Jesteś objęty kwarantanną? Musisz mieć tę aplikację!

2020-04-02 16:08 Monika Ochnik, www.gov.pl

Od 1 kwietnia rządowa aplikacja "Kwarantanna domowa" jest obowiązkowa dla wszystkich osób objętych kwarantanną. Zobacz, jak działa i do czego może Ci się przydać.

Aplikacja jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy są objęci kwarantanną domową, czyli dla osób wracających z zagranicy, a także tych, które miały kontakt z osobą zarażoną koronawirusem SARS CoV-2. 

Aplikacja ma umożliwić policji łatwiejsze i sprawniejsze kontrole, czy kwarantanna domowa nie jest łamana (za co grożą surowe kary do nawet 30 tys. zł), a także ułatwić jej odbywanie. Co ważne, nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest bowiem połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. 

Jak wygląda instalacja aplikacji krok po kroku

Instalacja aplikacji jest bardzo prosta i przebiega dokładnie tak samo jak w przypadku innych aplikacji na telefon. Są jednak ograniczenia sprzętowe - system iOS w wersji minimum 13.2, Android - minimum 6.0, a usługi Google Play są niedostępne w smartfonach marki Huawei. Jeśli Twój telefon nie spełnia tych wymogów, musisz się liczyć z odwiedzinami funkcjonariuszy policji.

Aplikacja Kwarantanna domowa
Autor: archiwum prywatne

Zobacz, jak to wygląda krok po kroku:

1. Wejdź do sklepu Google Play lub App Store (zależnie od telefonu) i ściągnij aplikację "Kwarantanna domowa". Aplikację najlepiej jest zainstalować od razu po przybyciu na miejsce, gdzie mamy odbywać kwarantannę. To ważne, gdyż nasz telefon musi się odtąd logować w wyznaczonym miejscu.  

Aplikacja Kwarantanna domowa
Autor: archiwum prywatne

2. Wprowadź swój numer telefonu - otrzymasz na niego czterocyfrowy kod, który należy wprowadzić do aplikacji. Dzięki temu aktywujesz swoje konto. Jeśli zainstalujesz aplikację zaraz po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że trzeba będzie poczekać na aktywację kilka godzin. Spróbuj wtedy później za 2-3 godziny.

Aplikacja Kwarantanna domowa
Autor: archiwum prywatne

3. Zaraz po aktywacji aplikacji otrzymasz pierwsze zadanie do wykonania - musisz zrobić sobie selfie. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, z którym będą porównywane kolejne fotografie.

4. Każdego dnia otrzymasz SMS-em prośbę o wykonanie tego samego zadania - zrobienia sobie jednego lub więcej zdjęć. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy system będzie wiedział, że to ty i że przechodzisz kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

Pamiętaj, aby zawsze mieć naładowany telefon i włączony dźwięk, gdyż zadania będą wysyłane z zaskoczenia, a na ich realizację będziesz miał tylko 20 minut od otrzymania SMS-a. Jeśli nie wykonasz zadania w wyznaczonym czasie, otrzymasz wiadomość przypominającą. Jeżeli nie zareagujesz również na nią, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są przez ciebie łamane.

"Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób meldujących się na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone ani przechowywane – zapewnia minister.

Co ważne, korzystanie z aplikacji nie wyklucza też całkowicie wizyt policjantów ani telefonów z sanepidu. Kontrole te są jednak znacznie rzadsze. 

Aplikacja "Kwarantanna domowa" - dodatkowe możliwości

Dzięki aplikacji zyskujesz też szereg udogodnień:

  • masz dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji,
  • możesz zgłosić się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych przypadkach dostarczą pod twoje drzwi leki lub artykuły spożywcze,
  • możesz poprosić o pomoc psychologiczną online.

W razie problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą dzwonić na specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Aplikacja Kwarantanna domowa
Autor: www.gov.pl
Jak dzieci spędzają kwarantannę?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE