ECZEMA HERPETICUM – choroba zakaźna wywoływana przez wirusy opryszczki

2012-06-04 17:48

Eczema herpeticum jest chorobą skóry i charakteryzuje się obecnością zmian pęcherzowo-ropnych.

ECZEMA HERPETICUM – choroba zakaźna wywoływana przez wirusy opryszczki
Autor: thinkstockphotos.com Eczema herpeticum jest chorobą skóry i charakteryzuje się obecnością zmian pęcherzowo-ropnych.

Spis treści

  1. Eczema herpeticum – objawy
  2. Eczema herpeticum - diagnoza
  3. Eczema herpeticum - leczenie

Eczema herpeticum dotyczy głównie dzieci ze schorzeniami alergicznymi skóry lub dorosłych z atopowym zapaleniem skóry. Okres wylęgania zakażenia wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Eczema herpeticum – objawy

Cechy charakterystyczne to:

  • pęcherzyki z ropną zawartością i pępkowatym zagłębieniem w części środkowej. Nieprawidłowości mają tendencje do grupowania się
  • podwyższona temperatura ciała, u dzieci możliwe ogólne osłabienie

Eczema herpeticum - diagnoza

Chorobę rozpoznaje się na podstawie typowych cech klinicznych, zwłaszcza jeśli dziecko ma kłopoty alergiczne skóry. W procesie diagnostycznym konieczne jest zróżnicowanie eczemy z piodermią lub zliszajowaceniem zmian alergicznych, które mają mniej gwałtowny przebieg kliniczny, bez występowania gorączki i pęcherzyków z pępkowatym zagłębieniem.

Eczema herpeticum - leczenie

Miejscowa terapia eczemy herpeticum polega na stosowaniu aerozoli lub kremów zwierających antybiotyki albo środki odkażające. Ogólnoustrojowo podaje się acyklowir w kroplówkach dożylnych i antybiotyki wykazujące szerokie spektrum działania na liczne bakterie chorobotwórcze. Często terapia ma charakter przewlekły i tylko długotrwałe podawanie leków może zapewnić wyleczenie choroby.

Sprawdź, jakie są domowe sposoby na opryszczkę