Sól kłodawska - wartości odżywcze, zastosowanie, właściwości lecznicze

2021-06-15 13:57

Sól kłodawska to gruboziarnista, niejodowana sól kamienna wydobywana w Kopalni Soli ,,Kłodawa”. Swoje zastosowanie znajduje w przemyśle spożywczym, rolniczym, leczniczym i kosmetycznym. Jakie właściwości lecznicze posiada sól kłodawska? Jakie negatywne skutki dla zdrowia powoduje nadmierne spożycie soli?

Sól kłodawska - zastosowanie, właściwości lecznicze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sól kłodawska - jakie wartości odżywcze posiada?
  2. Sól kłodawska - jakie właściwości lecznicze posiada?
  3. Jakie zastosowanie ma sól kłodawska?
  4. Czy nadmiar soli jest szkodliwy?
  5. Nadmiar soli w organizmie - do jakich schorzeń prowadzi?
  6. Czym objawia się niedobór sodu w organizmie?

Sól, zwana niegdyś ,,białym złotem”, już od czasów starożytności była surowcem drogocennym z uwagi na swoje właściwości konserwujące. Stanowiła także swego rodzaju walutę, gdyż wykorzystywano ją jako żołd wypłacany żołnierzom. Obecnie sól nie jest aż tak wartościowa, choć znajduje się w każdej kuchni i używana jest jako podstawowy składnik wielu dań różnych kuchni świata.

Sól kłodawska - jakie wartości odżywcze posiada?

Sól kłodawska wydobywana jest metodami tradycyjnymi, dzięki czemu nie traci swoich walorów odżywczych. Sól z kopalni ,,Kłodawa” nie jest ługowana, dlatego charakteryzuje ją wyższa zawartość minerałów. Przybiera barwy od śnieżnobiałej po szarą. 

Jest bogatym źródłem mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Biopierwiastki wchodzące w jej skład regulują proces przemiany materii i są odpowiedzialne za wchłanianie enzymów

Jakie pierwiastki zawiera sól kłodawska?

W soli kłodawskiej znajdziemy m.in. takie pierwiastki, jak:

Sól kłodawska - jakie właściwości lecznicze posiada?

Sól kłodawska posiada wiele cennych właściwości leczniczych, m.in.: 

Jakie zastosowanie ma sól kłodawska?

Sól kłodawska swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w sztuce kulinarnej. Osoby dbające o swoje zdrowie chętnie wprowadzają do diety sól kłodawską, która z odróżnieniu od soli ważonej wykazuje dużą zawartość zdrowych dla organizmu minerałów. 

Sól kłodawska wykorzystywana jest także:

  • w przemyśle jako środek konserwujący żywność, 
  • w gospodarstwie domowym (w postaci roztworu) jako środek czyszczący do powierzchni marmurowych, zmywarki, powłoki żelazka oraz do pozbywania się plam po błocie czy winie,
  • w kosmetyce jako środek zapewniający higienę jamy ustnej oraz wybielający zęby.

Czy nadmiar soli jest szkodliwy?

Stosowanie soli w nadmiarze może nieść za sobą szkodliwe dla zdrowia konsekwencje. Jeśli jednak nie przekraczamy dziennego spożycia w wysokości 5g (dawka zalecana przez WHO), możemy zyskać wiele wymiernych korzyści poprawiających kondycję organizmu. 

Nadmiar soli w organizmie - do jakich schorzeń prowadzi?

Nadmierne spożycie soli może doprowadzić do rozwoju schorzeń, takich jak:

Czym objawia się niedobór sodu w organizmie?

Niedobór sodu może objawiać się m.in.: 

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów niedoboru sodu?

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy są one wynikiem niedoboru sodu w organizmie. To pozwoli podjąć decyzję o dalszym postępowaniu.