NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania

Konsultant: Piotr Mosak, psycholog
154 komentarze
Autor: Grażyna Grudzińska

Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Okres dojrzewania nastolatka to trudny czas dla rodziny. Dziecko się buntuje, jest bardziej drażliwe, ma zmienne nastroje. Ten trudny czas dojrzewania można przetrwać, trzeba tylko wiedzieć jak.

Córka warczy na mnie podczas każdej rozmowy albo z krzykiem ucieka, trzaskając drzwiami. Nigdy nie sprawiała problemów, ale teraz bywa nieznośna - skarży się mama 13-letniej Emilki. To typowe objawy buntu nastolatka. Ich nasilenie zależy od temperamentu dziecka i od naszego z nim kontaktu. Co się z dzieckiem dzieje? Po prostu wchodzi w okres dojrzewania. W jego życiu następuje wiele zmian. Zmienia się wygląd - upodabnia się do dorosłego - zmienia się też jego psychika.

Bunt nastolatka

To okres intensywnego wzrostu i przemian w organizmie. Hormony "buzują", wpływając na zmienność nastrojów i większą drażliwość. Poza tym dorastające dziecko chciałoby mieć więcej wolności i zaufania. Chce być poważnie traktowane. Tymczasem my, rodzice, coraz więcej od niego wymagamy, stosujemy coraz więcej zakazów i obciążamy je nowymi obowiązkami. Dlatego rodzi się bunt. Będzie przybierał na sile, jeśli nie okażemy dziecku zrozumienia. Nastoletnie dziecko czuje swoją odrębność i chce ją zaznaczyć. Zaczyna od tego, co najłatwiejsze. Odmienny ubiór, fryzura na irokeza, kolczyk w nosie, tatuaż, mroczny wystrój pokoju itp. mają podkreślić jego indywidualność, zakomunikować oddzielenie się od rodziców. Wyglądem i zachowaniem nastolatek krzyczy: "Hej, staję się dorosły, mam swoje zdanie, swoje potrzeby i problemy. W moim życiu dzieje się tak wiele, trudno mi sobie z tym wszystkim poradzić...".

Ważne

Ważne
  • Nie podnoś głosu. Twój krzyk to dla dziecka sygnał, że mu nie pomożesz.
  • Najpierw wysłuchaj. Pozwól mu przedstawić swój punkt widzenia.
  • Nie przerywaj komentarzami. Zadawaj pytania. Jeśli widzisz, że dziecko ma problem z odpowiedzią, nie nalegaj. Może za kilka minut będzie gotowe ci odpowiedzieć. Naciskając, tylko je zniechęcisz.
  • Nie musisz się zgadzać z tym, co nastolatek mówi, ani ulegać wszystkim jego prośbom i naciskom. Nie pozwól, by tobą manipulował. Ale pamiętaj o argumentach. Unikaj słów: "Zabraniam ci i koniec".
  • Rozmawiaj spokojnie. "Rozumiem cię, ale...", "Podobają mi się twoje argumenty, jednak mnie nie przekonałeś, wrócimy do tej rozmowy za rok".
  • Jeśli czegoś dziecku zabraniasz, uzasadnij dlaczego. Przyznaj: "Martwię się o ciebie. Nie chce cię puścić na ten koncert, bo nie jestem w stanie zapobiec temu, co może cię tam spotkać". Dziecko poczuje, że się o nie troszczysz. Może zaproponuj, że je na ten koncert zawieziesz i odbierzesz.
  • Zadziw trochę swoje dziecko, zaskocz. Potraktuj problem z humorem. Rozładuj napięcie, niech dziecko wie, że ma fajnego rodzica.
  • Nie mów: "Ja w twoim wieku, to...", ani "Mnie było gorzej, ty masz wszystko" - to na nic. Lepiej zabierz dziecko na zakupy, pokaż, ile coś kosztuje i jak długo trzeba na to pracować.
  • Nie wygłaszaj wykładów ani nie zwracaj się jak do malucha. Traktuj dziecko jak partnera. Tłumacz w sposób prosty, zrozumiały

