"Nie bądź obojętny. Ten sprzęt może też być potrzebny Tobie!" - dramatyczny apel szpitala

2020-11-13 16:51 Monika Ochnik

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zwraca się z gorącą prośbą o pomoc w zakupie sprzętu do walki z koronawirusem. Potrzebne są aparaty do tlenoterapii. Liczy się każda złotówka!

Krakowski szpital organizuje zbiórkę pieniędzy, by zakupić aparaty do donosowej terapii wysokoprzepływowej. Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowała, że mimo wsparcia udzielonego z Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej potrzeby szpitala nadal rosną. 

Obecnie aż 6 oddziałów szpitala zostało przekształconych w covidowe i na każdym z nich powinno być co najmniej kilka aparatów do tlenoterapii, które ratują życie pacjentów chorych na COVID-19, lecząc u nich niewydolność oddechową, i chroniąc ich przed podłączeniem do respiratorów. Niestety szpitala nie stać na ich kupno, dlatego postanowił wystosować dramatyczny apel o pomoc finansową. Można go zobaczyć na stronie www.szpitaljp2.krakow.pl/

"Dlatego prosimy: POMÓŻCIE NAM POMAGAĆ!

Prosimy o wpłaty na specjalnie uruchomione konto do darowizn: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484

z dopiskiem: tlenoterapia covid-19

LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA! NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI! KAŻDEGO DNIA RYZYKUJEMY, ŻE TEN SPRZĘT BĘDZIE POTRZEBNY NAM LUB NASZYM BLISKIM".

Aparat do tlenoterapii ma za zadanie:

  • wzbogacić krew w tlen
  • podnosi ciśnienie w drogach oddechowych
  • zmniejsza przestrzeń martwą
  • nawilża drogi oddechowe
  • zwiększa komfort pacjenta

Jak ważne jest to urządzenie, wyjaśnia dr n. med. Mirosław Ziętkiewicz, ordynator II Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii: - U pacjentów którzy mają uszkodzone płuca przez wirusa SARS Cov2 i upośledzoną wymianę gazową z narastającym problemem duszności, występuje o wiele większe zapotrzebowanie na tlen, narasta częstość oddechów, wysiłek oddechowy i zmęczenie. Przy zastosowaniu specjalistycznego aparatu do donosowej terapii wysokoprzepływowej stan pacjentów znacznie się poprawia. Stosujemy to urządzenie na oddziale od kilku lat, znamy w pełni jego skuteczność i możliwości, na podstawie własnych doświadczeń jak i wyników badań międzynarodowych. Przy leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem urządzenie stosowano początkowo głównie w oddziałach intensywnej terapii, po czym zaczęto je wykorzystywać szerzej na innych oddziałach szpitalnych, właśnie na oddziałach chorób płuc. W okresie narastającej fali zachorowań urządzenia te powinny być dostępne na każdym oddziale, gdzie leczeni są chorzy z SARS Cov2. Niestety nie mamy tych aparatów wiele.

Jednocześnie szpital nadal potrzebuje podstawowych środków ochrony osobistej spisanych już wiosną:

http://www.szpitaljp2.krakow.pl/Aktualnosci.159+M5543dc24e8f.0.html

Czytaj też:

Autobusy wyposażone w tlen zamiast karetek. Tak będą wozić zakażonych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE