Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016

2018-03-13 11:36 mm

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dzieci urodzone w latach 2013-2016 będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Rodzice zainteresowani bezpłatnym zaszczepieniem swoich dzieci, powinni zgłaszać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013–2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz, bezpłatnie: od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. W tym terminie bezpłatną szczepionkę otrzymają dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione, umów się na wizytę szczepienną i zgłoś do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do 20 kwietnia 2018 r. Jest to ostateczny termin kwalifikacji dziecka do tego szczepienia. Skorzystanie z możliwości zaszczepienia dziecka jest dobrowolne i bezpłatne. Resort zastrzega, że liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienia będą wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki przeciw Streptococcus pneumoniae (Synflorix) z nr serii: ASPNA852AA. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek (każda po 0,5 ml). Są one podawane w odstępie co najmniej 2 miesięcy.

Od stycznia 2017 r. obowiązkowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom objęte są wszystkie nowo narodzone dzieci. Do końca 2016 r. obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom była tylko wybrana grupa dzieci, z konkretnymi schorzeniami. Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki. Niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy, w ramach programów zdrowotnych.

Pneumokoki mogą powodować zakażenia inwazyjne, charakteryzujące się obecnością bakterii w krwi oraz zakażenia zlokalizowane – bez uogólnionego zakażenia. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP).

Źródło: mz.gov.pl, http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/zaszczep-swoje-dziecko-przeciwko-pneumokokom-bezplatnie/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE