Dieta ketogeniczna, czyli dieta niskowęglowodanowa

2020-01-21 13:26 Monika Majewska

Dieta ketogeniczna (ketogenna) zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jeśli chcesz się czuć wyjątkowo lekko i mieć znakomite samopoczucie, wyłącz z codziennego menu węglowodany i zastąp je tłuszczami. Tę metodę stosuje się m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci. Przeczytaj albo posłuchaj i dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna.

Spis treści:

 1. Dieta ketogeniczna (ketogenna) - wskazania
 2. Dieta ketogeniczna (ketogenna) w padaczce
 3. Dieta ketogeniczna (ketogenna) na raka?
 4. Dieta ketogeniczna (ketogenna) na odchudzanie
 5. Dieta ketogeniczna (ketogenna) - skutki uboczne

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. W diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany.

Głównym źródłem energii organizmu są węglowodany. Gdy ich brakuje, organizm zaczyna szukać innego "paliwa". Są nimi tłuszcze, a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe (tzw. ketoza). Jednak dostarczają one orgiazmowi tylko 70 proc. potrzebnej energii, jest więc niedożywiony.

Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej człowiek wchodzi w stan euforyczny (tak oddziaływanie ketonów określają lekarze) – ma doskonałe samopoczucie, jest wesoły, lekki. Po 2-3 miesiącach wszystko mija. Pojawiają się utrata apetytu, senność i zaparcia, zapachu potu, moczu i oddechu zmienia się, narasta pragnienie.

Posłuchaj, by dowiedzieć się na czym polega dieta ketogeniczna. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Dieta ketogeniczna (ketogenna) - wskazania

Dieta ketogenna znalazła zastosowanie w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci oraz w niektórych wrodzonych błędach metabolizmu (np. wrodzony brak białka transportującego glukozę GLUT-1).

Są także inne wskazania do jej stosowania, takie jak zespół Retta, zespół Dravet, padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi (zespół Doose), stwardnienie guzowate. Rozważa się także leczenie wspomagające dietą ketogenną w autyzmie, chorobie Alzheimera, Parkinsona, innych typach padaczek czy niektórych encefalopatiach.

Z diety ketogennej nie mogą korzystać osoby z chorą wątrobą, nerkami i trzustką i z cukrzycą.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) w padaczce

Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów padaczkowych. Wysoka podaż tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów w diecie prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, podobnie jak w czasie głodzenia. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy, które przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i stanowią zastępczy, wobec braku glukozy, materiał energetyczny dla neuronów.¹ We krwi i moczu pacjenta obserwuje się ketozę, czyli wysoką koncentrację ciał ketonowych. Jednak odpowiadają one za działanie przeciwdrgawkowe tylko pośrednio. Podejrzewa się, że ciała ketonowe:

 • powodują wzrost aktywności enzymów syntetyzujących kwas γ-aminomasłowy (inaczej GABA - pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym), co wyhamowuje pobudzenie neuronów
 • aktywują receptor potasowy K2P i pompę sodowo-potasową, co podnosi próg drgawkowy

Poza tym ciała ketonowe mogą chronić komórki nerwowe, m.in. przed uszkodzeniem przed wolnymi rodnikami (ograniczają stres oksydacyjny).

Czytaj też:

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci schudnąć, utrzymać wagę lub zapobiec chorobom dietozależnym, a przy tym jeść zdrowo i smacznie. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Ważne

Dieta ketogenna - pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru niektórych witamin

Dieta ketogenna doprowadza do niedoboru niektórych składników odżywczych. Dlatego podczas jej stosowania należy pamiętać o suplementacji preparatów zawierających wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy.

Obecnie w leczeniu padaczki lekoopornej wyróżnia się kilka wersji diety ketogenicznej:

 • tradycyjną, opartą o krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe
 • opartą o tłuszcze bogate głównie w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT)
 • zmodyfikowaną dietę Atkinsa

  W tradycyjnej diecie ketogennej na ogół stosuje się dietę 4:1 lub 3:1, tzn. na 4 lub 3 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów łącznie. Płyny w diecie ogranicza się do 60-665 ml/kg m.c./d. Dietę rozpoczyna się w szpitalu, pod kontrolą lekarza i dietetyka, poprzedzając jej rozpoczęcie 1-2-dniową głodówką. Potem stopniowo zwiększa się ilość podawanej energii i składników odżywczych aż do wartości ustalonych wg założeń diety. Dalsze leczenie przebiega w domu i trwa na ogół 2-3 lata. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zasad diety, gdyż każde odstępstwo od normy może sprzyjać napadom padaczkowym.

