Aspiryna może powodować krwawienie z żołądka. Odkryto, jak zmniejszyć ryzyko

2022-11-04 11:22

Aspiryna nie tylko łagodzi ból czy obniża gorączkę - rozrzedza również krew, dlatego w niewielkich dawkach zalecana bywa osobom, którym grozi udar mózgu lub zawał serca. Przyjmowana przez długi czas może jednak, w rzadkich przypadkach, doprowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego. Badacze właśnie odkryli, jak skutecznie obniżyć jego ryzyko.

U niektórych osób aspiryna może powodować krwawienie z żołądka. Badacze odkryli, jak można zmniejszyć to ryzyko
Autor: Getty Images U niektórych osób aspiryna może powodować krwawienie z żołądka. Badacze odkryli, jak można zmniejszyć to ryzyko

Aspiryna czyli kwas acetylosalicylowy, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Hamuje enzymy odpowiedzialne za stan zapalny, a także enzymy obecne w płytkach krwi - zmniejszając tym samym ich zdolność do zlepiania się i tworzenie się skrzepów.

Dlatego lekarze zalecają ją chorym m.in. po zawale serca i udarze mózgu, a także w profilaktyce powikłań chorób związanych z miażdżycą w celu zapobiegania zakrzepom. Aspiryna wchłania się w żołądku i w jelicie cienkim. W niektórych przypadkach może jednak uszkadzać błonę śluzową i wywoływać krwawienie.  

Jak zapobiec zakrzepicy?

Aspiryna zmniejsza ryzyko krwawienia z wrzodów żołądka

Jedną z przyczyn krwawienia z żołądka przy stosowaniu aspiryny mogą być wrzody żołądka - również niezdiagnozowane - wywołane przez bakterię Helicobacter Pylori. Badanie przeprowadzone pod kierunkiem Chrisa Hawkeya ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nottingham i Centrum Chorób Trawiennych w Nottingham udowodniło, że w takim przypadku ryzyko krwawienia można zmniejszyć dzięki krótkiej kuracji antybiotykowej.

Badanie HEAT (Helicobacter pylori Aspirin Eradication) przeprowadzono w 1208 brytyjskich przychodniach - naukowcy wykorzystali dane kliniczne rutynowo zbierane przez lekarzy w trakcie wizyt pacjentów. Zespół skontaktował się w sumie z 188 875 pacjentami, którzy przyjmowali aspirynę.

30 166 osób zgłosiło się do udziału w badaniu. Każdy z nich miał przeprowadzone badanie na obecność H.pylori. Ci, którzy uzyskali pozytywny wynik, zostali losowo przydzieleni do grupy przyjmującej placebo lub antybiotyk. Po kuracji były następnie obserwowane przez siedem lat.

Naukowcy zaobserwowali, że osoby leczone antybiotykiem przez pierwsze dwa i pół roku rzadziej trafiały do szpitala z powodu krwawienia związanego z aspiryną niż ci, którzy dostali placebo. Kuracja antybiotykowa zadziałała szybko: u osób, które dostały placebo, pierwsza hospitalizacja miała miejsce po 6 dniach, z kolei u tych, które otrzymały antybiotyk - po 525 dniach.

Odkrycie to może pomóc bezpiecznie stosować ten lek

Wyniki skomentował prof. Chris Hawkey. Jak stwierdził badacz, stosowanie aspiryny przez osoby o zwiększonym ryzyku udaru mózgu i zawału serca może przynieść wiele korzyści. Istnieją również dowody na to, że lek ten może spowolnić rozwój niektórych typów nowotworów. - Cieszymy się, z odkrycia, że krwawienie z wrzodów żołądka można znacznie zmniejszyć po tygodniowej kuracji antybiotykowej. - podsumował naukowiec.

Wyniki badania opublikowano w The Lancet. Zostaną one również zaprezentowane w trakcie kongresu United European Gastroenterology w Wiedniu.