Ile jeszcze wytrzyma nasz system ochrony zdrowia? Ekspert komentuje

2020-10-28 11:58 Katarzyna Hubicz

Padł kolejny rekord zakażeń, a to jeszcze nie koniec - eksperci spodziewają się dalszego przyrostu liczby chorych na COVID-19. Czy nasz system ochrony zdrowia to wytrzyma?

Bieżący tydzień przynosi kolejne rekordy zakażeń: we wtorek 27 października na 66 tys. wykonanych testów pozytywnych było 16 300, we środę 28 października na 60,6 tys. testów uzyskano aż 18 820 pozytywnych wyników. Te dane nie tylko przerażają: rodzą również pytanie - czy nasz system ochrony zdrowia to wytrzyma, a każdy chory otrzyma pomoc?

Jak powiedział w poniedziałek w Polsat News prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii: "System nasz, który jest policzony na kilkanaście tys. do 30 tys. chorych, wytrzyma to i ci chorzy będą załatwiani w taki sposób, w jaki powinni, czyli otrzymają pomoc medyczną, zgodnie z zasadami sztuki medycznej" - ocenił profesor.

Dodał jednocześnie, że ma nadzieję, iż podjęte przez system opieki medycznej i administrację środki, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii, zadziałają.

Według prof. Andrzeja Horbana pełen lockdown to sytuacja, której wszyscy chcieliby uniknąć. Dlatego: "Apeluję do wszystkich, aby stosowali tzw. niefarmakologiczne środki interwencji: dystans, maseczka" - powiedział profesor.

ŹRÓDŁO: PAP

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE