Jak pokonać niechęć do treningów? Jest jeden skuteczny sposób

2021-12-10 16:02

Tracisz motywację do ćwiczeń? Nie martw się o to! Naukowcy znaleźli sposób na poprawę nawyków treningowych. Podzielili się swoimi wnioskami na łamach czasopisma "Nature".

Kobieta odczuwa zmęczenie po treningu.
Autor: Getty Images

Grupę badaczy zainteresowało zagadnienie, dlaczego ludzie tracą motywację do ćwiczeń. Może dlatego, że oczekują uzyskania efektów w krótkim czasie? Uczeni przyjrzeli się temu dokładnie, nazywając swoje badanie „megastudium” i analizowali aktywne uczestnictwo 60 tys. osób na siłowniach. Obserwacje trwały 4 tygodnie.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali 53 plany treningowe. Niektóre z nich były dobrze ułożone – miały przede wszystkim ustalony cel oraz szczegółowy harmonogram ćwiczeń (kiedy i ile serii).

W formie 24: regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Ten sposób zachęca do aktywności fizycznej

Zainteresowanie wśród ćwiczących wzbudzały jednak programy, w których można było zaplanować trening z wyprzedzeniem oraz z opcją przypomnienia. Uczestnik otrzymywał przed ćwiczeniami wiadomość typu „za 30 minut bądź gotowy na wycisk”. Co więcej, na jego konto na Amazonie wpływało około 0,09 centów za każdą wizytę na siłowni. Ten sposób zwiększył motywację do aktywności fizycznej o 27 proc.

Jak okazało się, skutecznym sposobem zachęcającym do aktywności fizycznej jest drobna nagroda za przyjście na kolejny trening.

Główna autorka badania Katy Milkman wyjaśniła, że istnieją proste metody behawioralne, które można wykorzystać do motywowania ludzi. W tym przypadku wykorzystano „marchewkę”, czyli zaoferowano uczestnikom pozytywny bodziec wpływający na ich motywację. Zdaniem badaczy warto wzbogacić aplikacje w tego typu rozwiązania. Jak widać, w tym badaniu, dało to efekty.

Wyniki analizy ukazały się na łamach czasopisma „Nature”.

Sonda
Jak tam z motywacją do ćwiczeń?