STOŻEK ROGÓWKI: objawy, przyczyny i leczenie stożka rogówki

Konsultant: dr n. med. Wojciech Kołodziejczyk, Szpital Okulistyczny WUM
5 komentarze
Autor: Anna Guttman

Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. Stożek rogówki jest chorobą objawiającą się m. in. astygmatyzmem. Nie oznacza jednak, że każda osoba posiadająca tę wadę wzroku ma również stożek. Chorobie tej towarzyszą bowiem jeszcze inne objawy. Jak więc rozpoznać stożek rogówki? Jakie są metody leczenia stożka rogówki?

Zaobserwowano, że osoby cierpiące na stożek rogówki częściej od innych mają zaczerwienione, swędzące i suche oczy, są alergikami, cierpią na przewlekłe zapalenie zatok nosa, katar sienny. Ale jaki jest związek pomiędzy tymi dolegliwościami a stożkiem rogówki – nie wiadomo. Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są do końca znane. Wśród przypuszczalnych przyczyn stożka rogówki wymieniane są też genetyczne lub zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego. Mówi się również o dziedziczności, ponieważ badania wykazały, że u 7 proc. chorych stożek rogówki występował także w rodzinie.

Stożek rogówki – co to jest?

Zdrowa rogówka ma kształt wycinka kuli i osłania przednią część gałki ocznej. Stanowi główną część układu optycznego, pełni też funkcję ochronną. Stożek rogówki to schorzenie polegające na jej zniekształceniu – najpierw dochodzi do ścieńczenia fragmentu rogówki, a następnie pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego do jej uwypuklenia. Zmiany te z reguły dotykają tylko jedno oko. Stożek rogówki rośnie powoli, może też się zatrzymać. Ale nawet minimalne zniekształcenie rogówki psuje wzrok. Gdy postępuje, rogówka coraz mocniej się wybrzusza – tym samym staje się coraz cieńsza, stopniowo osiąga nieregularny kształt.

Objawy stożka rogówki

Trudno uchwycić początek deformacji rogówki. Pierwsze objawy stożka rogówki to zwykle zaczerwienienie i swędzenie oka – można je przypisać choćby zmęczeniu czy uczuleniu. Zaobserwowano jednak ciekawą prawidłowość – osoby, u których rozwija się ta stożek rogówki, częściej i bardziej energicznie pocierają oczy, używając do tego przeważnie nadgarstka, podczas gdy inni zwykle robią to opuszkami palców. Z czasem poza swędzeniem pojawia się nadwrażliwość na światło, powodująca silne łzawienie, efekt halo (poświata wokół źródeł światła), podwójne widzenie i zniekształcenia obrazu. Przede wszystkim jednak szybko pogarsza się wzrok, co zmusza do częstszych wizyt u okulisty i zmiany okularów, aż w końcu ich dobranie staje się niemożliwe. Na szczęście można wtedy sięgnąć po inne metody, które pozwolą poprawić widzenie.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 21.07.2015 16:38
Jestem po przeszczepie rogowki w Bydgoszczy i masakra!!!!
Nie zarejestrowany, 17.02.2011 15:12
potwierdzam, ze okolaser to chyba najlepsza klinika w polsce, oprócz prof. Szaflika polecam wizyty u dr Gadomskiej lub dr Archackiej :)
 

Leczenie stożka rogówki: soczewki

Najczęściej stosowaną metodą na przywrócenie dobrego widzenia jest noszenie twardych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych. Soczewki nie leczą ani całkowicie nie eliminują stożka rogówki, tylko korygują jej krzywiznę. Takie soczewki są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie badania topografem rogówkowym. Jest to urządzenie wykorzystujące technikę komputerową - precyzyjnie odwzorowuje kształt rogówki w formie mapy i pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Soczewki muszą być tak dobrane, by nie uciskały za mocno szczytu stożka i nie uszkodziły powierzchni rogówki. Działanie optyczne soczewki polega na tym, że przestrzeń między stożkowatą rogówką a gładką wewnętrzną stroną soczewki zostaje wypełniona płynem łzowym, dzięki czemu poprawia się ostrość widzenia. Odpowiednio dobrane twarde soczewki dobrze spełniają swoje zadanie przeciętnie przez półtora roku, potem - z powodu postępu choroby - trzeba je zmienić. Może jednak dojść do sytuacji, kiedy soczewki okażą się już niewystarczające. Ponadto stosowanie ich przez długi czas zwiększa ryzyko powikłań. Wtedy pomocne może być leczenie chirurgiczne.

Leczenie stożka rogówki: wszczepienie intacsów

Nową metodą korekcji stożka rogówki jest wszczepienie w oko specjalnych pierścieni śródrogówkowych, tzw. intacsów – wsuwa się je przez niewielkie nacięcia w rąbku rogówki. Pierścienie napierają na krzywiznę rogówki, spłaszczając szczyt stożka i przywracając mu bardziej naturalny, choć nie idealny, kształt.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (za pomocą kropli). Trwa zaledwie kilkanaście minut, a jego efekt jest niemal natychmiastowy – wyraźna poprawa ostrości widzenia. Niestety, wszczepienie intacsów nie powstrzymuje rozwoju choroby oczu i po pewnym czasie konieczne może okazać się wymienienie pierścieni na nowe, w innym rozmiarze.

Leczenie stożka rogówki: naświetlanie promieniami UV

Inną nowatorską metodą jest x-linking – jest przeznaczony dla osób, u których stożek rogówki jest w początkowym stadium rozwoju. Po podaniu pacjentowi środków przeciwbólowych zakrapla się do chorego oka preparat fotouczulający – roztwór ryboflawiny (witaminy B2), a następnie rozpoczyna naświetlanie oka promieniami UV. Naświetlanie trwa ok. 30 minut. Powoduje ono pobudzenie produkcji kolagenu w jednej z warstw rogówki, dzięki czemu rogówka odzyskuje część wytrzymałości mechanicznej. Na efekt zabiegu trzeba poczekać do 6–8 miesięcy; w ciągu 6-letnich obserwacji nie było pacjenta, u którego po cross-linkingu stożek znów by się rozwijał. U niektórych chorych następuje także spłaszczenie rogówki i poprawa widzenia.

Przeszczep rogówki

W przypadku gdy leczenie innymi metodami staje się niemożliwe, ratunkiem jest przeszczep rogówki. Zabieg trwa 1–1,5 godziny, polega na usunięciu zmienionego fragmentu rogówki i wszyciu dopasowanego bloczka tkanki pobranej od biorcy. Odrzucenia przeszczepu zdarzają się niezwykle rzadko (poniżej 1 proc.). Niestety, dość długi jest okres powrotu do zdrowia (6–12 miesięcy) i zwykle wymaga unikania wysiłku, przyjmowania na stałe leków immunosupresyjnych.

Polecamy
Nowe metody leczenia chorób oczu. Wywiad z prof. Jerzym Szaflikiem

Nowe metody leczenia chorób oczu. Wywiad z prof. Jerzym Szaflikiem

O nowych metodach leczenia chorób oczu: jaskry, zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) opowiada profesor Jerzy Szaflik, wybitny okulista. Jakie są ...

Stożek rogówki

Stożek rogówki to choroba, która sprawia, że rogówka zmienia swój kształt z kulistego na stożkowaty. W jaki sposób rozpoznać stożek rogówki? Jakie są metody leczenia stożka rogówki? Posłuchaj naszego eksperta - lek. med. Łukasza Kołodziejskiego z kliniki LIBERMEDIC.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Corbis

Aktualizacja: 10.08.2017

Komentarze (1 - 5 z 5)
qwertyuiop, 22.08.2016 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
po jakim czasie od zabiegu cross-linkingu można pomalować oko
 
aga, 21.05.2015 11.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
VISUS radzę omijać szerokim łukiem i od razu jechać do Katowic
 
Bazyl, 05.08.2014 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wykonując cross-linkingu można nadać kształt zdrowej rogówki poprzez soczewkę służącą jako matrycę,należy namoczyć ryboflaminą następnie przyłożyć idealną soczewkę do rogówki nadać wlaściwy kształt rogówki usuwając nierówności rogówki, następnie naświetlić promieniami UV po utwardzeniu rogówki zdejmujemy soczewke po takim zabiegu jest bardzo duża szansa że pacjent odzyska wzrok
 
EPap, 25.07.2014 12.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na szczęście są już ośrodki w Polsce, które potrafią pomóc pacjentom ze stożkiem rogówki. Jednym z niewielu jest Centrum Medyczne VISUS w Starachowicach - oferuje zabiegi cross-linkingu rogówki przy pomocy najnowocześniejszego na świecie urządzenia Avedro KXL. Jest to terapia mająca za zadanie zahamowanie postępu stożka poprzez wzmacnianie połączeń pomiędzy włóknami kolagenowymi zrębu rogówki. Dzięki cross-linkingowi uzyskujemy zwiększenie sztywności rogówki i zmniejszenie podatności na dalsze uwypuklanie. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w Avedro KXL dały większą moc w połączeniu z krótszym czasem naświetlania, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Ponadto Avedro KXL umozliwia wykonanie zabiegu cross-linkingu przeznabłonkowo, bez konieczności jego usuwania.
 
LucyLiu, 12.11.2010 15.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Laserze w Warszawie stosują połączone metody leczenia stożka rogówki tj. połączenie korekcji laserowej z cross-linkingiem lub INTACSY+ CROSS-LINKING. Rezultaty są podobno super,ale metody dobierają i tak indywidualnie w zależności od tego, w jakim stopniu rozwoju jest stożek.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku Fakty i mity na temat laserowej korekcji wad wzroku

Krótkowzroczność i astygmatyzm to najczęściej występujące wady wzroku. Można je skorygować za...

więcej

299

JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem....

więcej

99

Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie Jęczmień na oku: przyczyny, objawy i leczenie

Jęczmień na oku to grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na...

więcej

94

Gradówka - guzek na powiece Gradówka - guzek na powiece

Gradówka to nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej...

więcej

78

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Lekarz może badać piersi zarówno przed, jak i po badaniu ginekologicznym. Jest to bez znaczenia. Radzę zapytać lekarza, o ile sam nie powie, w jakiej kolejności będzie Panią badał i rozebrać się nie...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.