Dieta Dukana - zasady, etapy, efekty

2020-01-22 15:54

Dieta Dukana ma cztery etapy/fazy, które mają pomóc osiągnąć upragniony spadek wagi. Najważniejszą zasadą diety Dukana jest jedzenie głównie produktów białkowych. Zdaniem jej twórcy taka dieta białkowa daje pewne efekty - radykalnie odchudza i oczyszcza organizm, pozwala uniknąć efektu jo-jo i przez długie lata utrzymać szczupłą sylwetkę.

Dieta Dukana - zasady, etapy, efekty
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta Dukana: I faza diety Dukana
  2. Dieta Dukana: II faza diety Dukana
  3. Dieta Dukana: III etap diety Dukana
  4. Dieta dukana: IV etap diety Dukana
  5. Dieta Dukana - zasady
  6. Dieta Dukana - efekty
  7. Dieta Dukana - opinie
  8. Dieta Dukana - zalety

Dieta Dukana została opracowana przez popularnego we Francji dietetyka Pierre'a Dukana, który od ponad 30 lat specjalizuje się w walce z nadwagą. Dukan jest autorem wydanego również w Polsce poradnika "Nie potrafię schudnąć", gdzie opisał swój program żywieniowy.

Dieta Dukana (nazywana również dietą Protal od dwóch francuskich słów: proteins i alternatives), jest wysokobiałkowa i składa się z czterech etapów. Pierwszy i drugi etap w diecie Dukana powoduje zrzucenie zbędnych kilogramów, trzeci i czwarty pozwala uniknąć efektu jo-jo i utrzymać szczupłą sylwetkę przez długie lata. Jej autor zapewnia, że taka wysokobiałkowa dieta pozostawia skórę jędrną i uniemożliwia jej wiotczenie.

Dieta Dukana

Dieta Dukana: I faza diety Dukana

Pierwsza faza diety Dukana trwa około 5 dni. Radykalnie odchudza i oczyszcza organizm. Jej długość zależy od tego, jak dużo kilogramów planujesz zrzucić podczas trwania całego programu. A więc:

  • Do 5 kilogramów - etap pierwszy trwa tylko 2 dni. Spadek wagi wynosi wtedy ok. 0,5-1,5 kg.
  • Do 10 kg - etap pierwszy trwa 3 dni. Spadek wagi wynosi ok. 1,5-2,5 kg.
  • Do 20 kg - etap pierwszy wynosi 5 dni. Spadek wagi wynosi ok. 1,8-3 kg.
  • Do 40 kg - etap pierwszy trwa co najmniej 7 dni (do 10, nie dłużej). Spadek wagi wynosi ok. 3 kg.

To możesz jeść: cielęcina, wołowina (najchudsze części), drób, ryby oraz owoce morza, nabiał (chudy, typu light, bez serów żółtych). Mięso gotuj (na parze lub w wodzie), piecz i grilluj.

Unikaj tłuszczów każdego typu (masła, oleju, oliwy). Do smaku dodawaj zioła, tymianek, natkę pietruszki, cebulę, czosnek i w niewielkich ilościach sól oraz musztardę. Herbatę i kawę możesz słodzić słodzikiem oraz pić napoje gazowane typu light.

Dieta Dukana: II faza diety Dukana

Etap drugi diety Dukana ma doprowadzić do utraty wymarzonej liczby kilogramów. Trwa tak długo, aż osiągniesz swój cel. Podczas jego trwania możesz już zacząć jeść warzywa. Jednak nie cały czas. Po okresie urozmaiconym warzywami następuje znowu okres proteinowy. Dukan zaleca, aby każda taka faza trwała po 5 dni.

To możesz jeść (tylko w fazie urozmaiconej): wszystkie produkty dozwolone w etapie pierwszym plus:

Wciąż zakazane są:

Nie możesz używać też żadnych tłuszczów. Do warzyw używaj tylko beztłuszczowych dressingów (np. soku z cytryny, octu winnego, jogurtu beztłuszczowego). Warzywa gotuj (w wodzie albo jeszcze lepiej na parze) lub jedz surowe.

