Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Nasza skóra "ozdobiona" jest niewidzialnymi wzorami

2024-06-07 12:47

Ludzkie ciało wciąż dla wielu jest ogromną tajemnicą. Większość osób nie ma pojęcia, że nasza skóra ozdobiona jest niewidzialnymi wzorami. Mają one nawet własną nazwę: linie Blaschko. Mogą również stać się widoczne w specyficznych okolicznościach.

Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Nasza skóra ozdobiona jest niewidzialnymi wzorami
Autor: fot. Getty Images Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Nasza skóra "ozdobiona" jest niewidzialnymi wzorami

Niewidzialne wzory na ciele. Wiele osób nie ma o nich pojęcia

Nasza skóra pokryta jest paskami. Jest to fakt, o którym większość osób nie ma zielonego pojęcia. Tę wiedzę zawdzięczamy niemieckiemu dermatologowi Alfredowi Blaschko, który na przełomie XIX i XX wieku przebadał skórę ponad 150 pacjentów.

Podczas swoich badań zauważył, że wzory pieprzyków, znamion i innych chorób skóry zdaje się podążać za ustalonymi liniami na ciałach pacjentów. Swoje ustalenia przedstawił w 1901 roku na konferencji. Według niego, linie te wydawały się być obecne od urodzenia i nie przylegały do żadnego innego znanego wcześniej układu organizmu - takiego jak naczynia czy nerwy. Zamiast tego tworzyły szerokie łuki w klatce piersiowej, "górzyste" kształty na plecach i pętelki na tyłach nóg.

Dopiero 100 lat po oryginalnym odkryciu więcej szczegółów - w tym spirale na głowie i wicie na szyi - zostały dodane do tej "mapy" przez innego lekarza, Rudolpha Happle'a. Warto zaznaczyć, że na ludzkiej skórze istnieją również inne wzory, jak na przykład linie Langera, które wykorzystywane są podczas planowania nacięć chirurgicznych, jednak linie Blaschki nie pasują do żadnego z innych znanych struktur ani wzorów.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Skąd się biorą niewidzialne linie. Naukowcy spekulują

W tej chwili powszechnie uważa się, że odkryte przez Blaschkę linie śledzą podróż, jaką odbywały nasze komórki, kiedy to dzieliły się i wrastały w skórę podczas rozwoju embrionalnego. W szczególności pokazują ścieżki  keratynocytów – głównych komórek naszej powierzchni skóry – i melanocytów – komórek znajdujących się głęboko w naskórku odpowiedzialnych za pigment naszej skóry.

Niektóre wzory będą prezentować się w postaci linii, a inne jako większe plamy. W niektórych przypadkach, te wzory mogą być również widoczne u ludzi. Mutacje obejmujące komórki wytwarzające kolor mogą prowadzić do mozaicyzmu (występowania w jednym organizmie co najmniej dwóch różnych grup komórek o różnym genotypie, pomimo że wywodzą się od jednej zapłodnionej komórki jajowej) objawiającego się smugami i wirami wzdłuż linii Blaschki.

Niektórzy badacze są zdania, że te niewidzialne linie mogą wyjaśnić sposób rozprzestrzeniania się wysypek, jak na przykład zapalenie skóry wywołane trującym bluszczem. Co więcej, częściej występujące choroby skóry, takie jak egzema i łuszczyca, również mogą przebiegać według podobnych schematów. Mówi się również, że nasz unikalny zestaw linii Blaschko może pomóc w zrozumieniu wzorców i sprawić, że lekarzom łatwiej będzie diagnozować różne choroby skóry.

Sonda
Wiedziałeś/aś, że mamy na ciele niewidzialne linie?