Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

25 komentarze
Autor: Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal jest dużym utrapieniem. Jak w takich przypadkach pozbyć się starych i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.

Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Nie przegap

Jak dbać o cerę trądzikową?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Jak tworzą się blizny potrądzikowe?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki i zbyt pochopnie przepisują doustne preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A).

- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii, szczególnie retinoidów, powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnie dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych.

W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Blizna potrądzikowa czy przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia po trądziku na twojej twarzy zostały blizny, na szczęście istnieją sposoby, aby je zlikwidować. Nie należy mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem. Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które tym razem będą dziać stopniowo wybielając tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna potrądzikowa to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki, która może przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.

- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej.

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Nie zawsze zabiegi medycyny estetycznej są w stanie przywrócić twarzy nieskazitelną gładkość. Na pewno jednak w bardzo dużym stopniu pozwalają odbudować skórę uszkodzoną przez trądzik. Warto spróbować z nich skorzystać, oddając się w ręce odpowiedniego specjalisty, jeśli blizny mają istotny wpływ na komfort życia i spadek samooceny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 23.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 25)
Kasia, 11.01.2015 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cóż za autoreklama :) jak się chcesz reklamować to rób to inteligentniej, bo takie coś jest ŻENUJĄCE!
 
handsup, 07.01.2015 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dobrze, że można liczyć na to, że każdych blizn się będziemy mogli pozbyć. A dr Wasiluk moim zdaniem jest jednym z lepszych specjalistów, którzy sobie doskolane radzą z tym problemem.
 
linka99999, 05.01.2015 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
natalenka93 a jeśli mogę zapytać to ile taki zabieg kosztuje ???? i
 
natalenka93, 19.12.2014 13.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Maści, kremy, kosmetyczka, dermatolog a jeszcze wcześniej jakieś domowe sposoby i mnóstwo pytań jak usunąć blizny po trądziku na plecach? Niby ich nie widać na co dzień przecież zakładam koszulkę, ale nawet rozebranie się na siłowni sprawiało mi problem, bo po prostu się wstydziłam. Dopiero zabiegi sonoforezy mi pomogly. Dziewczyny naprawdę nie warto się męczyć i całe życie wstydzić… ja jestem wdzięczna ze znalazłam kręg –clinic, w której przeprowadzono mi zabiegi :) Jaka ulga!
 
gonna, 27.11.2014 11.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najpierw walka z trądzikiem, teraz walka z bliznami po nim... Też to przeżyłam, a właściwie przezywam. U mnie kremy, maści itp nie pomogły. Smarowałam się systematycznie, kremy kosztowne, rezultatów żadnych. U mnie dopiero troszeczkę zniwelował blizny zabieg kwasem hialuronowym. Koszt nie najniższy, ale najważniejsze jest to, że są jakiekolwiek efekty.
 
Barbara, 18.11.2014 16.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W regeneracji skóry bardzo pomocna jest ektoina. Kremy z ektoiną potrafią wniknąć w głębokie warstwy skóry i odbudować jej strukturę. Dzięki ektoinie szybciej poradzimy sobie z bliznami.
 
Zofia 90, 10.11.2014 09.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja moich 'ukochanych' blizn po trądziku pozbyłam się dopiero po yellow peel. Nie jest to bardzo tanie, ale wydaje mi się, że w większości przypadków skuteczne. Sama byłam w szoku, że to przyniosło aż tak dobre efekty :))) A blizny miałam takie, że bez makijażu to wolałam się przed nikim nie pokazywać. Teraz trochę się czuję, jakbym odzyskała moją twarz na nowo :)
 
Anna, 01.11.2014 23.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jako młoda dziewczyna miałam bardzo duże problemy z cerą…do tego stopnia, że jako już dorosła kobieta borykałam się z takimi problemami jak blizny potrądzikowe na twarzy, plecach i dekolcie ;/ Dużo czytałam na ten temat, stosowałam różne domowe mikstury, kremy, maści apteczne ale niestety blizny wciąż były bardzo widoczne. Postanowiłam więc skorzystać z pomocy specjalisty i wybrałam się do gabinetu dr Parda. Po kilku wizytach jestem w stanie powiedzieć, że będę kontynuowała leczenie, ponieważ naprawdę widzę efekty :D Blizny są już mniej widoczne, szczególnie te na twarzy, co mnie bardzo cieszy J Plusem jest też to, że zabieg nie trwa długo :D
 
Anna, 01.11.2014 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jako młoda dziewczyna miałam bardzo duże problemy z cerą…do tego stopnia, że jako już dorosła kobieta borykałam się z takimi problemami jak blizny potrądzikowe na twarzy, plecach i dekolcie ;/ Dużo czytałam na ten temat, stosowałam różne domowe mikstury, kremy, maści apteczne ale niestety blizny wciąż były bardzo widoczne. Postanowiłam więc skorzystać z pomocy specjalisty i wybrałam się do gabinetu dr Parda. Po kilku wizytach jestem w stanie powiedzieć, że będę kontynuowała leczenie, ponieważ naprawdę widzę efekty :D Blizny są już mniej widoczne, szczególnie te na twarzy, co mnie bardzo cieszy :) Plusem jest też to, że zabieg nie trwa długo :D
 
Bazylka, 29.10.2014 14.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najskuteczniejsze na pozbycie sie blizn potradziku jest laser lub mniej bolesny dermapen. Rewelacja! Probowalam wszystkiego by pozbyc sie blizn potradzikowych od dermabrazji poprzez microdermabrazje, chemiczne peelingi i efekt raczej mizerny, blizny wracaja. po dermapenie nie! Efekt trwaly!!! Pozdrawiam.
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
ODMŁADZANIE w gabinecie - zabiegi, które wygładzą zmarszczki ODMŁADZANIE w gabinecie - zabiegi, które wygładzą zmarszczki

Krem przeciwzmarszczkowy, dobrze dobrany do potrzeb skóry na pewno spowolni pojawienie się...

więcej

3207

Idealny PODBRÓDEK - jak o niego dbać, by zachował swój kształt Idealny PODBRÓDEK - jak o niego dbać, by zachował swój kształt

Jeśli podbródek to jędrny, sprężysty, a przede wszystkim pojedynczy, a nie podwójny. Druga broda...

więcej

10070

ZABIEGI LASEROWE: usuwanie przebarwień, odmładzanie, zamykanie naczynek, depilacja, wybielanie zębów ZABIEGI LASEROWE: usuwanie przebarwień, odmładzanie, zamykanie naczynek, depilacja, wybielanie zębów

Laser to bardzo uniwersalne urządzenie. Podczas zabiegów laserowych można odmłodzić, wygładzić...

więcej

6141

Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ Zabiegi, które pomagają usunąć NADMIERNĄ POTLIWOŚĆ

Zastrzyk z botoksu, liposukcja, jonoforeza to tylko niektóre zabiegi, jakie można stosować w...

więcej

7770

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Grupy wsparcia
data

Styczeń 26, 2015

Bez wysiłku to się chyba nie da;) Trzeba coś dać od siebie żeby efekty były. Nawet codziennie spacery dużo dają.

data

Styczeń 26, 2015

Nigdy nie stosowałam. Od trzech miesięcy łykam kapsułki z zieloną kawa z american booster i z nimi jest ok.

data

Styczeń 25, 2015

naturalny sklad jest w suplementach z american booster sama stosuje i jestem pod wrazaniem dzialania Czyli co się dzieje? Jak to się objawia?

data

Styczeń 26, 2015

czy dobre to najlepiej jak sprobujesz ja stosuje zielona sproszkowana kawe z American booster i sobie chwale.. kupuję ją ze sklepu nutreca, moim zdaniem bardzo dobrze się wchłania i jest super.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.