Dieta Dukana: III etap diety Dukana

Uff, dotarłaś do etapu trzeciego diety Dukana - najgorsze za tobą. Teraz już możesz pozwolić sobie na bardziej urozmaicony sposób żywienia. Pamiętaj tylko, że na jeden dzień w tygodniu musisz powrócić do produktów z etapu pierwszego, czyli jeść tylko białka. Za to dwa razy w tygodniu możesz skusić się na pełny dwudaniowy obiad, z kieliszkiem wina i deserem.

Długość trzeciej fazy diety Dukana zależy od tego, jak dużo schudłaś. Ilość zrzuconych kilogramów mnożysz razy 10. Wynik to liczba dni, przez które powinnaś trzymać się zasad tego etapu. Na przykład: schudłaś 7 kg, więc stosujesz dietę przez 70 dni. Okres utrwalenia wagi pozwala uniknąć zmory odchudzających się - efektu jo-jo.

To możesz jeść: wszystkie produkty dozwolone podczas poprzednich etapów oraz dziennie jedną porcję owoców (wszystkie oprócz bananów, winogron, czereśni i wiśni), dwie kromki chleba pełnoziarnistego oraz jeden plaster sera żółtego dziennie.

Dodatkowo dwa razy w tygodniu przysługują ci dwie porcje produktów skrobiowych, czyli makarony, kasze, ryż, ziemniaki i warzywa strączkowe oraz porcja wieprzowiny. Tłuszczów używaj, ale w niewielkich ilościach.

Ważne

Na diecie Dukana pamiętaj o piciu wody

Pamiętaj, żeby w trakcie stosowania tej diety pić jak najwięcej wody (nawet do 5 l). Dlaczego? Pozwala ona oczyścić organizm z ubocznych produktów przemiany materii. Duża ilość wody rozrusza nerki, dzięki którym pozbywamy się toksyn.

Dieta dukana: IV etap diety Dukana

W czwartym etapie diety Dukana nareszcie możesz jeść, co chcesz i kiedy chcesz. Oczywiście bez przesady. Królewskie uczty w fast foodach, tony słodyczy i hektolitry słodkich napojów zniweczą każdą ciężką walkę z kilogramami.

Wybieraj raczej zdrowe produkty, w umiarkowanych ilościach. Wolność wolnością, ale wciąż obowiązuje cię jeden dzień białkowy w tygodniu, kiedy musisz odżywiać się tak jak podczas etapu pierwszego.

Sprawdź, czy masz prawidłowe BMI

Zrób to koniecznie

Dieta Dukana - zasady

  • Jedz wtedy, kiedy jesteś głodna, ale tylko dozwolone produkty.
  • Do każdego posiłku wypijaj 2 szklanki wody.
  • Podczas trwania dwóch pierwszych etapów nie używaj żadnych tłuszczów (nawet oliwy).
  • Przez pierwsze tygodnie nie ćwicz za dużo, bo twój organizm jest osłabiony.
  • Brak witamin (który może wystąpić podczas etapu pierwszego i drugiego) uzupełnij suplementami diety.

Dieta Dukana - efekty

Wydaje się, że to właśnie przez brak ograniczeń ilościowych dieta Dukana stała się tak popularna. Zwykle chudnięcie kojarzyło się ze żmudnym wyliczaniem każdej kalorii, miniaturowymi posiłkami i ciągłym uczuciem głodu. U Dukana nie dość, że nie chodzisz głodna, to kilogramy znikają w zawrotnym tempie. Na dietę białkową przechodzą gwiazdy oraz zwykli ludzie marzący o tym, by zrzucić nadwagę.

W Polsce cieszy się ona tak wielką popularnością, że Dukan wydał przeznaczoną specjalnie dla nas książkę kucharską! Osoby na diecie białkowej na forach internetowych dzielą się swoimi sukcesami. „Drogie panie, chciałam się pochwalić, planowałam zrzucić 6 kg, a w miesiąc schudłam 10!” – pisze na forum szczęśliwa Ewa. Na dowód załącza zdjęcia. Różnicę widać gołym okiem, tylko jak na to wszystko reaguje organizm?

