Masz ochotę na czekoladę lub frytki? Twój organizm sygnalizuje braki!

2020-08-27 22:39
Fast food
Autor: Getty Images Niezdrowe przekąski

Zachcianki żywieniowe mogą wiele powiedzieć o stanie twojego organizmu. To prawda - masz ochotę na czipsy? Zbadaj poziom wapnia i soli w organizmie. A ochota na tłustego burgera czy czekoladę? Też coś oznacza! Sprawdź tylko co.

Zachcianki żywieniowe są pierwszym sygnałem organizmu, że czegoś mu brakuje. Zazwyczaj dostajemy sygnał, że mamy ogromną ochotę na czekoladę, frytki, czipsy albo coś tłustego, smażonego. Co to oznacza? Fenomen żywieniowych zachcianek to temat dla naukowców. Dietetyk Alissa Rumsey w swojej książce "Trzy kroki do zdrowszej ciebie" wyjaśnia, jaki związek mają zachcianki żywieniowe i stan naszego zdrowia. 

Czekolada

Najczęściej mamy ochotę właśnie na czekoladę. Dlaczego? Bowiem cukier działa jak narkotyk - im więcej ich jemy, tym mamy jeszcze większą ochotę na kolejną porcję słodkości. To po prostu nałóg - potrzebujemy cukru, bowiem wtedy nasza trzustka od razu się uruchamia, a my jesteśmy na "insulinowym haju". Z kolei nasz mózg, jeśli dostarczymy mu cukru, wytwarza serotoninę czyli hormon szczęścia. Niestety uczucie szybko znika, a my znowu mamy ochotę na coś słodkiego. Lepiej więc wyrwać się ze szponów nałogu i słodycze jeść okazjonalnie.

Jednak ochota na słodycze może też sygnalizować niski poziom magnezu i potasu w organizmie. Wprowadź do diety dużo pomidorów i przetworów pomidorowych oraz produkty zawierające magnez.

Mięso

Ogromna ochota na czerwone mięso to sygnał, że mamy niedobory żelaza. Bardzo często taka ochota nachodzi panie w trakcie lub tuż po miesiączce. Dlatego zamiast rzucać się na steki, lepiej zjeść szpinak lun buraki czy natkę pietruszki i dostarczyć naszemu organizmowi żelazo.

Ochota na krwiste mięso sygnalizuje natomiast zapotrzebowanie organizmu nie tylko na żelazo, ale także na białko oraz witaminy z grupy B

Czipsy

Wszystko, co słone - czipsy, słone paluszki, popcorn czy słone orzeszki ziemne - jeśli pojawia się ogromna ochota na takie produkty i nie mija, mimo, że zjesz małą garstkę, to znak, że brakuje ci cynku, magnezu i wapnia.

Niedobory uzupełniaj pestkami dyni, słonecznika oraz orzechami, a nie słonymi przekąskami!

Frytki

Również ochota na słone frytki może świadczyć o niedoborach soli i wapnia w organizmie.

Pizza

Pizza, zwłaszcza, jeśli marzy ci się taka serowa (ale też ogromna ochota na ser) jest oznaką braki tłuszczów nasyconych w diecie. Organizm potrzebuje ich do wytwarzania energii. Twoja dieta musi zawierać nie tylko ser, ale też ryby, orzechy i siemię lniane.

Pieczywo

Ciepłe bułeczki, chlebek - mogłabyś jeść tylko pieczywo przez cały dzień? Lepiej sprawdź poziom azotu w organizmie i zacznij spożywać produkty z dużą zawartością protein. Azot w organizmie pełni rolę odtruwającą i regenerującą, a także zapobiega powstawaniu chorób neurologicznych. Lepiej mieć go pod kontrolą.

Polecamy: Azotany i azotyny w żywności - źródła, wpływ na zdrowie

Wszystko, co smażone

Jeśli masz ochotę na produkty smażone w głębokim tłuszczu to znak, że twoja wątroba nie działa tak, jak powinna. 

Czytaj więcej: Choroby wątroby - objawy chorej wątroby. Przyczyny i leczenie

Kawa i herbata

Ochota na kawę i herbatę i spożywanie ich w nadmiarze może wskazywać na zaburzenia poziomu żelaza i siarki we krwi.

Chęć na ostre

Jeśli twój organizm dopomina się pikantnych potraw, to pierwszy znak, że brakuje mu cynku. Niestety tutaj organizm płata nam figla, bowiem im więcej pikantnych potraw zjemy, tym bardziej obniżymy poziom cynku w organizmie. I znowu mamy ochotę na pikantne... Dlatego lepiej zjeść garść pestek dyni! 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.