Wady i zalety opalania. Czy opalanie jest bezpieczne?

2018-06-25 16:51

Słońce poprawia nastrój i nadaje ciału piękny, czekoladowy odcień, ale intensywne opalanie może być przyczyną przebarwień, przesuszenia, a nawet raka skóry. Lista wad opalania jest długa, podobnie jak korzyści, jakie dają słoneczne promienie. Dowiedz się , co robić, aby opalanie było przyjemne i bezpieczne dla zdrowia.

Wady i zalety OPALANIA. Czy opalanie jest bezpieczne?
Autor: Thinkstockphotos.com Unikaj opalania w godzinach popołudniowych, gdy słońce jest wyjątkowo mocne, parzy skórę i może przyczyniać się do odwodnienia.

Spis treści

  1. Słońce dostarcza porcję witaminy D
  2. Opalanie nie służy twarzy z trądzikiem
  3. Nie każdy może się opalać
  4. Ciemne ubranie chroni przed słońcem
  5. Jakie są skutki oparzeń słonecznych skóry? [wideo]
  6. Słońce nie lubi leków fotouczulających
  7. Przebarwienia są konsekwencją opalania
  8. Schodzi mi skóra po opalaniu i zostają plamy
  9. Słońce łagodzi niektóre choroby skóry
  10. Opalanie się przyspiesza starzenie
  11. Produkty spożywcze, które mają działanie fotouczulające

Opalanie się kojarzy się głównie pozytywnie. To nie tylko wypoczynek w blasku ciepłych promieni słonecznych, ale również brązowa skóra, która jest tego opalania efektem. Coraz częściej jednak zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą błogie wylegiwanie się na plaży. Są to przede wszystkim poparzenia skóry, przebarwienia i nowotwór skóry. Z tym należy się liczyć każdego dnia na plaży. Najzdrowszym i najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest zaprzestanie opalania się. Jednak ciągłe ukrywanie się przed słońcem i noszenie maskującej odzieży, szczególnie na co dzień, jest po prostu niekomfortowe.

Najniebezpieczniejszym skutkiem promieniowania słonecznego jest rak skóry.

Na szczęście z pomocą przychodzą kremy z wysokim filtrem, które odpowiednio chronią skórę przed zagrożeniem ze strony słońca. Należy jedynie regularnie smarować skórę i uzupełniać warstwę kremu po kąpieli, wycieraniu ciała. Opalanie się nie ma samych wad, ale zagrożenia są na tyle poważne, że warto mieć je z tyłu głowy.

Słońce dostarcza porcję witaminy D

Dzięki słońcu w skórze produkowana jest witamina D3. Nie jest jednak konieczne smażenie się na plaży, by zapewnić sobie jej niezbędną dawkę. Wystarczy ekspozycja 20 proc. skóry przez 20–30 minut dziennie na światło. Poza tym witaminę D3 dostarcza organizmowi mleko (ale nie odtłuszczone) i jego przetwory oraz tłuste ryby morskie.

Witamina D wpływa korzystnie na płodność. Naukowcy udowodnili, że dostarczana przez słońce pozytywnie wpływa na hormony płciowe kobiety i mężczyzny, dlatego rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych może pomóc w czasie starania się o dziecko. Słońce sprawia również, że wzrasta libido u kobiet i mężczyzn.

Opalanie nie służy twarzy z trądzikiem

Opalanie nie służy twarzy z trądzikiem. Słońce powoduje utlenianie skwalenu (składnika sebum). To z kolei skutkuje wzrostem aktywności lipoksygenazy (enzymu) i w efekcie wzmaga się wydzielanie sebum, tworzą się zaskórniki i nasila się trądzik. Nieprawdziwe jest więc przekonanie o zbawiennym wpływie słońca na trądzikową cerę.

Promieniowanie UV źle wpływa również na skórę naczyniową – pod jego wpływem dochodzi do rozszerzania i pękania drobnych naczyń włosowatych. Unikać słońca powinny też osoby cierpiące na trądzik różowaty i z opryszczką.

Jeśli masz problem z trądzikiem, staraj się unikać słońca. Nie opalaj ciała, a twarz smaruj kremem z wysokim filtrem - najlepiej takim, który jest przeznaczony do skóry trądzikowej i nie zatyka porów. Regularnie oczyszczaj skórę z potu i zanieczyszczeń. Latem bardziej się pocisz, a skóra jest rozgrzana, to dodatkowy problem, gdy zmagasz się z łojotokiem.

Nie każdy może się opalać

Nie mogą się opalać osoby cierpiące na:

  • uczulenie na słońce,
  • nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe,
  • stany zapalne skóry,
  • bielactwo,
  • choroby serca, układu krążenia,
  • choroby nerek, tarczycy, epilepsję.

