Zapalenie i niedrożność jelit przyczyną śmierci Seweryna z Rybnika?

2017-09-08 15:24 mm

Zator jelita cienkiego – taka jest wstępnie ustalona przyczyna śmierci 4-letniego Seweryna z Rybnika. Dokładniejsze informacje prokuratura poda po sekcji zwłok dziecka. Jak często zdarza się tego typu schorzenie u dzieci, jakie objawy daje i jak reagować, by między domem a szpitalem starczyło czasu na ratunek?

Czteroletni Seweryn w ciężkim stanie trafił do rybnickiego szpitala w ubiegłą sobotę. Dziecko skarżyło się na ból brzucha, który był twardy w dotyku, problemy z wypróżnieniem, siniały mu usta, ciężko oddychał. Jednak mimo poważnego stanu, lekarze już od początku byli opieszali - przekonują rodzice chłopca. „Pobiegłam jeszcze raz do okienka, wołam: Niech pani coś zrobi, bo nikt nie otwiera. W końcu otworzyli, tacy zaspani byli, tak się poprawiali” – tak przyjazd na Szpitalny Oddział Ratunkowy relacjonuje matka chłopca.

Małemu Sewerynowi zrobiono lewatywę, wykonano też prześwietlenie. Lekarz przyznał, że stan chłopca jest krytyczny. Powodem było zatkanie jelita. Brano pod uwagę przeprowadzenie operacji, jednak po USG stwierdzono, że zabieg być może wcale nie będzie potrzebny.

Chłopiec trafił na oddział chirurgii dziecięcej, podano mu środki kontrastowe. W pewnym momencie Sewerynowi zaczęła lecieć krew z nosa, ale pielęgniarka uznała to za coś normalnego zważywszy na okoliczności.

„Dali mu maseczkę tlenową, niedobrze mu się zrobiło, zaczął wymiotować krwią, wszystko wypuszczać... Tyle krwi! On wybuchł!” – mówili rodzice. Kilka chwil później chłopiec zmarł.

Do sprawy odniósł się już szpital. Rzecznik przekonywał, że lekarze zrobili wszystko, co w ich mocy, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Michał Sieroń twierdzi, że na SOR zajęto się chorym od razu, co jest sprzeczne z relacją rodziców.

Okoliczności śmierci dziecka wyjaśni prokuratura. Wszczęto postępowanie w kierunku artykułu 55 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka. Sekcja zwłok chłopca została przeprowadzona w środę, jej wyniki poznamy za kilka tygodni. Rodzina została jednak poinformowana o wstępnych przyczynach śmierci. Wyszło, że było zapalenie jelita cienkiego i krew w jelicie – mówią bliscy Sewerynka. Dokumentacja medyczna wskazuje także na niedrożność jelita cienkiego.

Zapalenie jelit i niedrożność jelit

Zapalenie jelit może mieć bardzo różne przyczyny przyczyny są bardzo różne. Najczęściej wywołują je bakterie (jak np. zemsta faraona, czyli tzw. biegunka podróżnych), wirusy albo toksyny. Zapalenie jelit lekarze dzielą też ze względu na lokalizację (zapalenie jelita grubego i cienkiego) lub na czas rozwoju i intensywność objawów (ostre i przewlekłe). Wyróżnia się także nieswoiste zapalenia jelit, których przyczyna jest nieznana. Zapalenie jelit niekiedy prowadzi do ich niedrożności, choć ta może mieć wiele innych przyczyn i pojawia się w przebiegu różnych innych chorób.

Niedrożność jelit: objawy

Typowe objawy niedrożności jelit to:

  • ból brzucha
  • nudności
  • wymioty
  • zatrzymanie gazów i stolca

W przypadku niedrożności jelit konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów konieczna jest interwencja chirurgiczna, przy czym bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do operacji.

REDAKCJA 24 GODZINY - Mały Seweryn zmarł prawdopodobnie z powodu zapalenia i zatoru jelit

Źródło: www.nowa.tv

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE