MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy

24 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Niedobór magnezu daje objawy, które często są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz i czasem łapią cię skurcze? A może uskarżasz się na drganie powiek i ciągłe zmęczenie? Zanim zaczniesz biegać po lekarzach, zacznij od uzupełnienia magnezu. Jakie są najlepsze źródła magnezu?

Magnez jest organizmowi niezbędny, by procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Tymczasem wiele osób cierpi na niedobór magnezu. Powód? To najczęściej jedzenie żywności wysoko przetworzonej, życie w pośpiechu i stresie. Stężenie magnezu w organizmie zmniejsza się też pod wpływem niektórych chorób, leków i dużego wysiłku fizycznego.

Magnez - sojusznik od serca

Stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Zmniejsza też ich nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie.

Magnez jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego. Okazuje się, że mieszkańcy okolic, w których występuje twarda woda (zawiera dużo magnezu) znacznie rzadziej umierają na zawał serca. Naukowcy przypuszczają, że gdyby wszyscy pili taką wodę, liczba zgonów zmniejszyłaby się nawet o ok. 19 proc. Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga ich leczenie. Podaje się go dożylnie osobom po zawale (przeciwdziała powstawaniu skrzepów oraz niebezpiecznej arytmii). Jeśli w organizmie występuje niedobór magnezu, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Dlatego osobom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się jedzenie produktów bogatych w magnez.

Nie przegap
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Koza, 02.08.2014 19:16
"Takie mamy czasy, że ludzie gonią za kasa i pracują dużo, i nie ma się co oszukiwać, że wszyscy dbają o prawidłową dietę". Nadal nie rozumiem. Kasa jest ważniejsza niż zdrowie, to kupuj sobie te suplementy i pretensje ze zdrowiem do garbatego. Pozdrawiam.
Nie zarejestrowany, 01.08.2014 10:01
A co w tym niezrozumiałego???? Takie mamy czasy, że ludzie gonią za kasa i pracują dużo, i nie ma się co oszukiwać, że wszyscy dbają o prawidłową dietę. Jemy szybko i niezdrowo, żeby zaspokoić głód i nie tracić czasu, taka jest rzeczywistość. Jak masz czas na to, żeby sobie przygotowywać zdrowe zbilansowane nieprzetworzone posiłki to pogratulować i pozazdrościć, pomijając fakt, że w produktach sklepowych jest więcej konserwantów i pestycydów niż można to sobie wyobrazić, to faktycznie może być dla Ciebie niezrozumiałe to, że ludzie biorą suplementy.
 

Magnez - na kobiece kłopoty

Magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby, zapobiegając osteoporozie. Pod warunkiem, że dostarczy się go organizmowi dwa razy mniej niż wapnia. Jeśli więc jesz dużo produktów będących kopalnią magnezu albo zażywasz suplementy, musisz też zwiększyć w diecie ilość wapnia. Brak równowagi osłabia działanie obu pierwiastków.

Magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli. Chroni też organizm przed pierwiastkami toksycznymi (np. ołów, kadm, rtęć) znajdującymi się w warzywach i owocach pochodzących z terenów skażonych. Reguluje on także napięcie mięśni, pomaga w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii.

Łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne. Prawdopodobnie może również zapobiegać migrenom (nawet je leczyć) oraz cukrzycy typu II i chronić przed powikłaniami tej choroby.

2
1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 12.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
Ola Oli, 31.07.2014 09.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja muszę dodatkowo jeszcze patrzeć, jeśli chcę sięgnąć po jakąś suplementację, czy preparat jest bezpieczny dla ciężarnych. Na szczęście ktoś i to przewidział bo kupiłam taki specjalny z kwasem foliowym. Nie mniej jednak magnez to ważny składnik i przede wszystkim to w diecie nie powinno go brakować
 
GERARD, 16.04.2014 00.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
6. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż wapnia. Wapń jest antagonistą magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w pożywieniu nie tylko powoduje niekorzystny bilans magnezu, ale także sprzyja powstawaniu zwapnień w organizmie. nabiał 7. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż białka. Duża podaż białek zwiększa natomiast zapotrzebowanie organizmu na magnez. białka zwierzęce 8. Będąca wynikiem złego odżywiania „moda na błonnik” w postaci otrębów i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Włókna spożywcze w nich zawarte zwiększają co prawda szybkość pasażu jelitowego pomagając pozbyć się zaparć, ale też i przechwytują minerały, zmniejszając ich wchłanianie. Produkty takie jak otręby czy pełne ziarno aczkolwiek bogate w magnez posiadają też związki kwasu fitynowego zaburzającego przyswajanie zawartego w nich magnezu, przez co produkty te są raczej dyskusyjnym źródłem łatwo przyswajalnego magnezu. zboża Związki fitynowe może unieszkodliwić jedynie naturalna fermentacja zakwasu piekarskiego. Do większości przemysłowo produkowanego pieczywa piekarze dodają zaś albo drożdże albo sztuczny zakwas w proszku, co nie neutralizuje szkodliwych fityn. Zwracałam na to już uwagę we wcześniejszym artykule: http://www.akademiawitalnosci.pl/mit-produktow-pelnoziarnistych/ 9. Popularność stosowania pewnych farmaceutyków: antybiotyków, cytostatyków, anabolików, leków nasennych, uspokajających i psychotropowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych i zastępczej kuracji hormonalnej. Długotrwałe przyjmowanie tych specyfików powoduje zbyt niski poziom magnezu w organizmie. leki 10. Stresotwórcze warunki dzisiejszego życia: szybie tempo, mass media atakujące nas polityką, katastrofami, agresją i zbrodniami, jedzenie w pośpiechu, problemy finansowe i zdrowotne, zakwaszona atmosfera w pracy lub w domu itd.
 
GERARD, 16.04.2014 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oto 10 głównych czynników mogących wpływać na niedobór magnezu w Polsce: 1. Zbyt mała podaż w pożywieniu. Polskie gleby, w 60% kwaśne, są stosunkowo ubogie w magnez wypierany w nich w dodatku stopniowo przez szkodliwy glin (aluminium), do tego dołącza się coraz większe stężenie zmniejszających zawartość magnezu w tkankach roślin i zwierząt pierwiastków toksycznych zawartych w glebie takich jak ołów, rtęć, arsen, kadm) gleba 2. Wysokie poziomy ołowiu z powodu rosnącego skażenia wody, żywności i powietrza. Powodują objawy łagodnej (aczkolwiek przewlekłej) ołowicy, która – jak alarmuje PTM – przestała być chorobą zawodową. Oblicza się, iż mamy kilkaset razy więcej ołowiu w organizmie niż nasi przodkowie jeszcze 100 lat temu. Przy wysokich poziomach ołowiu spada w osoczu ilość magnezu. olow 3. Zbyt mała podaż produktów roślinnych w stanie surowym, gdzie magnez występuje w stanie niezmienionym, a zbyt duża podaż pokarmów gotowanych, w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, przyswajanych przez ustrój źle lub prawie wcale. gotowane i surowe_p1 4. Zbyt duże spożycie wypłukujących magnez z ustroju napojów: kawy, herbaty, napojów gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (napoje typu cola czy energetyzujące) jak również spożywanie alkoholu czy środków odurzających. Jeśli to co spożywamy zawiera jeszcze dodatkowo sacharozę (co najczęściej ma miejsce), to tym większe są straty drogocennego magnezu. kawa red bul coca cola 5. Tradycyjna dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody itd.), tworzących z magnezem trwałe związki chemiczne uniemożliwiające połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. produkty mięsne
 
joaska, 05.12.2013 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam magnez wszystkim zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w połączeniu z wapniem i wit.B6
 
Magdaalenaa, 09.04.2013 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z opiniami. Suplementy to nie jest najlepsze rozwiązanie. Oczywiście pomogą, ale moim zdaniem na krótką metę. O wiele lepiej jeść produkty w których jest dużo magnezu, pić wodę z magnezem. Bardzo dobra jest ustronianka z magnezem i witaminą B6, która pomaga się wchłonąć temu pierwiastkowi. Trzeba być świadomym tego czym dokarmiamy swój organizm, bo tak naprawdę zamiast poprawy stanu zdrowia możemy wyrządzić sobie krzywdę!
 
Andrzej, 24.02.2013 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie przestancie wy z tymi lekami i suplementami!!!!! Za duzo sie chyba naogladaliscie reklam. Magnez najlepiej wchłanialny jest w orzechach np włoskich albo migdałach. Wystarczy garsc orzechow dziennie by zaspokoic zapotrzebowanie na magnez wapn i inne witaminy. Wiem bo uprawiam wyczynowo kolarstwo gorskie i gdybym miał brac taka chemie to w pierwszej kolejnosci padł bym na serce.
 
TakaJedna, 18.08.2011 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ale może ktoś bedzie szukał porad i tu trafi. Brałam magnez ponieważ stres strasznie mi go wypłukał. Duszności, tachykardia. Magnez łykałam, łykalam i jeszcze raz łykałam. Po pewnym czasie zaczęłam gł. z rana dziwacznie się czuć. Stwierdzono, ze stres dalej o sobie daje znać. Dalej magnez, magnez, magnez. Później zaczęłam szperać w necie i zaczęłam brać magnezu mniej (nawet co 2 dzień) + z innymi sładnikami np. rozpuszczalne tabletkach zestaw wit i minerałów itp. Może nie czułam się rewleacyjnie na dzień dobry ale troszkę mi się poprawiło. Warto uważać (nawet jak nie ma sie problemów z nerkami) i nie przeginać nawet z magnezem (któryobiektywnie parząc jest naprawdę zbawienny)
 
alina, 06.06.2010 18.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z jurajskich skał czysta mieszanina węglanów wapnia i magnezu plus ślady żelaza, krzemu itd. oczywiście dla ludzi bez problemów urologicznych, ci po konsultacjach z lekarzem.
 
Leezack, 17.05.2010 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku dni miałem dziwne skurcze w nogach i rękach, do tego drgała mi dolna prawa powieka czułem też coś sercem, właśnie takie dziwne 'kołatanie', myślicie że to przez niedobór magnezu ? Z objawów tutaj opisanych wynika że tak. na wszelki wypadek zafunduje sobie magnezową terapie :)
 
barlow, 09.01.2010 12.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
powinni brać jak najwiecej magnezu!
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
Najpopularniejsze artykuły
Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko...

więcej

6817

Czy MASŁO jest zdrowe? Wszystko o maśle Czy MASŁO jest zdrowe? Wszystko o maśle

Masło to skondensowany tłuszcz mleczny, który otrzymuje się ze śmietany mleka krowiego. Masło...

więcej

4737

ŚLEDŹ- pora docenić smaczną i zdrową rybę ŚLEDŹ- pora docenić smaczną i zdrową rybę

Zwykle podajesz śledzia z cebulą lub w śmietanie. Przekonaj się, że pysznych możliwości jest...

więcej

6464

 ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie

Pięć tysięcy lat temu cesarz chiński Szen Nung, odpoczywając w cieniu drzewa herbacianego, czekał...

więcej

11388

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Czas trawienia zależy od rodzaju pokarmu. Woda przebywa tam ok. 1 h, kawa z mlekiem ok. 1,5 godziny, jajko ok. 2h, kotlet schabowy nawet 4h. Żołądek ma za zadanie wstępne trawienie białek (czyli...

Często przyczyną kamicy żółciowej jest dieta obfitująca w produkty z dużą zawartością cukru, takie jak: miód, słodycze, czekolada, wysokosłodzone dżemy, cukier do słodzenia, oraz uboga w produkty...

Zmiany w diecie i stylu życia korzystnie wpływają na osłabienie objawów refluksu. Podstawowym zaleceniem jest zmniejszenie ilości tłuszczu, gdyż składnik ten znacznie nasila dolegliwości. W przypadku...

Grupy wsparcia
data

Sierpień 30, 2014

a ja schudłam 10kg w baaardzo krótkim czasie (z 62 na 52kg po dwójce dzieci, jako panna zawsze miałam 55kg) tak: 1. rano śniadanie bez węglowodanów (np. jajecznica bez chleba, parówki bez chleba, mozarella z pomidorami, jaja gotowane bez chleba itp) + herbata bez cukru 2. około południa...

data

Sierpień 29, 2014

ja schudłam 10kg w miesiąc (z 62 na 52kg), więc uważam, że jeśli ktoś ma dużo zbędnych kg to może tyle schudnąć, wystarczy samozaparcie

data

Sierpień 28, 2014

nie mozna wejsc na tę strone

data

Sierpień 29, 2014

A ja jestem ciekawa, kiedy ludzie pójdą po rozum do głowy? Jak można, choć przez chwilkę pomyśleć, że taka dieta istnieje. Dopóki dopóty będą chętni na takie cuda, oni będą się mnożyć, jak grzyby po deszczu! Aby schudnąć i zawsze mieć wymarzoną wagę, tylko pomogą zasady zdrowego...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.