Dieta Dukana - opinie

Ludzkie ciało zbudowane jest z węglowodanów, tłuszczów, białek i wody. Wszystkie te składniki odgrywają w organizmie bardzo istotną rolę. Głównym zadaniem węglowodanów i tłuszczów jest dostarczenie organizmowi energii. Bez niej nie jest on w stanie normalnie funkcjonować.

Białka zaś stanowią budulec wszystkich tkanek w organizmie. Dzięki nim ciało może się regenerować. Problem w tym, że aby człowiek „działał” prawidłowo, potrzebna jest równowaga między tymi składnikami. Gdy dostarczasz organizmowi tylko białko, ten zostaje odcięty od swojego źródła energii. Zaczyna ją czerpać z zapasów odłożonych w tkance tłuszczowej. Dlatego utrata wagi jest tak szybka.

Ceną, jaką można zapłacić za ekspresowy spadek wagi, jest zdrowie. Tak duża ilość samego białka nie działa korzystnie na organizm. Pierwszą ofiarą diety mogą paść nerki. Proces trawienia białka wymaga bowiem wydalenia produktów jego przemiany – toksycznych dla organizmu związków azotowych. To duże obciążenie dla nerek, które nie radzą sobie z usunięciem tak znacznej ilości toksyn. Może dojść do schorzeń tego narządu.

– Produkty pochodzenia białkowego mogą stać się onkogenami, czyli czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworów. Istnieje zagrożenie, że stosowanie tej diety przez dłuższy czas wyzwoli raka – ostrzega prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Nie wolno też zapomnieć o najważniejszym narządzie, jakim jest mózg. Do funkcjonowania potrzebuje on glukozy (jest dla niego tak ważna jak tlen), a ta musi być stale do jego dyspozycji. Ale proces zamiany białka na glukozę jest jednym z najbardziej obciążających organizm, dlatego mózg potrzebuje łatwo wydzielanej glukozy pochodzącej z węglowodanów.

Dukan zdaje się zapominać też o niezbędnych dla organizmu składnikach obecnych w warzywach i owocach. – Jedna ich porcja dziennie to za mało! Należy pamiętać, że nawet jeśli uzupełnia się niedobory witamin i minerałów przez suplementację, to także nie jest naturalne – podkreśla doc. Kozłowska-Wojciechowska. Jeśli mimo wszystko myślisz o przejściu na tę dietę, suplementy są koniecznością.

Zdaniem eksperta
Dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

W odchudzaniu nie liczy się moda

Trudność mówienia o diecie Dukana polega na tym, iż nie ma wieloletnich obserwacji naukowych – jest stosunkowo nowa. Moje wątpliwości biorą się stąd, że spożycie białka ponad dwukrotnie przewyższa ilości zalecane jako bezpieczne. Osoby, które ją stosowały, wracają do wagi sprzed diety, i to bardzo szybko. Choć najbardziej niebezpieczne, a zarazem bardzo popularne są wszystkie diety opierające się tylko na jednym składniku pokarmowym (np. białkowa, tłuszczowa), to warto pamiętać, że nasz organizm nie jest do tego przystosowany.

Dieta Dukana - zalety

Pomimo że dieta Dukana jest na cenzurowanym u większości dietetyków, którzy raczej nie dostrzegają jej zalet, to warto przywołać także jej jaśniejsze strony. Z pewnością zwraca ona uwagę na niezwykle istotną rolę białka w organizmie.

Zaleca jedzenie ryb, które są świetnym źródłem kwasów omega-3. Z diety tej można też wziąć wiele dobrego: wyeliminować słodycze, wprowadzić do jadłospisu chude mięso oraz warzywa i owoce (ale w większej ilości, niż zaleca Dukan). Osoby na diecie białkowej mają pić dużo wody. Dukan zaleca też codzienną aktywność fizyczną – ruch ma wpływ na twoją wagę.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie