Lek na odchudzanie skuteczniejszy niż semaglutyd? Już zatwierdzono go w Europie

2024-06-25 13:59

Popularne leki na cukrzycę, które okazały się przełomowe także w leczeniu otyłości, mogą mieć silną konkurencję. Na brytyjskim rynku pojawił się oficjalnie zatwierdzony nowy lek na odchudzanie. Zdaniem specjalistów, ma szansę zostać skuteczną alternatywą dla słynnego semaglutydu, bo jego efekty w zwalczaniu otyłości są jeszcze lepsze.

Lek skuteczniejszy niż semaglutyd? Już zatwierdzono go na terenie Europy
Autor: Getty Images Lek skuteczniejszy niż semaglutyd? Już zatwierdzono go na terenie Europy

Projekt wytycznych dla nowych leków na otyłość zatwierdzony

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) zatwierdził projekt wytycznych dotyczących stosowania leku z substancją czynną zwaną tirzepatyd u osób z dużą otyłością.

Już wcześniej lek pojawił się w kilku innych państwach, również w Polsce, jednak z innym wskazaniem - w leczeniu osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety i ćwiczeń fizycznych. 

W Anglii środek może być przepisywany osobom o BMI powyżej 35, które jednocześnie mają chorobę współistniejącą spowodowaną wspomnianą otyłością, jak np. cukrzyca typu 2, problemy kardiologiczne, bezdech senny.

Wspomniany środek leczniczy będzie mógł być przepisywany w ciągu trzech miesięcy od wydania ostatecznych wytycznych.

Choruje co czwarty Polak. "Wyznacznikiem otyłości jest obwód talii"

Nowy lek na odchudzanie skuteczniejszy niż semaglutyd

W projekcie podkreślono, że „dowody z badań klinicznych sugerują, że tirzepatyd z wsparciem diety i ćwiczeń jest bardziej skuteczny w porównaniu z samym wsparciem diety i ćwiczeń. Porównania pośrednie sugerują, że jest on bardziej skuteczny w porównaniu z semaglutydem w połączeniu z wsparciem diety i ćwiczeń”.

Semaglutyd, dostępny na rynku w postaci leków pod nazwami handlowymi Wegovy lub Ozempic, zatwierdzono zaledwie kilka lat temu. Nowy produkt leczniczy, dzieło koncernu Eli Lilly, może nie tylko stanowić konkurencję dla wspomnianych leków, ale też ułatwić pacjentom dostęp do leków przeciwko otyłości w ogóle.

Według zaleceń brytyjskich ekspertów, pacjenci powinni mieć łatwiejszy dostęp do środka sprzedawanego pod nazwą handlową Mounjaro. Wynika to z faktu, że lekarze pierwszego kontaktu także będą mogli go przepisywać.

Oznacza to, że wspomniana decyzja National Institute for Health and Care Excellence może przyczynić się do tego, że większe grono osób będzie zażywać leki na otyłość. A to z kolei zmniejsza ryzyko szeregu poważnych chorób, do rozwoju których przyczynia się otyłość.

Ile można schudnąć, biorąc tirzepatyd? 

Dotychczas prowadzone badania kliniczne wykazały, że tirzepatyd powoduje spadek masy ciała o 22,5 proc. w ciągu 72 tygodni (ok. rok i 4,5 miesiąca).

Tymczasem, w innym badaniu ustalono, że drugi z omawianych preparatów – Wegovy – powodował spadek masy ciała o 16 proc. w czasie 68 tygodni (ok. rok i 3,5 miesiąca).

Jednak w zaleceniach zwrócono uwagę na fakt, że jeśli lek nie przyniesie spodziewanych efektów, a masa ciała zmniejszy się o mniej niż 5% w ciągu 6 miesięcy, to należy zaprzestać jego stosowania.

Dr Nerys Astbury, profesorka nadzwyczajna ds. diety i otyłości na Uniwersytecie Oksfordzkim, powiedziała: - Wprowadzenie większej liczby opcji farmakologicznych, aby pomóc pracownikom służby zdrowia spoza ośrodków zajmujących się specjalistyczną kontrolą wagi w leczeniu osób cierpiących na otyłość, można postrzegać wyłącznie jako dobrą rzecz.

Leki na otyłość biją rekordy popularności

Dr Simon Cork, starszy wykładowca fizjologii na Anglia Ruskin University, wspomniał, że spodziewa się, że osoby z BMI niższym niż 35 również będą próbowały uzyskiwać dostęp do wspomnianego leku, jak to ma miejsce w przypadku innych preparatów.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: W aptekach brakuje ważnego leku na cukrzycę. Polacy wykupują go, bo pomaga schudnąć

Profesor Sir Stephen O’Rahilly, profesor biochemii klinicznej i medycyny na Uniwersytecie w Cambridge, podkreślił, że z racji rosnącej liczby osób z otyłością „leki takie jak tirzepatyd staną się głównym elementem pomagającym osobom cierpiącym na otyłość żyć dłużej i zdrowszym życiem”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki