Dlaczego pijesz czarną kawę? Masz to w genach

2021-12-28 10:22

Lubisz smak czarnej kawę i gorzkiej czekolady? Według naukowców zamiłowanie do tych smaków najprawdopodobniej tkwi w genach.

Dlaczego pijesz czarną kawę? Masz to w genach
Autor: Getty Images

Do tego ciekawego odkrycia doszła grupa naukowców z Northwestern Medicine. Z przeprowadzonego badania wynika, że miłośnicy czarnej kawy gustują w gorzkich smakach. Nie potrafią sobie odmówić też ciemnej czekolady o lekko cierpkim i gorzkawym smaku. U tych osób zidentyfikowano wariant genetyczny kodujący enzym odpowiedzialny za metabolizm kofeiny. Zdaniem naukowców nie chodzi o wrażenia smakowe, ale o efekty tych produktów. Co mieli na myśli?

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Miłośnicy czarnej kawy kierują się przekonaniem, że jej gorzki smak i zawartość kofeiny wspierają sprawność umysłową – pomagają zwiększyć czujność i poprawić koncentrację.

Najnowsze doniesienia naukowe skomentowała główna autorka badania prof. Marilyn Cornelis. W jej opinii ta zależność jest interesująca, ponieważ te warianty genów są związane z szybszym metabolizmem kofeiny, a nie ze smakiem. Dodała też, że efekty stymulujące ze spożywania kawy szybciej zanikają, więc te osoby sięgają po nią częściej.

Czarna kawa i gorzka czekolada działają stymulująco  

Prof. Marilyn Cornelis wyjaśniła, że gorycz kofeiny w kawie utożsamiana jest z wywołaniem efektu psychostymulacyjnego. Oznacza to, że osoby regularnie spożywające czarną kawę „uczą się kojarzyć gorycz z kofeiną i bodźcem, jaki odczuwają”. – Widzimy tu wyuczony efekt. Kiedy myślą o kofeinie, myślą o gorzkim smaku, więc cieszą się czarną kawą, a także ciemną czekoladą – podkreśliła.

Według najnowszych badań spożywanie ciemnej kawy i gorzkiej czekolady może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych chorób. Prawdopodobnie picie dziennie od 2 do 3 filiżanek czarnej kawy bez słodkich dodatków (np. cukru, śmietanki) obniża ryzyko między innymi cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona czy chorób układu krążenia.

Natomiast gorzka czekolada jest lepsza dla naszego organizmu niż aksamitna i mleczna słodycz. Dlatego, że reguluje ciśnienie, powoduje spadek cholesterolu LDL we krwi, ale także może zmniejszyć zagrożenie chorobą serca.

Sonda
Powiedz nam, jaką najbardziej!