  Dieta ketogeniczna (ketogenna) na raka?

  Niektórzy przekonują, że dieta katogeniczna może być stosowana w leczeniu otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia, a nawet raka. Jednak specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających skuteczność stosowania diety ketogenicznej u osób zmagających się z nowotworami złośliwymi.

  Co więcej, przejście na dietę katogeniczną w czasie choroby nowotworowej możne skutkować powikłaniami, wynikającymi ze zwiększonej ilości produktów przemiany materii w organizmie.

  Dieta ketogeniczna (ketogenna) na odchudzanie

  W czasie diety ketogennej organizm nie czerpie energii z węglowodanów, lecz ze spożywanych i własnych tłuszczów i białka, co wykorzystują osoby chcące się pozbyć zbędnych kilogramów. Poza tym ciała ketonowe hamują uczucie głodu.

  Dieta ketogeniczna (ketogenna) - skutki uboczne

  W czasie stosowania diety ketogenicznej mogą pojawić się objawy niepożądane. Na początku pacjent może skarżyć się zaparcia lub biegunki, wymioty, bóle brzucha, które z reguły ustępują po zaadaptowaniu się organizmu do diety. Objawami towarzyszącymi są zmęczenie, senność, utrata apetytu, uczucie pragnienia.

  Przy dłuższym okresie stosowania diety ketogenicznej może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi).

  Bibliografia:

  1. Trafalska E., Dieta ketogenna [w:] Tłuszcze w żywieniu człowieka. W poszukiwaniu prawdy, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2015

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Ola
  |

  Fajna dieta, sama stosowałam, ale po jakimś czasie jednak człowiekowi chce się tych węgli. Z perspektywy czasu myślę, że nie ma co popadać w skrajności czy się męczyć, bo wtedy nawet najlepsza dieta nie zadziała.

  LK
  |

  A to ciekawe, bo dieta ketogeniczna byla dieta cukrzykow do lat 70-tych kiedy to wynaleziono insuline. Przy cukrzycy jest wlasnie najlepsza dieta z mozliwych.

  Cecylia
  |

  Mi w moim mieście dietetyk zaproponowała przejście na tę dietę, wymieniając w zasadzie same zalety ( wspomniała tylko o niewielkim ryzyku dla nerek). O zagrożeniu dla wątroby i trzustki nic nie powiedziała, a szkoda, bo to dla nie ważne, lata temu przeszłam podostre zapalenie. Warto też dodać, że jest to dieta absolutnie przeciwskazana w chorobie zrostowej jamy otrzewnowej. Tego Pani dietetyk, do której się udałam też nie wiedziała. Dieta ta bowiem sprzyja zaparciom, a te z kolei niosą ryzyko niedrożności mechanicznej jelit. A to baaardzo poważna sprawa. Wiem bo też miałam.

  Aka
  |

  Witaj,a mozesz mi pomóc w obliczeniach zapotrzebowania. Mam kalkulator kalorii,ale ten pokazuje mi właśnie dużo węgli od 157-244 g. Z kolei białka i tluszcże do ok 50g

  Piotr Całka
  |

  Głodówka tak
  Keto i jeden posiłek na dzień
  Mój rak znika w oczach

  Piotr Całka
  |

  W duże j części tak jednak optymalizacja polega na eliminacji śniadań oraz produkty procesowane oraz dużą ilość oleju kokosowego i oliwek bez mleka i bez pieczywa

  Piotr Całka
  |

  Prawda
  Jedno co sugeruje to post czyli głodówki kilku dniowe nawet w kilku tygodniowe to działa jak odmładzające eliksiry z baśni

  Piotr Całka
  |

  Zgadzam się w 100%.
  Zrzuciłem ponad 30kg niecały rok skóra się skurczyła a mój nowotwór jest praktycznie pokonany

  Piotr Całka
  |

  Jedyna droga do leczenia z raka to eliminacja węglowodanow czyli cukru w każdej postaci!!!! Keto to jedyna efektywna metoda na nowotwory

  Piotr Całka
  |

  Zacznij od postu! Najlepiej 3 dni albo dłużej ! Oczywiście pod nadzorem lekarza! Potem jedz tylko warzywa typu avocado,sałaty, siewki,kwaszeniaki i coś tłustego typu ser, ryba czy mięsko najlepiej organiczne . Na99% nie będzie żadnych efektów ubocznych a brak węglowodanow szybko zniknie. Zrzucisz około 250 gram tłuszczu na dzień i dzyskasz zdrowie w szybkim czasie.