, może to częściowo wynikać z mniejszej liczby kobiet w porównaniu z mężczyznami biorącymi udział w badaniu.

Poziomy stanu zapalnego u uczestników mogły również wyglądać inaczej, gdyby były mierzone u osób w bardziej zaawansowanym wieku, bowiem średni wiek badanych wynosił 54,5 roku.

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.