Seler naciowy - właściwości lecznicze

2021-06-22 14:22

Seler to dla wielu podstawa wielu diet odchudzających i oczyszczających. Korzeń selera dodaje smaku zupie i może zastąpić sól. Za to seler naciowy świetnie sprawdza się jako składnik różnego rodzaju sałatek. Wszystkie warzywa mają mało kalorii, lecz seler wiedzie tu prym. Jakie jeszcze właściwości ma seler naciowy?

SELER dostarcza witamin, ułatwia odchudzanie, przyspiesza metabolizm
Autor: thinkstockphotos.com Bez selera nie obejdzie się żadna dieta odchudzająca ani oczyszczająca

Spis treści

  1. Właściwości lecznicze selera naciowego
  2. Wartości odżywcze selera naciowego. Ile kalorii ma seler naciowy?
  3. Seler naciowy ułatwia odchudzanie
  4. Jak jeść seler? Jaki ma indeks glikemiczny?
  5. Sok z selera naciowego i jabłek
  6. Odmiany i przechowywanie selera

Seler doskonale znany jest osobom na diecie i nie tylko. Jakie witaminy i minerały zawiera seler? Amerykanie i Japończycy, którzy mają wręcz obsesję na punkcie żywienia i leczenia selerem, doszukali się w nim aż 86 cennych składników.

Chociaż smak wcale tego nie sugeruje, seler ma dwukrotnie więcej witaminy C niż cytrusy. W zależności od pory roku i sposobu przechowywania, może mieć jej nawet do 150 mg w 100 g. Seler zawiera też naturalną witaminę B kompleks, łącznie z kwasem foliowym i witaminą PP. Bulwa i jasne liście mają niewiele beta-karotenu, ale już ciemnozielone łodygi naciowej odmiany znakomicie uzupełnią w naszym organizmie jego niedobory.

Podobnie zresztą jak witaminy E, nazwanej witaminą młodości. Swą sławę zawdzięcza on też pierwiastkom mineralnym, których skład ułatwia organizmowi ich przyswajanie. Seler ma najwięcej fosforu wśród warzyw korzeniowych, dużo wapnia, potasu i cynku, a także nieco magnezu i żelaza.

Właściwości lecznicze selera naciowego

Współczesne odmiany pochodzą od dzikiego selera naciowego, cenionego jako roślina lecznicza przez starożytnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Od czasów Hipokratesa seler był stosowany jako środek uspokajający. Polecano go panom jako afrodyzjak. U Rzymian wizerunek naci selera występował na bitych monetach wymiennie z wawrzynem.

Seler na stawy

Dziś wiemy, że dieta selerowa oczyszcza organizm z toksyn zawartych m.in. w pożywieniu. Pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu (np. kwas moczowy, który niewydalony zamienia się w kryształki odkładające się w stawach i powodujące skazę moczanową oraz silne bóle).

Dlatego jedzenie selera w każdej postaci oraz picie soku i esencjonalnego wywaru może przynieść ulgę obolałym stawom.

Seler na układ pokarmowy

Seler wzmaga produkcję żółci, ale jednocześnie zapobiega jej zastojowi w woreczku (co jest przyczyną powstawania kamieni). Ułatwia trawienie i likwiduje zaparcia wynikające ze złych przyzwyczajeń żywieniowych.

Seler na układ krążenia

Dieta bogata w seler zalecana jest także osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Schorzenie to jest zwykle wypadkową nawet kilku przyczyn:

  • złego odżywiania,
  • stresu,
  • zaburzeń w pracy nerek,
  • obciążenia serca
  • oraz całego układu krążenia.

Tymczasem seler:

  • odtruwa organizm,
  • pomaga trawić tłuszcze,
  • działa moczopędnie, polepszając pracę nerek i serca
  • oraz koi stargane stresem nerwy.

Wartości odżywcze selera naciowego. Ile kalorii ma seler naciowy?

