Co się stanie, jak pominiesz dawkę semaglutydu? Eksperci tłumaczą

2024-06-18 10:11

Leki przeciw otyłości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że czasem zaczyna ich brakować w aptekach. Co jednak zrobić, kiedy pominiemy przyjęcie dawki leku? Lekarze mają odpowiedź na to nurtujące wielu pytanie.

Co się stanie, jak pominiesz dawkę semaglutydu? Eksperci tłumaczą
Autor: fot. Getty Images Co się stanie, jak pominiesz dawkę semaglutydu? Eksperci tłumaczą

Ominięcie dawki leku na nadwagę. Ekspertka tłumaczy

Leki na nadwagę dały nową nadzieję osobom, które zmagały się z otyłością. Niestety, wraz ze wzrostem ich popularności, rozpoczęły się niedobory w aptekach. Czasami ciężko jest dostać je w aptece, ponieważ są cały czas wykupowane. Osoby, którym udało się więc schudnąć na tych lekach, obawiają się, co się stanie, kiedy będą zmuszeni pominąć dawkę leku.

Na początku trzeba zaznaczyć, że leki z grupy GLP-1 działają tak, że pomagają szybciej osiągnąć uczucie sytości, jedząc przy okazji mniej. Prowadzi do zwiększonej utraty wagi i kontroli poziomu cukru we krwi.

Większość tych leków jest w formie cotygodniowych zastrzyków. Jak twierdzą specjaliści, jednokrotne pominięcie dawki, nie powinno wpłynąć specjalnie na nasz organizm. Z czym innym mamy jednak do czynienia, jeśli mowa już o wielokrotnym pominięciu dawki leku.

W rozmowie z serwisem Verywell opowiedziała o tym Tonia Vinton, adiunktka na Wydziale Chorób Wewnętrznych w UT Southwestern Medical Center.

Pominięcie jednej dawki semaglutydu lub tirzepatidu może nie być zauważalne, ponieważ okres półtrwania wynosi od 5 do 7 dni

- wyjaśnia ekspertka. Dodała również, że lek będzie aktywny w naszym organizmie nawet kilka tygodni po podaniu sobie ostatniego zastrzyku. A co jeśli pominiemy więcej niż jedną dawkę?

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Pominięcie dawki semaglutydu. Ekspertka podpowiada co robić

Ekspertka powiedziała, że po jednym lub dwóch tygodniach bez dawki leku może zacząć wracać głód i apetyt. Natomiast po czterech tygodniach od ostatniej dawki leku, zmiany mogą być już bardzo mocno zauważalne. Jak twierdzi specjalistka, taka przerwa może prowadzić nawet do przyrostu masy ciała. Jeśli natomiast używamy leków GLP-1 do leczenia cukrzycy, możemy się spodziewać zwiększenia poziomu cukru we krwi.

Jeśli jednak pominiemy dawkę leku, warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. Enokrynolożka ze szpitala Houston Methodist Hospital, Archana Sadhu, twierdzi, że wiele zależy od liczby pominiętych dawek. Jeśli pominęliśmy wyłącznie jedną, możemy bezpiecznie wznowić swój zwykły harmonogram o następnej wyznaczonej porze.

Jeśli jednak pominęliśmy wiele dawek i nie braliśmy leku przez kilka tygodni czy miesięcy, powinniśmy zaczynać od niższych dawek i zwiększać je zgodnie z instrukcją dawkowania. Tak jak miało to miejsce na początku przyjmowanie leku. Według ekspertki jest to sposób na zminimalizowanie możliwych skutków ubocznych.

Wszyscy specjaliści podkreślają jednak, by w przypadku niedoborów, kontaktować się z lekarzem, w calu poszukiwania możliwych alternatywnych rozwiązań, które pomogą w utrzymaniu utraty wagi.

Sonda
Stosowałeś/aś tabletki na odchudzanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki