Suplementy diety po operacjach bariatrycznych

2018-04-26 10:19 Magdalena Gajda |Monika Majewska | Konsultacja: mgr Marta Lisowska, specjalista żywienia człowieka i dietetyki, Centrum Rehabilitacji "Humanus" w Olsztynie

Suplementy to niezbędny składnik diety pacjenta po operacji bariatrycznej. Zabiegi te wykonuje się u chorych na otyłość II i III stopnia. Polegają one na m.in. ograniczeniu wchłaniania przez organizm składników odżywczych czerpanych z pożywienia. U pacjentów bariatrycznych stosowanie suplementów diety - witamin i minerałów - jest więc konieczne do końca życia. Rodzaj suplementu, jego dawkę i drogę podania dopasowuje się do każdego pacjenta. Jakie suplementy stosuje się po operacjach bariatrycznych?

Dlaczego suplementacja po operacjach bariatrycznych jest zalecana? Bo operacje bariatryczne mogą spowodować u pacjentów po takich zabiegach niedobór niektórych witamin i mikroelementów.

  Posłużmy się przykładem jednego z typów operacji bariatrycznej, tzw. rękawowej resekcji żołądka. Zabieg ten polega na usunięciu części tego narządu. W efekcie żołądek zaczyna wydzielać mniej kwasu solnego i enzymów trawiennych, co zaburza wchłanianie białka, żelaza, witaminy B12 oraz innych składników odżywczych dostarczanych do organizmu najczęściej z produktami białkowymi i pochodzenia zwierzęcego. Aby je w organizmie pacjenta bariatrycznego uzupełnić włącza się do suplementacji przede wszystkim:

  Warto wiedzieć

  Po operacjach bariatrycznych suplementy witamin i składników mineralnych najlepiej spożywać w formie płynów lub preparatów do żucia, ponieważ łatwo się wchłaniają.

  Witamina D po operacji bariatrycznej

  Witamina D wspomaga wchłanianie wapnia, który jest niezbędny w procesie budowy mocnych kości. Niedobór witaminy D może doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu i dysfunkcji układu nerwowego. Zwykle zaleca się przyjmowanie od 2000 j.m. witaminy D na dobę. Przed rozpoczęciem suplementacji tą witaminą, warto jednak wykonać badania laboratoryjne, aby ustalić z lekarzem lub dietetykiem jej indywidualną dawkę.

  Witamina B1 (tiamina) po operacji bariatrycznej

  Niedobór tiaminy może wystąpić po operacji bariatrycznej z powodu zmniejszonej produkcji kwasu żołądkowego, ograniczenia spożycia żywności i częstych wymiotów. To może doprowadzić do problemów nerwowych i utraty pamięci. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi od 1 do 3 mg.

  Witamina B12 (kobalamina) po operacji bariatrycznej

  Zaburzenie wchłaniania witaminy B12 po operacji bariatrycznej to reakcja na usunięcie części żołądka. Dodatkowo, zwiększenie stopnia kwasowości treści żołądkowej powoduje zmniejszone uwalnianie witaminy B12 związanej z białkami. Optymalnym sposobem suplementacji tej witaminy jest przyjmowanie jej w postaci tabletek podjęzykowych lub zastrzyków domięśniowych. Dawkowanie to: 350–500 µg doustnie lub 1000 µg i.m. raz w miesiącu.

  Kwas foliowy po operacji bariatrycznej

  Kwas foliowy zapobiega anemii, niektórym nowotworom i chorobom serca. Osoba, która przeszła operację bariatryczną, powinna przyjmować od 400 do 800 mikrogramów kwasu foliowego dziennie. Kwas foliowy w kapsułkach można spożywać także z:

  Cynk po operacji bariatrycznej

  Minerał ten jest podstawowym budulcem włosów, skóry i zębów. Dlatego należy upewnić się, że spożywane przez nas multiwitaminy zawierają odpowiednią ilości cynku, czyli 40 mg. Pamiętajmy jednak, że preparaty cynku stosujemy tylko w przypadku niedoboru tego minerału. Zażywanie profilaktyczne cynku, tak "na wszelki wypadek" jest niewskazane.

  Wapń po operacji bariatrycznej

  Po operacjach bariatrycznych możemy być narażeni na ryzyko wystąpienia chorób kości. Aby temu zapobiec, należy spożywać od 1200 do 1500 mg wapnia na dobę. Najwłaściwszą preferowaną postacią jest cytrynian wapnia, gdyż jego wchłanianie nie zależy od kwasowości soku żołądkowego. Warto przy tym pamiętać, że wchłanianie wapnia i witaminy D mogą zmniejszać produkty zawierające szczawiany, alkohol, kawa.

  Żelazo po operacji bariatrycznej

  Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii po operacji bariatrycznej. Problem ten powstaje z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zmniejszenie wydolności przewodu pokarmowego w przyswajaniu żelaza. A drugim nietolerowanie przez organizm czerwonego mięsa, jednego z najbogatszych źródeł przyswajalnego żelaza. Ryzyko wystąpienia anemii, zwłaszcza po operacji bariatrycznej typu gastric by-pass jest większe u kobiet chorych na otyłość, które miesiączkują. W przypadku anemii po operacji bariatrycznej, należy przyjmować 65–80 mg żelaza na dobę. W uzupełnianiu jego niedoborów w organizmie pomoże witamina C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka nawet kilkakrotnie. Z kolei wapń zmniejsza wchłanianie żelaza, dlatego te dwa suplementy należy przyjmować z zachowaniem 2 godzinnej przerwy.

  To ci się przyda

  Po operacji bariatrycznej wskazane jest wykonywanie raz na miesiąc morfologii krwi, aby na bieżąco monitorować stan odżywienia organizmu.

  Artykuł jest częścią akcji edukacyjnej
  "Otyłość pod skalpel"
  realizowanej w ramach obchodów
  Europejskiego Dnia Otyłości w Polsce.

  Chcesz wiedzieć więcej?
  Wejdź na stronę OTYŁOŚĆ pod SKALPEL

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 2/2020
  KOMENTARZE
  Jagoda
  |

  Morfologia nic nie mówi na temat stanu odżywienia organizmu

  opikopi
  |

  Trzeba jednak uważać na to, co się przyjmuje, bo nawet suplementy diety mogą wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast sobie pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze pytam farmaceutę albo sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce tu: www.osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!