Składniki odżywcze w 100g
Wartość energetyczna 14 kcal
Białko 0.69 g
Tłuszcze 0.17 g
kwasy tłuszczowe nasycone 0.042 g
kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0.032 g
kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0.079 g
Węglowodany 2.97 g
Błonnik 1.6 g
Minerały
Fosfor 24 mg
Potas 260 mg
Sód 80 mg
Wapń 40 mg
Żelazo 0.20 mg
Magnez 11 mg
Cynk 0.13 mg
Witaminy
Witamina B1 0.021 mg
Witamina B2 0.057 mg
Witamina B3 0.320 mg
Foliany 36 µg
Witamina C 3.1 mg
Witamina A 449 IU
Witamina E 0.27 mg
Witamina K 29.3 µg

Źródło: USDA

Seler naciowy ułatwia odchudzanie

Wszystkie zalety selera sprawdzają się w dietach odchudzających. Szczególnie dotyczy to selera naciowego. Jest to najmłodsza odmiana tego warzywa, wyhodowana w Utah w USA w ubiegłym wieku.

Kruche łodygi o orzeźwiającym smaku są pozbawione łykowatych włókien. Świetnie nadają się do jedzenia na surowo - nie tracą cennych witamin. Można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok.

Czytaj też:

Jak jeść seler? Jaki ma indeks glikemiczny?

Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy mają niewiele kalorii, jednak jeśli chodzi o indeks glikemiczny - kluczowy wskaźnik np. w diecie Montignaca - różnią się znacząco.

Indeks glikemiczny informuje o poziomie glukozy we krwi 2-3 godziny po jedzeniu - jeśli chcesz schudnąć, powinnaś unikać produktów o IG wyższym niż 50.

Na wysokość IG pożywienia ma wpływ m.in. obróbka cieplna, dlatego surowy seler korzeniowy ma IG=35, ale gotowany aż 85. Osoby odchudzające się powinny zatem jeść seler surowy, a nie w postaci zdrowej skądinąd zupy-kremu.

Podobnie jest z selerem naciowym - najlepiej jeść go w formie świeżych sałatek albo po prostu jako przekąskę.

  • Seler korzeniowy - 21 kcal w 100 g, 1,8 g błonnika w 100 g, indeks glikemiczny 35 (surowy korzeń), 85 (korzeń gotowany).
  • Seler naciowy - 14 kcal w 100 g, 1,6 g błonnika w 100 g, indeks glikemiczny 15.

Sok z selera naciowego i jabłek

Sok z selera naciowego, połączony w równych proporcjach z sokiem z jabłek, daje napój, bez którego żadna gwiazda Hollywood nie rozpoczyna dnia.

Szklanka takiego "eliksiru", wypita na czczo, oczyszcza organizm, likwiduje obrzęki, nawilża skórę, wzmacnia włosy i nadaje aksamitną gładkość cerze.

Dzięki przeciwutleniaczom, czyli witaminom C i E, chroni skórę i cały organizm przed wolnymi rodnikami, a tym samym przed nowotworami. Zawiera też witaminy z grupy B.

Odmiany i przechowywanie selera

Seler powinien być świeży i dobrze przechowywany. Naciowy możemy trzymać w lodówce do tygodnia. Nie należy go wcześniej myć, tylko owinąć w plastikową torbę.

Najpopularniejsze są dwie odmiany selera naciowego pascal:

  • ciężki, ciemnozielony, czasem o żyłkowatej fakturze i zielonych liściach
  • oraz złocisty z jaśniejszymi łodygami i żółtawymi liśćmi.

W obu odmianach łodygi powinny być jędrne, nieuszkodzone i dające się łatwo łamać. Miękka nać świadczy o tym, że termin spożycia minął.

Bardziej odporne są selery korzeniowe, które na potrzeby kuchni wyhodowano prawdopodobnie we Włoszech dopiero w XVII wieku.

Miąższ zdrowego selera jest jędrny, bez pustych przestrzeni i rdzawych plam.

W przetwórstwie najchętniej wykorzystuje się odmiany:

  • odrzański,
  • globus
  • i makar.

Na surówki najlepiej nadaje się odmiana gol.

Czytaj też:

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie

miesięcznik "Zdrowie"

Ważne
  • Napar z nasion selera znakomicie obniża ciśnienie tętnicze i koi system nerwowy. Nie wolno jednak do tego celu stosować nasion przeznaczonych do uprawy, kupowanych w sklepach ogrodniczych. Mogą być spryskiwane ochronnymi środkami chemicznymi. W celach terapeutycznych stosujemy tylko nasiona kupione w sklepach ze zdrową żywnością.
  • Miąższ selera ma tendencję do sinienia. Dlatego przyrządzając surówkę lub sałatkę, najpierw kroimy warzywo na części, a dopiero później obieramy, dokładnie myjemy i kropimy sokiem z cytryny.