Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

41 komentarze
Autor: Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal są dużym utrapieniem. Jak w takich przypadkach pozbyć się starych i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.

Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Nie przegap

Jak dbać o cerę trądzikową?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Na czym polega leczenie trądziku laserem frakcyjnym i Dermapen?

Jak tworzą się blizny potrądzikowe?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki i zbyt pochopnie przepisują doustne preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A).

- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii, szczególnie retinoidów, powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnie dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych.

- W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Blizna potrądzikowa i przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia po trądziku na twojej twarzy zostały blizny, na szczęście istnieją sposoby, aby je zlikwidować. Nie należy mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem. Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które tym razem będą działać stopniowo wybielając tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna potrądzikowa to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki, która może przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.

- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Nie zawsze zabiegi medycyny estetycznej są w stanie przywrócić twarzy nieskazitelną gładkość. Na pewno jednak w bardzo dużym stopniu pozwalają odbudować skórę uszkodzoną przez trądzik. Warto spróbować z nich skorzystać, oddając się w ręce odpowiedniego specjalisty, jeśli blizny mają istotny wpływ na komfort życia i spadek samooceny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 25.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 41)
Amarantka, 29.08.2015 19.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A możecie polecić kogoś konretnie w tym Profemedzie? Zapisałabym się na konsultację, bo już nie mogę patrzeć na swoje blizny i chętnie bym sie dowiedziala czy mogę usunąc je laserem.
 
Wiewióreczka, 24.08.2015 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Malajka a ile kosztują takie zabiegi i ile musiałaś ich przejść żeby uzyskać pożądany efekt?
 
Malajka, 21.08.2015 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Blizny po trądziku to była moja zmora przez dłuższy czas, ale koleżanka namówiła mnie na zabieg laserem Pearl i dzięki jej za to ! Blizny są teraz prawie niewidoczne - wcześniej nigdy nie wyszłabym z domu bez makijażu, a po tych zabiegach nawet zdarza mi się i się nie krępuję. Jeśli poszukujecie dobrego miejsca gdzie można takie zabiegi wykonać to polecam klinikę medycyny estetycznej w Warszawie PROFEMED.
 
Daniel, 19.07.2015 00.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Słuchajcie, czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie na leczenie blizn potrądzikowych metodą uciskowa? Ciezko mi jest coś znaleźć, na tej stronie jest opis http://bliznapotradzikowa.pl/metody-leczenia-blizn-potradzikowych/ ale nie zajmują się tylko tym - i zastanawiam się czy jest to dobre rozwiazanie na blizny? Czy lepiej leczyć je laserowo?
 
gośka, 22.06.2015 08.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja kiedyś już byłam prawie zdecydowana na laser, ale mama mnie odwiodła od tego pomysłu i miała rację, bo używałam później żelu Alaclarin 2 razy dziennie i po jakimś miesiacu widziałam już że blizny zaczynają znikać, a duzo kasy przynajmniej nie wywaliłam.
 
mama, 09.06.2015 13.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mojej córce pomogły zabiegi mikroigły MFRF - co to jest można poczytać na blizny-rozstepy.pl. Ja coś tam jeszcze na jej buzi widzę ale mąż mówi że zmyślam. Zrobiłyśmy 2 zabiegi kosztowało trochę ale moje są droższe więc chyba nie ma co narzekać. Podobno ważne żeby nie czekać tak długo - moja córeczka malutka ma już 33 lata:) - jak blizny są młodsze to podobno można je całkiem zlikwidować
 
Pyśka, 26.05.2015 11.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla mnie najlepszy efekt przyniósł pakiet zabiegów Dermapen w krakowskiej klinice MTTEstetica, efekty widoczne po pierwszym zabiegu. Oprócz tego, że zabiegi pomogły w niwelowaniu przebrawień i blizn, skóra jest świeższa, wypłyciło mi pierwsze zmarszczki, kremy się lepiej wchłaniają. Sam zabieg nieinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji, od razu można wrócić do pracy. A pani wykonująca zabieg, dobrała mi krem, który idealnie sprawdził się dla mojej cery.
 
kat, 08.05.2015 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trudno powiedzieć co było nie tak, ale po tym jak nie było efektu po pierwszym zabiegu raczej nie chcę ponownie wydawać tylu pieniędzy chyba, że efekt może pojawić się po dłuższym czasie.
 
Aga, 08.05.2015 10.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A może powinnaś mieć wykonany jeszcze jeden zabieg? Nie znam się na tym, więc nie jestem w stanie określić co mogło być przyczyną. Za mała moc, za mało strzałów? Najlepiej zapytać lekarza.
 
kat, 02.05.2015 13.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Robiłam w bardzo znanym zakładzie w którym na pewno mieli oryginalne urządzenie, nie wiem dlaczego nie ma efektu a nie ukrywam, że mam bardzo problematyczną skórę i mogło pomóc na cokolwiek a nie pomogło ani na pory, ani na przebarwienia, ani na jędrność kompletnie na nic i nie ukrywam, że 3500 tyś. wyrzuciłam w błoto.
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kwas migdałowy. Zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki Kwas migdałowy. Zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki

Kwas migdałowy to jeden z kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów). Kwas migdałowy łagodnie złuszcza skórę,...

więcej

18083

Usuwanie PRZEBARWIEŃ na skórze Usuwanie PRZEBARWIEŃ na skórze

Za pojawianie przebarwień na skórze najczęściej odpowiadają geny i nadmierne opalanie się. Na...

więcej

16267

DEPILACJA LASEROWA - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zabieg DEPILACJA LASEROWA - co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na zabieg

Zabieg depilacji laserowej przeznaczony jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się...

więcej

3450

Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego? Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?

Także w chorobie warto dbać o urodę, bo to podnosi samoocenę i poprawia nastrój, co z kolei...

więcej

3267

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zapewne przez intensywne obgryzanie skórek naruszyłaś macierz paznokci, a co za tym idzie prawidłowy ich wzrost. Na pewno można próbować nadawać im poprawny kształt spiłowując mocniej boki paznokci....

Przy stosowaniu tego leku nie należy obciążać układu szkieletowego, gdyż sprzyja to rozwinięciu objawu ubocznego w postaci suchości w stawach oraz bólu mięśni.

Powinna pani zgłosić się z dzieckiem do dermatologa pediatry, konieczne jest postawienie jednoznacznego rozpoznania opisywanej zmiany skórnej, szczególnie w przypadku jej progresji.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.