17. edycja Biegu po Nowe Życie

2020-10-06 17:21

Bieg po Nowe Życie to wydarzenie wspierające polską transplantologię, które odbyło się 3 października. W 17. edycji biegu wzięło udział 47 sztafet. To mniej niż w poprzednich edycjach z uwagi na pandemię koronawirusa i narzucone obostrzenia. Patronem medialnym wydarzenia jest Poradnik Zdrowie.

17. edycja Biegu po Nowe Życie
Autor: Getty Images

17. Biegowi po Nowe Życie towarzyszyła debata poświęcona wyzwaniom polskiej transplantologii, w której wzięli udział lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, pacjenci, a także przedstawiciele resortu zdrowia. Debata odbyła się w Oranżerii, ze względów epidemiologicznych bez udziału publiczności, ale całe wydarzenie można zobaczyć na Facebooku i kanale YT Biegu po Nowe Życie.

Wśród gości znaleźli się m.in.: prof. Mariusz Kuśmierczyk, dyrektor gdańskiego UCK Jakub Kraszewski, prof. Marek Myślak ze Szczecina, prof. Roman Danielewicz – prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, dr hab. Piotr Domagała z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dyrektor medyczny Poltransplantu dr hab. Jarosław Czerwiński. W debacie uczestniczył także wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Wśród pomysłów, które pojawiły się podczas ponaddwugodzinnego spotkania, było m.in. powołanie stanowiska koordynatora biorcy, który poprowadzi pacjenta ze skrajną niewydolności narządu aż do momentu przeszczepienia. Mówiono także o tym, że o ile w wielu krajach przeszczepienia od żywych dawców to nawet kilkadziesiąt procent zabiegów, w Polsce ten odsetek jest bardzo niewielki, wynosi zaledwie 5 proc. To jedna z rzeczy wymagających poprawy.

Ambasadorami akcji są znane postaci, takie jak m.in. słynny bokser Przemysław Saleta, dziennikarka Mariola Bojarska-Ferenc, aktorka Katarzyna Dąbrowska, a także aktor Krzysztof Wach. 

Patronem medialnym wydarzenia jest Poradnik Zdrowie.