Aktualne dane o niepożądanych odczynach po szczepieniu przeciw COVID-19

2021-02-22 18:23

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podzielił się danymi w zakresie niepożądanych odczynów po szczepieniu na koronawirusa SARS-CoV-2. Poinformował o tym na antenie Radia Plus.

Waldemar Kraska o niepożądanych odczynach po szczepieniu przeciw COVID-19
Autor: Getty Images

Wyjaśnimy najpierw, czym jest niepożądany odczyn poszczepienny. Jest to pogorszenie stanu zdrowia, które może wystąpić w określonym czasie po podaniu każdej szczepionki. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej występującymi NOP są to gorączka oraz ból, zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu ukłucia.

Waldemar Kraska przekazał, że odnotowane w Polsce niepożądane odczyny po szczepieniu (NOP) przeciw COVID-19 w 90 proc. mają charakter bardzo łagodny. W ich wyniku zmarło – jak podał wiceminister - 16 osób w wieku powyżej 80 lat i z wielochorobowością. Podczas wywiadu powołał się na dane sanepidu z 18 lutego br.

Wiceminister zaznaczył też, że rośnie liczba zakażeń w ostatnich dniach. – W tych nowych przypadkach, które są ujawniane, prawie 10 proc. to jest już mutacja brytyjska, zmutowany wirus tego „klasycznego” koronawirusa – stwierdził Waldemar Kraska.

W trackie wywiadu padało również pytanie o przygotowania dotyczące ewentualnej trzeciej fali pandemii. Wiceminister w odpowiedzi na nie, powiedział, że obecnie dostępnych jest 26 tys. łóżek covidowych dla zakażonych pacjentów oraz są w odwodzie szpitale zapasowe i tymczasowe.  - Mam nadzieję, że te szpitale nie będą wykorzystane w pełni, że może w ogóle nie będą potrzebne, ale musimy mieć taki bufor bezpieczeństwa – skwitował.

Ogólna liczba NOP w Polsce

Sprawdziliśmy na stronie rządowej bieżący raport mówiący, jaka jest ogólna liczba NOP w naszym kraju. Czytamy w nim, że „od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 2614 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 2209 miały charakter łagodny, czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu ukłucia”. Są to dane na dzień 21.02.2021 r. 

NOP wśród nauczycieli

12 lutego br. ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Szczepienia odbywają się w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Nauczyciele są szczepieni preparatem opracowanym przez brytyjską firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

W ubiegłym tygodniu odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń od nauczycieli o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP). Na przykład w woj. łódzkim odnotowano osiem niepożądanych odczynów u nauczycieli po podaniu szczepionki AstryZeneki.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zabrał głos w tej sprawie, zaznaczając, że stwierdzono kilkadziesiąt NOP po szczepionce AnstryZenki wśród nauczycieli w całym kraju, a nie skali jednego województwa.

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?