MAGNEZ wzmacnia mięśnie i koi nerwy

25 komentarze
Autor: Magdalena Moraszczyk

Niedobór magnezu daje objawy, które często są mylące. Byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz i czasem łapią cię skurcze? A może uskarżasz się na drganie powiek i ciągłe zmęczenie? Zanim zaczniesz biegać po lekarzach, zacznij od uzupełnienia magnezu. Jakie są najlepsze źródła magnezu?

Magnez jest organizmowi niezbędny, by procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Tymczasem wiele osób cierpi na niedobór magnezu. Powód? To najczęściej jedzenie żywności wysoko przetworzonej, życie w pośpiechu i stresie. Stężenie magnezu w organizmie zmniejsza się też pod wpływem niektórych chorób, leków i dużego wysiłku fizycznego.

Magnez - sojusznik od serca

Stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Biorąc udział w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów, warunkuje dostawę energii do tkanek i komórek organizmu, zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Zmniejsza też ich nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie.

Magnez jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego. Okazuje się, że mieszkańcy okolic, w których występuje twarda woda (zawiera dużo magnezu) znacznie rzadziej umierają na zawał serca. Naukowcy przypuszczają, że gdyby wszyscy pili taką wodę, liczba zgonów zmniejszyłaby się nawet o ok. 19 proc. Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga ich leczenie. Podaje się go dożylnie osobom po zawale (przeciwdziała powstawaniu skrzepów oraz niebezpiecznej arytmii). Jeśli w organizmie występuje niedobór magnezu, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Dlatego osobom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się jedzenie produktów bogatych w magnez.

Nie przegap
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Zeberka, 17.12.2014 9:15
popieram, także miałem migreny. dowiedziałem się od koleżanki, że magnez działa na "drganie powiek". zacząłem stosować, powieka przestała drgać, migreny nie miałem od dawna, dawna to znaczy ze magnez jest odpowiedzialny za migreny ? tzn brak magnezu powoduje migreny? od kilku miesięcy mam z tym wielki problem i nie bardzo mogę sobie poradzić, myślałam ze to może być na tle nerwowym i zaczęłam zażywać nervomix control , bo to ziołowy lek na nerwy , tam też jest magnez i witamina b6, myślicie ze mogę do tego jeszcze wziąć tabletkę magnezu ? czy już wystarczy? nie chce przeginać , bo wiadomo co za dużo...
Koza, 02.08.2014 19:16
"Takie mamy czasy, że ludzie gonią za kasa i pracują dużo, i nie ma się co oszukiwać, że wszyscy dbają o prawidłową dietę". Nadal nie rozumiem. Kasa jest ważniejsza niż zdrowie, to kupuj sobie te suplementy i pretensje ze zdrowiem do garbatego. Pozdrawiam.
 

Magnez - na kobiece kłopoty

Magnez w połączeniu z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby, zapobiegając osteoporozie. Pod warunkiem, że dostarczy się go organizmowi dwa razy mniej niż wapnia. Jeśli więc jesz dużo produktów będących kopalnią magnezu albo zażywasz suplementy, musisz też zwiększyć w diecie ilość wapnia. Brak równowagi osłabia działanie obu pierwiastków.

Magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli. Chroni też organizm przed pierwiastkami toksycznymi (np. ołów, kadm, rtęć) znajdującymi się w warzywach i owocach pochodzących z terenów skażonych. Reguluje on także napięcie mięśni, pomaga w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii.

Łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne. Prawdopodobnie może również zapobiegać migrenom (nawet je leczyć) oraz cukrzycy typu II i chronić przed powikłaniami tej choroby.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 12.06.2014

Komentarze (1 - 10 z 25)
Milo, 24.10.2014 20.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Można spokojnie obyć się bez bardzo drogich suplementów magnezowych i kupić po prostu chlorek magnezu, który bardzo dobrze się wchłania i można go poza przyjmowaniem doustnym, rozpuścić w wodzie i moczyć sobie w niej stopy. Magnez dobrze wchłania się przez skórę pozwalając szybko nadrobić niedobory. Dr Pokrywka pisze o tym w swojej książce, warto przeczytać.
 
Ola Oli, 31.07.2014 09.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja muszę dodatkowo jeszcze patrzeć, jeśli chcę sięgnąć po jakąś suplementację, czy preparat jest bezpieczny dla ciężarnych. Na szczęście ktoś i to przewidział bo kupiłam taki specjalny z kwasem foliowym. Nie mniej jednak magnez to ważny składnik i przede wszystkim to w diecie nie powinno go brakować
 
GERARD, 16.04.2014 00.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
6. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż wapnia. Wapń jest antagonistą magnezu. Zbyt duża ilość wapnia w pożywieniu nie tylko powoduje niekorzystny bilans magnezu, ale także sprzyja powstawaniu zwapnień w organizmie. nabiał 7. Nacisk kładziony przez lekarzy, dietetyków i mass media na podaż białka. Duża podaż białek zwiększa natomiast zapotrzebowanie organizmu na magnez. białka zwierzęce 8. Będąca wynikiem złego odżywiania „moda na błonnik” w postaci otrębów i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Włókna spożywcze w nich zawarte zwiększają co prawda szybkość pasażu jelitowego pomagając pozbyć się zaparć, ale też i przechwytują minerały, zmniejszając ich wchłanianie. Produkty takie jak otręby czy pełne ziarno aczkolwiek bogate w magnez posiadają też związki kwasu fitynowego zaburzającego przyswajanie zawartego w nich magnezu, przez co produkty te są raczej dyskusyjnym źródłem łatwo przyswajalnego magnezu. zboża Związki fitynowe może unieszkodliwić jedynie naturalna fermentacja zakwasu piekarskiego. Do większości przemysłowo produkowanego pieczywa piekarze dodają zaś albo drożdże albo sztuczny zakwas w proszku, co nie neutralizuje szkodliwych fityn. Zwracałam na to już uwagę we wcześniejszym artykule: http://www.akademiawitalnosci.pl/mit-produktow-pelnoziarnistych/ 9. Popularność stosowania pewnych farmaceutyków: antybiotyków, cytostatyków, anabolików, leków nasennych, uspokajających i psychotropowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych i zastępczej kuracji hormonalnej. Długotrwałe przyjmowanie tych specyfików powoduje zbyt niski poziom magnezu w organizmie. leki 10. Stresotwórcze warunki dzisiejszego życia: szybie tempo, mass media atakujące nas polityką, katastrofami, agresją i zbrodniami, jedzenie w pośpiechu, problemy finansowe i zdrowotne, zakwaszona atmosfera w pracy lub w domu itd.
 
GERARD, 16.04.2014 00.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oto 10 głównych czynników mogących wpływać na niedobór magnezu w Polsce: 1. Zbyt mała podaż w pożywieniu. Polskie gleby, w 60% kwaśne, są stosunkowo ubogie w magnez wypierany w nich w dodatku stopniowo przez szkodliwy glin (aluminium), do tego dołącza się coraz większe stężenie zmniejszających zawartość magnezu w tkankach roślin i zwierząt pierwiastków toksycznych zawartych w glebie takich jak ołów, rtęć, arsen, kadm) gleba 2. Wysokie poziomy ołowiu z powodu rosnącego skażenia wody, żywności i powietrza. Powodują objawy łagodnej (aczkolwiek przewlekłej) ołowicy, która – jak alarmuje PTM – przestała być chorobą zawodową. Oblicza się, iż mamy kilkaset razy więcej ołowiu w organizmie niż nasi przodkowie jeszcze 100 lat temu. Przy wysokich poziomach ołowiu spada w osoczu ilość magnezu. olow 3. Zbyt mała podaż produktów roślinnych w stanie surowym, gdzie magnez występuje w stanie niezmienionym, a zbyt duża podaż pokarmów gotowanych, w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, przyswajanych przez ustrój źle lub prawie wcale. gotowane i surowe_p1 4. Zbyt duże spożycie wypłukujących magnez z ustroju napojów: kawy, herbaty, napojów gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (napoje typu cola czy energetyzujące) jak również spożywanie alkoholu czy środków odurzających. Jeśli to co spożywamy zawiera jeszcze dodatkowo sacharozę (co najczęściej ma miejsce), to tym większe są straty drogocennego magnezu. kawa red bul coca cola 5. Tradycyjna dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, zabielacze do kawy, lody itd.), tworzących z magnezem trwałe związki chemiczne uniemożliwiające połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu. produkty mięsne
 
joaska, 05.12.2013 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
polecam magnez wszystkim zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym w połączeniu z wapniem i wit.B6
 
Magdaalenaa, 09.04.2013 10.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się z opiniami. Suplementy to nie jest najlepsze rozwiązanie. Oczywiście pomogą, ale moim zdaniem na krótką metę. O wiele lepiej jeść produkty w których jest dużo magnezu, pić wodę z magnezem. Bardzo dobra jest ustronianka z magnezem i witaminą B6, która pomaga się wchłonąć temu pierwiastkowi. Trzeba być świadomym tego czym dokarmiamy swój organizm, bo tak naprawdę zamiast poprawy stanu zdrowia możemy wyrządzić sobie krzywdę!
 
Andrzej, 24.02.2013 22.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie przestancie wy z tymi lekami i suplementami!!!!! Za duzo sie chyba naogladaliscie reklam. Magnez najlepiej wchłanialny jest w orzechach np włoskich albo migdałach. Wystarczy garsc orzechow dziennie by zaspokoic zapotrzebowanie na magnez wapn i inne witaminy. Wiem bo uprawiam wyczynowo kolarstwo gorskie i gdybym miał brac taka chemie to w pierwszej kolejnosci padł bym na serce.
 
TakaJedna, 18.08.2011 13.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ale może ktoś bedzie szukał porad i tu trafi. Brałam magnez ponieważ stres strasznie mi go wypłukał. Duszności, tachykardia. Magnez łykałam, łykalam i jeszcze raz łykałam. Po pewnym czasie zaczęłam gł. z rana dziwacznie się czuć. Stwierdzono, ze stres dalej o sobie daje znać. Dalej magnez, magnez, magnez. Później zaczęłam szperać w necie i zaczęłam brać magnezu mniej (nawet co 2 dzień) + z innymi sładnikami np. rozpuszczalne tabletkach zestaw wit i minerałów itp. Może nie czułam się rewleacyjnie na dzień dobry ale troszkę mi się poprawiło. Warto uważać (nawet jak nie ma sie problemów z nerkami) i nie przeginać nawet z magnezem (któryobiektywnie parząc jest naprawdę zbawienny)
 
alina, 06.06.2010 18.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
z jurajskich skał czysta mieszanina węglanów wapnia i magnezu plus ślady żelaza, krzemu itd. oczywiście dla ludzi bez problemów urologicznych, ci po konsultacjach z lekarzem.
 
Leezack, 17.05.2010 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od kilku dni miałem dziwne skurcze w nogach i rękach, do tego drgała mi dolna prawa powieka czułem też coś sercem, właśnie takie dziwne 'kołatanie', myślicie że to przez niedobór magnezu ? Z objawów tutaj opisanych wynika że tak. na wszelki wypadek zafunduje sobie magnezową terapie :)
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DIETA dla NIEMOWLĄT, czyli jak i kiedy wprowadzać nowe potrawy DIETA dla NIEMOWLĄT, czyli jak i kiedy wprowadzać nowe potrawy

Od diety niemowlęcia zależy jego rozwój. Oczywiście najpierw dziecko je tylko mleko matki lub...

więcej

15365

Owoc kaki czyli persymona - zabija komórki rakowe Owoc kaki czyli persymona - zabija komórki rakowe

Persymona (kaki) jest doskonałym źródłem witaminy A, zawiera też witaminę C i błonnik. Nie bez...

więcej

27080

Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go...

więcej

54402

MAKARON dodaje energii, a ma mało kalorii MAKARON dodaje energii, a ma mało kalorii

Przeciętny Włoch zjada ok. 30 kg makaronu rocznie, a Polak zaledwie 3 kg – zwykle jako dodatek do...

więcej

12493

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 29, 2015

Martusia, woda tylko w butelkach szklanych. Dobra jest Jurajska, Cisowianka. Omijamy w plastikach, wiadomo - BISFENOL! Natomiast jeśli szukasz wapnia, najlepiej co się da, posypywać zmielonymi skorupkami jaj. Jaja od kur z wolnego wybiegu, a proszek samemu zrobić.

data

Styczeń 29, 2015

Dukan jest trwały tylko przez 2 miesiące potem masz problemy żołądkowe, a jak jesteś uczulona na kazeinę to zapomnij. To jest dieta na chwile, ale nie do trwałego stosowania

data

Styczeń 29, 2015

jak dla mnie Sesjia Fruiti to trafny wybór. spróbowalam i schudłam przez miesiąć 10 kg. Dawniej trułam się innymi środkami, które nic nie dawały. Teraz jestem zadowolona i również polecam

data

Styczeń 29, 2015

Podstawą do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest po prostu zdrowy tryb życia. Odpowiednie odżywianie, odpowiednia dawka ruchu - nie żadne tabletki. Polecam również konsultację z dobrym dietetykiem

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.