Minister zdrowia Adam Niedzielski zdymisjonowany. Wiadomo, kto przejmie jego funkcję

2023-08-08 17:00

Adam Niedzielski nie pełni już funkcji ministra zdrowia, został odwołany ze stanowiska. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o tej decyzji, wskazując jednocześnie posłankę PiS, Katarzynę Sójkę, jako osobę, której zaproponował objęcie tego kluczowego stanowiska w rządzie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdymisjonowany. Wiadomo, kto przejmie jego funkcję
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS

Adam Niedzielski, dotychczas pełniący funkcję ministra zdrowia, został odwołany ze stanowiska. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił tę decyzję, wskazując posłankę PiS, Katarzynę Sójkę, jako nową szefową resortu zdrowia. Dymisja Niedzielskiego nastąpiła w wyniku kontrowersji, które wybuchły 4 sierpnia 2023 roku, kiedy to minister zdrowia opublikował na Twitterze treść recepty jednego z poznańskich lekarzy, ujawniając tym samym tajemnicę lekarską.

Adam Niedzielski odwołany

To wydarzenie wywołało gwałtowną reakcję ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej oraz niektórych partii opozycyjnych, które zarzucają Niedzielskiemu popełnienie przestępstwa i domagają się jego dymisji. Kontrowersja ma związek z nowym rozporządzeniem ministra, ograniczającym wystawianie recept na niektóre leki, co wprowadziło zamieszanie w kraju i spotkało się z krytyką ze strony środowiska lekarskiego.

- Podjąłem decyzję o przyjęciu rezygnacji Adama Niedzielskiego z funkcji ministra zdrowia - ogłosił dziś Mateusz Morawiecki.

Adam Niedzielski objął stanowisko ministra zdrowia 26 sierpnia 2020 roku, zastępując Łukasza Szumowskiego, który zrezygnował ze względów osobistych. Jego dymisja jest bezpośrednim wynikiem jego działań na Twitterze oraz reakcji społeczności medycznej i politycznej, która wyraziła swoje oburzenie i stwierdziła, że „dalsza współpraca jest niemożliwa”. Ostatnie wydarzenia skłoniły również Naczelna Izbę Lekarską do zapowiedzi złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra.

Katarzyna Sójka nowym ministrem zdrowia

Od dziś funkcję ministra zdrowia będzie sprawowała posłanka Katarzyna Sójka. - Zna służbę zdrowia od podszewki. Jest jednocześnie też aktywnym członkiem komisji zdrowia — skomentował tę nominację premier.

Katarzyna Sójka posiada wykształcenie medyczne, ukończyła Wydział Lekarski na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz studia z zakresu leśnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w tym samym mieście. Swoją karierę zawodową jako lekarka rozpoczęła w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie, specjalizując się w chorobach wewnętrznych. Wykonuje zawód internisty i lekarza rodzinnego. Reprezentuje także Prawo i Sprawiedliwość w parlamencie, zasiadając w ławach poselskich.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki