CIAŁA KETONOWE - alternatywne źródło energii dla mózgu

2 komentarze
Autor: Monika Majewska

Ciała ketonowe są źródłem energii dla mózgu w momencie, gdy organizm nie dysponuje odpowiednią ilością glukozy - swojego podstawowego "paliwa". Taki chwilowy stan nie jest groźny dla zdrowia, jednak przedłużająca się nadprodukcja ketonów może doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Nadmiar ciał ketonowych jest szczególnie niebezpieczny u diabetyków, gdyż może doprowadzić do tzw. śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci. Sprawdź, czym są ciała ketonowe, kiedy się pojawiają i jakie mogą być skutki ich nadmiaru w organizmie.

Ciała ketonowe to produkt uboczny procesu spalania krążących we krwi wolnych kwasów tłuszczowych, który odbywa się w wątrobie. W procesie ketogenezy, czyli tworzenia się ketonów, powstają aceton, kwas acetooctowy oraz kwas betahydroksymasłowy. Są one normalnym "paliwem" wykorzystywanym przez niektóre narządy (m.in. mózg i serce). Jednak ze względu na to, że głównym źródłem energii dla organizmu jest glukoza, w normalnych warunkach ciała ketonowe są wytwarzane w niewielkiej ilości. Proces ten jest kontrolowany przez hormony, takie jak glukagon, epinefryna, hormon wzrostu. Istotnym czynnikiem, który wpływa na ketogenezę jest także insulina - wydzielany przez trzustkę hormon, którego poziom we krwi zmienia się w zależności od diety. W warunkach prawidłowego odżywiania, tzn. przy diecie niskotłuszczowej i przy prawidłowym dostarczeniu węglowodanów, tylko niewielka część kwasów tłuszczowych ulega przekształceniu w ciała ketonowe. Wynika to z wysokiego poziomu insuliny, koniecznej do procesu przemiany glukozy w energię. Jednak kiedy poziom insuliny jest obniżony (np. przy cukrzycy) lub przy diecie niskowęglowodanowej, proces tworzenia ciał ketonowych jest przyśpieszony. Dzieje się tak, ponieważ mózg szuka alternatywnych źródeł energii, które znajduje właśnie w swoich tłuszczach zapasowych. Wtedy dochodzi do stymulacji lipolizy, a co za tym idzie - do tworzenia ciał ketonowych, które teraz stają się głównym źródłem energii dla mózgu. Taki chwilowy stan nie jest groźny dla zdrowia. Jednak przedłużająca się nadprodukcja ciał ketonowych u osób zdrowych doprowadza do zakwaszenia organizmu.

Nie przegap

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe - kamica fosforanowa, kamica szczawianowa i kamica moczanowa - wynikają z błędów dietetycznych. Dowiedz się, jak leczyć i przeciwdziałać kamieniom nerkowym.

Inaczej ten proces przebiega u diabetyków - z cukrzycą typu 2, gdy insulina jest produkowana, ale w zbyt małej ilości, i u pacjentów z całkowitym brakiem insuliny (cukrzyca typu 1). Wówczas dochodzi do niepohamowanego rozkładu tkanki tłuszczowej z wytwarzaniem ciał ketonowych. Poziom kwasów ketonowych w przypadku cukrzycy jest tak wysoki, że dochodzi stopniowo do rozwinięcia się stanu niebezpiecznego dla życia - kwasicy ketonowej.

Ciała ketonowe powyżej normy  - przyczyny. Kiedy powstają ketony?

Ciała ketonowe w wysokim stężeniu mogą być wynikiem:

 • przedłużającego się, wyczerpującego wysiłku fizycznego;
 • głodzenia się;
 • ograniczenia spożycia węglowodanów (dieta niskowęglowodanowa);
 • diety wysokotłuszczowej;
 • źle kontrolowanej lub nieleczonej cukrzycy;
 • nadużywania alkoholu;
 • uporczywych wymiotów, biegunki i gorączki;
 • nadczynności tarczycy;
 • stosowania niektórych leków (np. lewodopy)

Ciała ketonowe - objawy nadmiaru

Ciała ketonowe sprzyjają zakwaszeniu organizmu, czego objawami jest:

 • chroniczne zmęczenie
 • utrata apetytu
 • zmiana zapachu potu, moczu, oddechu
 • suchość w ustach i narastające pragnienie
 • senność
 • zaparcia
 • nudności, wymioty i ból brzucha

W związku z tym, że ciała ketonowe zakwaszają organizm, stwarzają warunki do odkładania się kwasu moczowego w płynie stawowym i powstawaniu dny moczanowej, a także kamieni moczanowych w nerkach.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.07.2014

Komentarze (1 - 2 z 2)
żona, 12.06.2016 12.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ma Pan super wyniki, proszę nie dać sobie wciskać chorób. A zmiana sposobu odżywiania na ograniczenie cukrów(to tez pieczywo, makaron).,nabiału i słodkich (gotowych) wyrobów typu napoje, batony nikomu jeszcze nie zaszkodziło. Ograniczenie
 
george, 08.02.2016 21.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam pytanie.Jestem jak twierdzi lekarz w grupie ryzyka cukrzycy typ 2. Moje wyniki badane glukometrem na czczo np. 102, 98, 110 a po 2-ch godz. po jedzeniu 102,92,96.Oczytalem sie i zaczalem konsumowac olej kokosowy jako b. zdrowy tluszcz. Czy sobie tym nie zaszkodze.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i...

więcej

391

ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć ŚWIĄD ODBYTU - wstydliwa dolegliwość, którą łatwo wyleczyć

Silne swędzenie okolicy odbytu to dolegliwość, która dotyczy ponad 5 proc. populacji na świecie....

więcej

336

Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA Problemy z wypróżnianiem - sposoby na ZAPARCIA

Masz zaparcia? Sprawdź, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zaparć. Kłopoty z wypróżnianiem...

więcej

313

Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony? Ból brzucha z prawej strony. Jakie są przyczyny bólu brzucha z prawej strony?

Ból brzucha z prawej strony może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego albo pęcherzyka...

więcej

300

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku alergii zawsze istnieje ryzyko uczulenia na kolejny czynnik, czyli po jakimś czasie po zrobieniu tatuażu, np. na barwniki. Odradzam wykonywanie u osób z potwierdzoną alergią tego typu...

Na temat tego, co to oznacza i jakie leki powinna Pani stosować, powinna Pani rozmawiać wyłącznie z lekarzem prowadzącym. Zespół policystycznych jajników należy leczyć, ale nie można go wyleczyć....

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.