Przeciwwskazaniem do opalania są też liczne przebarwienia, znamiona barwnikowe, niezagojone tatuaże i duże rany, niedawna operacja. Unikaj słońca, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz miesiączkę, a także przy gorączce, stanach zapalnych.

Ciemne ubranie chroni przed słońcem

Cienkie i jasne tkaniny nie są mocną barierą dla promieni słonecznych, dlatego lepiej założyć ciemne, gęsto tkane ubrania albo posmarować się (pod zwiewnym ubraniem) kremem ochronnym. Pamiętaj też, że szyby przepuszczają szkodliwe promienie UVA. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci lub osób, które chcą zwiększyć ochronę przeciwsłoneczną, będą specjalne ubrania z filtrami przeciwsłonecznymi. Tkaniny, z których uszyte są ubrania, odpowiadają filtrowi SPF 50 i chronią przed promieniami słonecznymi nawet w 95 procentach. Takie ubrania znajdziesz w większych sklepach sportowych.

Jakie są skutki oparzeń słonecznych skóry? [wideo]

Poparzenia słoneczne

Słońce nie lubi leków fotouczulających

Pod wpływem słońca i niektórych leków może pojawić się niekorzystna reakcja skórna. Zazwyczaj jest to zaczerwienienie, wysypka, przebarwienie lub stan zapalny. Jeśli musisz brać któryś z poniższych leków, bezwzględnie unikaj słońca i używaj wysokich filtrów ochronnych. Preparaty fotouczulające to m.in.:

  • barbiturany i sulfonamidy (Biseptol),
  • niesteroidowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (np. ibuprofen) i przeciwreumatyczne,
  • środki moczopędne,
  • preparaty na serce,
  • obniżające cholesterol,
  • antybiotyki z grupy tetracyklin,
  • niektóre leki przeciwalergiczne,
  • leki przeciw epilepsji,
  • niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające,
  • niektóre przeciwcukrzycowe i hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne,
  • leki przeciwwymiotne,
  • leki działające przeciwhistaminowo,
  • niektóre środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne (zwłaszcza maści),
  • pochodne kwasu benzoesowego, pochodne retinoidów (np. Roaccutane, Differin).

Przebarwienia są konsekwencją opalania

Przed powstaniem przebarwień nie uchroni nawet krem z wysokim filtrem, dlatego jeśli masz do nich skłonność, zrezygnuj z opalania. Przełóż także na jesień zabiegi z zastosowaniem kwasów AHA i BHA, kuracje wybielające i depilację laserową. Zrezygnuj z domowej pielęgnacji kwasami i pochodnymi retinolu (poza retinaldehydem). Przed opalaniem nie używaj szamponu z dziegciem. Działanie fotouczulające mają też niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy) zawarte w perfumach i dezodorantach. Przed wyjściem na zewnątrz, gdy panuje upał, nie pryskaj skóry perfumami i wodami toaletowymi.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Schodzi mi skóra po opalaniu i zostają plamy

Ostatnio opaliłam się za bardzo, mogę powiedzieć, że się "spaliłam". Od kilku dni schodzi mi skóra, w niektórych miejscach zeszła mi całkowicie, a w niektórych pozostała brązowa. Czy wszystko zejdzie z czasem, czy zostaną mi takie brązowe pozostałości po opalaniu? Bardzo proszę o pomoc.

Dr n. med. Elżbieta Szymańska: Przede wszystkim w tej chwili należy intensywnie natłuścić skórę i zabezpieczać ją przed słońcem kremem z filtrem UV. Przebarwienia z czasem powinny zniknąć, jednakże może to długo potrwać.

Słońce łagodzi niektóre choroby skóry

Opalanie się przynosi ulgę w bólach mięśni i stawów, także reumatycznych. Niewielka dawka słońca pomaga w leczeniu gruźlicy, gojeniu się wykwitów, zapaleń skórnych. Poprawia stan skóry z łuszczycą, ale uwaga - zbyt intensywne opalanie wysuszy skórę i w efekcie łuszczące wykwity mogą się nasilić. Słońce łagodzi zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry. Promienie słoneczne pomagają też zwalczyć grzyby i drożdże.

Opalanie się przyspiesza starzenie

Promienie UVB powodują rumień (oparzenie), a także ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Natomiast promienie UVA docierają do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry i zmarszczkami. Promienie te odpowiedzialne są za zmasowany atak wolnych rodników na skórę, a w konsekwencji uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem skóra staje się szorstka i rogowacieje.

To ci się przyda

Produkty spożywcze, które mają działanie fotouczulające

Działanie fotouczulające mają:

miesięcznik "Zdrowie"