Michał Kołodziejczak cierpi na "syndrom Brada Pitta". Zmaga się z nietypowymi objawami

2023-09-18 14:54

Co łączy Michała Kołodziejczaka z Bradem Pittem? Michał Kołodziejczak, znany kandydat Koalicji Obywatelskiej, ma do czynienia z rzadkim zaburzeniem znanym jako prozopagnozja, które powoduje poważne trudności w rozpoznawaniu twarzy. Na to samo cierpi aktor Brad Pitt. Jakie są objawy i skutki tego zaburzenia?

Michał Kołodziejczak cierpi na syndrom Brada Pitta. Zmaga się z nietypowymi objawami
Autor: Instagram @m_kolodziejczak_m, @bradpittofflcial

Prozopagnozja to termin, którego korzenie sięgają języka greckiego i dosłownie oznacza "niewiedzę twarzy". Nazwa idealnie odzwierciedla naturę tego zaburzenia, które polega na trudności w rozpoznawaniu twarzy innych osób. Osoba dotknięta prozopagnozją może mieć poważne problemy z identyfikacją ludzi na podstawie ich wyglądu, nawet jeśli są to jej znajomi. W sytuacji, gdy staje w tłumie, może nie odróżnić swoich przyjaciół od obcych. To schorzenie jest często nazywane "ślepotą twarzy", a w przypadku sławnego aktora Brada Pitta, który również z nim zmaga się, jest często określane jako "syndrom Brada Pitta". Osoby dotknięte prozopagnozją mogą nawet nie rozpoznawać własnego odbicia w lustrze.

Poradnik Zdrowie: Leczenie migreny

Prozopagnozja. Co to za choroba?

To rzadkie zaburzenie zyskało na popularności, gdy Brad Pitt ujawnił, że boryka się z problemem rozpoznawania twarzy od dzieciństwa. Michał Kołodziejczak również podzielił się swoim doświadczeniem podczas jednego z podcastów.

Podczas rozmowy w programie "WojewódzkiKędzierski" Michał Kołodziejczak przyznał, że wcześniej nie zdawał sobie nawet sprawy z tego, że jego problemy z rozpoznawaniem twarzy mają nazwę - prozopagnozja.

- Mam bardzo duży problem, żeby rozpoznawać ludzi po twarzy. Mam kilka takich zabawnych historii w życiu, kiedy rozmawiałem z kimś i nie wiem, skąd się znaliśmy i gdzie się widzieliśmy. Do dziś zastanawiam się, skąd znam tych ludzi - wyznał Kołodziejczak podczas wywiadu.

Prozopagnozja - problemy z rozpoznawaniem twarzy

Prozopagnozja to rodzaj agnozji, czyli zaburzeń polegających na problemach z rozpoznawaniem znanych z najbliższego otoczenia elementów. Może dotyczyć różnych zmysłów, w tym słuchu, wzroku i dotyku. W przypadku prozopagnozji chodzi o niemożność rozpoznawania twarzy.

Szacuje się, że od 2 do 5 proc. populacji na całym świecie boryka się z problemami związanymi ze ślepotą twarzy. Jednak wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych, ponieważ pacjenci często przypisują swoje trudności słabej pamięci.

Diagnoza zaburzenia polega na badaniach neurologicznych, a najczęstsze objawy prozopagnozji to kłopoty w rozpoznawaniu twarzy innych ludzi, trudności w zapamiętywaniu nowo poznanych osób oraz problemy z dopasowaniem twarzy do konkretnych osób.

W niektórych przypadkach prozopagnozja jest wynikiem chorób neurodegeneracyjnych, udarów mózgu lub guzów mózgu. Najczęściej jednak przyczyna leży w nieprawidłowym działaniu płata skroniowego lub ścieżek neuronowych.

Niestety, prozopagnozji nie można wyleczyć, ale pacjenci są kierowani na terapie, które pomagają im rozwijać techniki rozpoznawania ludzi oraz pracować nad poprawieniem funkcji poznawczych.