Makowiec - jak przygotować idealny makowiec?

2019-12-12 12:34

Makowiec to ciasto przekładane masą ze zmielonego maku z cukrem i bakaliami. Strucle makowe, makowce albo makowniki – niezależnie od nazwy ciasto z nadzieniem z maku jest obok piernika najbardziej wytęsknionym deserem na świątecznym stole. Przeczytaj rady, dzięki którym przygotujesz idealny makowiec. Sprawdź, także ile kalorii ma makowiec i jakie ma wartości odżywcze.

Makowiec
Autor: Photos.com

Makowiec to ciasto, które najczęściej pojawia się na polskich stołach w Boże Narodzenie. Chociaż w ciągu roku amatorzy makowca zwykle kupują gotowy wyrób, to raz w roku - właśnie na święta - warto upiec to ciasto w domu.

Wtedy można według własnego gustu wzbogacić masę makową, a ciasto przygotować cieńsze niż zwykle. W makowcu bowiem ważny jest stosunek masy makowej i ciasta - ta pierwsza powinna dominować. Tradycyjny makowiec piecze się z ciasta drożdżowego lub krucho-drożdżowego, które jest łatwiejsze w przygotowaniu.

Spis treści

  1. Makowiec - masa makowa na makowiec
  2. Makowiec - przepis. Jak zrobić makowiec zawijany?
  3. Makowiec - kalorie, wartości odżywcze

Makowiec - masa makowa na makowiec

Pierwszym etapem przygotowania masy makowej jest gotowanie maku w mleku - mak wsypuje się do wrzącego mleka i gotuje na najmniejszym ogniu pół godziny. Drugi krok to mielenie maku - jeśli maszynka jest wyposażona w specjalne sito do maku, wystarczy zrobić to dwukrotnie, jeżeli nie - trzykrotnie.

Przed zmieleniem mak musi być dokładnie osączony, by masa makowa nie była za rzadka (jeśli jest, zagęszcza się ją kaszą manną lub bułką tartą). Masę słodzi się miodem. To najbardziej pracochłonny etap, pocieszające jest jednak to, że nasze prababcie miały gorzej - mozolnie ucierały mak w makutrze, czyli glinianej misie z karbowanym środkiem.

Ważne

Ważne, by przed nałożeniem masy makowej posmarować przygotowany placek białkiem - wtedy nadzienie będzie przylegać do ciasta.

Makowiec - przepis. Jak zrobić makowiec zawijany?

O ostatecznym smaku makowca decydują bakalie, które dodaje się do masy - konieczne są siekane orzechy włoskie, orzechy laskowe, smażona w cukrze skórka pomarańczowa, rodzynki wymoczone w rumie. Można też dodać migdały, pokrojone figi. Jeśli makowiec będą jeść tylko dorośli, masę można wzbogacić kieliszkiem rumu lub wiśniami z nalewki (bez pestek).

W sprzedaży są makowe półprodukty ułatwiające pracę. Mak już zmielony pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Kupując go, trzeba koniecznie sprawdzić na torebce datę przydatności do spożycia.

Mak można bowiem przechowywać do roku w szczelnie zamkniętym pojemniku lub w firmowym opakowaniu - z powodu dużej ilości tłuszczu łatwo jełczeje. Jest też gotowa masa makowa (sprzedawana w puszkach); oprócz zmielonego maku zawiera rodzynki, skórkę pomarańczową, miód i cukier, ale często też konserwant.

Czytaj też:

Makowiec - kalorie, wartości odżywcze

Mikroskopijne ziarenka maku zawierają mnóstwo tłuszczu - aż 40-50 proc. Z tego powodu mak jest bardzo kaloryczny - 100 g to aż 478 kcal. Ma za to sporo błonnika, dlatego ułatwia trawienie.

Wytłoczony z maku olej jest bogaty w kwasy omega-6 - tłuszcz, który reguluje pracę nerek i wątroby, przyśpiesza gojenie ran, a także przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu.

Ponadto mak zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A, D, E - oraz witaminę C. Mak to świetne źródło wapnia (aż 1266 mg w 100 g - porcja pokrywająca dzienne zapotrzebowanie organizmu). Jest w nim też magnez, żelazo i potas.

Upieczony makowiec można ozdobić lukrem cytrynowym: ucieramy cukier z białkiem i sokiem wyciśniętym z cytryny. Nim lukier zastygnie na cieście, wierzch posypujemy makiem lub płatkami migdałowymi albo skórką pomarańczową.

WYPRÓBUJ PRZEPISY:

To ci się przyda

Makowiec - uważaj na masy makowe w sklepach

W sklepie są dostępne gotowe masy makowe, które można bez problemów wykorzystać do przyrządzania makowca i innych łakoci. Jednak specjaliści odradzają kupowanie tego typu produktów, ponieważ mak - wbrew temu co sugeruje nazwa - występuje w nich w niewielkich ilościach.

Po dokładnym przeczytaniu etykiety można dojść do wniosku, że większość mas makowych najwięcej zawiera wody. Na drugim miejscu w składzie zwykle można znaleźć syrop glukozowo-fruktozowy. Gdzieś na końcu znajduje się mak, którego zazwyczaj jest od 16 do 20 proc.

Oznacza to, że na kilogram masy makowej przypada tylko od 160 do 200 g maku. Tymczasem dobra masa makowa powinna składać się z 500 g maku, 200 g bakalii oraz 150 g miodu (lub cukru) i ewentualnie laski wanilii.

Poza tym w masach makowych można znaleźć także sztuczne dodatki, takie jak aromaty, barwniki, konserwanty, regulatory kwasowości, czy inne środki nadające jej pożądaną konsystencję i smak. W związku z tym, lepiej kupić ziarna maku i samodzielnie przygotować masę makową, co nie jest trudne.

KTÓRĄ POTRAWĄ WIGILIJNĄ JESTEŚ?

Pytanie 1 z 8
Która choinka podoba ci się najbardziej?

W tekście wykorzystano fragmenty artykułu Justyny Nowickiej z miesięcznika "Zdrowie".