Rozsądne ustalanie granic

To "przepoczwarzenie" się w niezależną jednostkę jest naturalnym etapem rozwoju. Jeśli rodzice to rozumieją, łatwiej będzie im i ich dziecku przejść przez ten trudny czas. Bunt zaczyna się wcześnie, ale między 10. a 18. rokiem życia dziecka rodzice mają jeszcze czas na to, by wychować je na odpowiedzialnego dorosłego człowieka. Trzeba więc tak ustalać granice wolności, by mieć możliwość je poszerzać. Jeśli w tym roku nie pozwolimy na np. samodzielny wyjazd z kolegami, możemy to zrobić za rok albo dwa. Ale wytłumaczmy dziecku, dlaczego tak postępujemy. Bywa, że rodzice młodszym dzieciom pozwalają na więcej niż starszym. 10-latka bawi się z chłopcami, ale gdy kończy 14 lat rodzice nagle zauważają, że staje się kobietą, i zabraniają jej biegania z kolegami. Myśli wtedy: "Jak to, dwa lata temu mogłam, a teraz, gdy jestem starsza, nie? Na imprezie dwa domy dalej mogłam być do godz. 22, a teraz mam wrócić o 21?". Nie wolno odbierać raz danych praw. Trzeba je dawkować!

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
StaryGrzyb, 22.10.2016 1:10
Zdaje sie dlatego, ze w wiekszosci jeszcze nie dojrzaly do tego.
Nie zarejestrowany, 03.10.2016 6:25
U nas młody przechodził wiek dojrzewania w tak ostry sposób że w końcu musieliśmy się udać z nim do terapeuty. Wiem wydaje się to straszne ale czasem po prostu nie ma wyboru. I powiem szczerze że jestem mega pozytywnie zaskoczony po kilku spotkaniach w nasych relacjach zmieniło się zarówno jego podejście do nas jak i nasze do niego. Teraz wydaje mi się że jest lepiej niż wcześniej. Sprawdźcie sobie psychoterapia-kraków.info.pl i nie wstydźce się terapiii bo naprawdę nie ma czego
 

Udział ojca w wychowaniu nastolatka

Zwykle to matka więcej czasu poświęca wychowaniu dzieci niż ojciec. Tymczasem nastolatek potrzebuje wsparcia obojga rodziców. Zwłaszcza w sytuacji konfliktowej, np. po kłótni z mamą, niezwykle cenny będzie głos ojca - nawet wtedy, gdy na co dzień nie jest on obecny w życiu dziecka. Tata może zabrać dziecko do kina, poprosić o pomoc przy naprawie samochodu, wysłuchać, opowiedzieć coś o sobie, pozwolić dziecku zadawać pytania, cierpliwie tłumaczyć. Niech opowie, jak widzi sytuację, i spróbuje podpowiedzieć rozwiązanie. Nastolatek poczuje, że ma dwoje rodziców, którzy interesują się jego sprawami.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 22.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 154)
Olga, 18.12.2016 19.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Po pierwsze: kąt pisze się przez ,,ą",a uwierzyć przez ,,rz". Po drugie: istnieją takie rzeczy jak przecinek i kropka. Po trzecie: jeśli nie lubisz czytać książek to polecam psychologa.
 
julecczka , 15.10.2016 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem dziewcyną o nikim poczuciu własnej wartosci a teraz mam 12 lat wchodze pomału w okres buntu i jeszcze trudniej jest mi uwieżyć w siebie krzycze na wszystko co widze wszystko mnie irytuje mam ochote czasami zamknąć sie w jakims koncie i już nigdy z tamtąd nie wychodzić jak mam sobie z tym poradzic bo nawet czytanie ksiazek cos czego nie lubie robic i słuchanie muzyki cos co uwiebiam nie pomaga jmi wrecz przeciwnie
 
Marzena, 03.10.2016 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z moją córką przechodziłam bardzo trudny okres i wgl nie potrafiłyśmy się porozumieć, w pewnym momencie zaczęłam obawiać się że wpadła w złe towarzystwo i postanowiłam, że nie mogę tego tak zostawić, na szczęście z pomocą grupy detektywistycznej Trójmiasto szybko udało mi się ustalić co się dzieje i wyciągnąć ją z tarapatów
 
doradca, 30.09.2016 13.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyna wogóle nie zdaje sobie sprawy z ciąży, i trudu wychowania dziecka. Może pani sama wybrać się do ginekologa po tabletki. Może pani córka zawsze zajść w ciążę i urodzić dziecko, chociaż wątpię w to żeby urodziło się zdrowe. Nech pani czasem nie zadreczaj dziecka krzykiem i poniżenie bo to nic nie da. Trzeba na spokojnie rozmawiać
 
psychol, 30.09.2016 13.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzieci można dobrze wychowywać ale jest tak że każde dziecko wybiera własną drogę.
 
edek83, 30.09.2016 13.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na pyskatego bachora najlepsze są kary. Pyskuje zrobi co kolwiek złego, to kara, tydzień bez przyjemność. Powtórzy się kolejny raz to znowu kara. Rodzice za dużo pozwalają dzieciom. Mama prosi dbaj o higiene, obowiazki, odrabiaj lekcje, ale nic nie pomaga. W takim razie ojciec też powinien motywować do działania, nawet groźbą że jak zaniedbaj obowiązki i bedzie pyskowac mamie to będzie surowa kara. Warto nauczyć dziecko żeby niczego nie brało do siebie, tylko pytanie czy zrozumie?
 
mama 42, 13.09.2016 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Mam problem ze swoim 17 letnim synem a raczej z jego dziewczyna. Otóż, do kilku miesięcy syn spotyka się z o rok młodszą dziewczyna. Nie było by nic w tym złego gdyby nie to że rozpoczęli życie seksualne a dziewczyna w żaden sposób nie zabezpiecza sie. Mamy dobry kontakt z synem i to ze powinien używać prezerwatywy przerabialiśmy juz dawno, lecz gdy podjęli decyzje o rozpoczęciu dodam bujnego zycia seksualnego , uważam że dziewczyna równiez powinna sie zabezpieczać ( są bardzo młodzi, jeszcze baz szkoły). Jak powiedział mi syn że ona nie zabezpiecza sie bo jast za młoda żeby iść sama do ginekologa , uznałam że muszę porozmawiać z jej mamą. Jak to zrobiłam nie uwieżyla mi że jej mała córeczka potrzebuje tego. Młoda uznała że jeżeli mama nie chce zabrać jej do lekarza to wszystko jest ok. jakoś to będzie. poradzcie mi co mam robić bo nie mogę patrzec jak młodzi niszczą sobie życie.
 
Max Rutkowski , 03.09.2016 10.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam już dość moich rodziców !!!! Jak chciałem pokazać im co tu jest napisane to zaczęli się że mnie śmiać
 
Max Rutkowski , 03.09.2016 09.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam już dość moich rodziców !!!! Jak chciałem pokazać im co tu jest napisane to zaczęli się że mnie śmiać
 
Alafilip, 06.08.2016 20.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
http://oczyms-tam.blogspot.com/ chcecie to poczytajcie o problemach miłosnych i rozterkach życiowych
 
następne »
strona 1 z 16
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie Błona dziewicza - prawdy i mity o błonie dziewiczej i pierwszym razie

Póki błona dziewicza jest nienaruszona, nie zajdziesz w ciążę. Prawda czy fałsz? Prezentujemy...

więcej

129

10 kroków do adopcji dziecka: zasady i warunki adopcji w Polsce 10 kroków do adopcji dziecka: zasady i warunki adopcji w Polsce

Adopcja dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy biologiczni rodzice nie chcą albo nie potrafią ...

więcej

124

NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania

Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Okres dojrzewania...

więcej

116

PAKOWANIE z głową, czyli co włożyć dziecku do plecaka na wyjazd PAKOWANIE z głową, czyli co włożyć dziecku do plecaka na wyjazd

Wielkie przygotowania do wyjazdu na obóz lub kolonie zacznij na tydzień, dwa wcześniej. Przejrzyj z...

więcej

104

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.