Czy służba zdrowia znów będzie normalnie funkcjonować?

2020-09-09 15:07 Monika Ochnik

- Chcemy przywrócić funkcjonowanie systemu zdrowia - zapewniła na środowym posiedzeniu senackiej komisji zdrowia wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. Kiedy doczekamy się zmian?

Dziś odbyło się posiedzenie senackiej komisji zdrowia poświęconej dostępność świadczeń zdrowotnych i praw pacjenta w czasie epidemii COVID-19. W trakcie posiedzenia głos zabrała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko: - Chcemy przywrócić funkcjonowanie systemu zdrowia. Wiele świadczeń w wyniku obaw pacjentów przez zakażeniem koronawirusem czy z powodu czasowego zamknięcia placówek z powodu kwarantanny personelu zostało zwieszonych.

Jak przekonuje wiceminister zdrowia, epidemia koronawirusa postawiła wiele wyzwań nie tylko przed resortem zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, pracownikami ochrony zdrowia, ale też przed samymi pacjentami. Jednak epidemia zmienia się i na bieżąco do tych zmian dostosowywane są działania resortu zdrowia, który w najbliższym czasie chce przywrócić normalne funkcjonowanie placówek służby zdrowia, tak by zajmowały się nie tylko chorymi na COVID-19, ale też dotkniętymi wszelkimi innymi schorzeniami. 

Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała też, że we wrześniu resort zdrowia przyjął nową strategię walki z COVID-19, a rozwiązania w niej przyjęte pozwolą m.in. na przywrócenie opieki nad pacjentem z innymi schorzeniami. 

Na koniec podsumowała: - Epidemia zmienia swój charakter, wirus zmienia swoją biologię, w związku z tym my te działania dostosowujemy do potrzeb, ale równocześnie pamiętamy o tym, by umożliwić korzystanie ze świadczeń zdrowotnych pacjentom, którzy mają inne problemy zdrowotne. Z koronawirusem prawdopodobnie będziemy musieli nauczyć się żyć, funkcjonować i pamiętać o tym, że ten reżim sanitarny, wytyczne, wszelkiego rodzaju procedury i standardy muszą stać się codziennością w postępowaniu nie tylko w podmiotach leczniczych, ale również i na co dzień w naszym życiu, bo tylko takie podejście pozwoli nam uchronić się przed ewentualnym rozwojem epidemii.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE