Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

65 komentarze
Autor: Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal są dużym utrapieniem. Jak w takich przypadkach pozbyć się starych i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.

Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Nie przegap

Jak dbać o cerę trądzikową?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Na czym polega leczenie trądziku laserem frakcyjnym i Dermapen?

Jak tworzą się blizny potrądzikowe?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki i zbyt pochopnie przepisują doustne preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A).

- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii, szczególnie retinoidów, powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnie dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych.

- W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Blizna potrądzikowa i przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia po trądziku na twojej twarzy zostały blizny, na szczęście istnieją sposoby, aby je zlikwidować. Nie należy mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem. Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które tym razem będą działać stopniowo wybielając tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna potrądzikowa to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki, która może przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.

- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Nie zawsze zabiegi medycyny estetycznej są w stanie przywrócić twarzy nieskazitelną gładkość. Na pewno jednak w bardzo dużym stopniu pozwalają odbudować skórę uszkodzoną przez trądzik. Warto spróbować z nich skorzystać, oddając się w ręce odpowiedniego specjalisty, jeśli blizny mają istotny wpływ na komfort życia i spadek samooceny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 25.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 65)
Agnieszka, 08.05.2016 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mikrodermabrazja jest najgorszym co można zrobić przy stanach zapalnych, proszę o poprawkę tego błędu, inwazyjne działanie zabiegu roznosi bakterie beztlenowe , które są głównym powodem stanów zapalnych, trądziku. Najlepiej na trądzik działają lampa lamprobe, oxybrazja— utleniajace działanie, oraz dla cery pełnej blizn, wk torych są jeszcze resztki pryszcza zabiegi kawitacyjne, które przyspieszają ziarninowanie tkanki .
 
gagatek, 20.04.2016 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z kolei upatruję dużą nadzieję w w tym zabiegu scarlet, naczytałam się że efekty będą juz widoczne po jednym zabiegu więc mam nadzieję, że będę zadowolona.
 
czip, 19.04.2016 13.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aplikator na wypryski HB - pomaga. Ale to musi być systematyczne działanie. Nie jest tak, że od razu wszelkie ślady będą wyeliminowane. To wymaga czasu, jednak docelowo wszystko można pozytywnie zmienić - u mnie dało to totalną i diametralną odmianę.
 
gagatek, 12.04.2016 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na usunięcie blizn czy przebarwień po trądziku jedynym dobrym sposobem są zabiegi, bo efekty będą najskuteczniejsze. ja też mam problem z cerą po trądziku, więc ci co go nie maja są szczęśliwcami. ja jestem umówiona w lux medzie na konsultacje do zabiegu Scarlet RF, zabieg jest bezbolesny a fekty mają byćw idoczne juz po 1 zabiegu, dlaego nie mogę się doczekać.
 
kamil, 10.04.2016 23.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mając dopiero 26 lat poczułem się pewnie. do 23 roku życia męczyłem się z trądzikiem a potem 3 lata z jego pozostałościami - bliznami. nie wiem, która walka była dla mnie cięższa, ale nareszcie patrze w lustro i nie jestem załamany. pomogła mi właśnie preparat linerase. po 4 seriach zabiegów blizny prawie całkowicie zniknęły, skóra fajnie się przebudowała i nie mam dziurek na całej twarzy. bardzo polecam!
 
kerdek, 06.04.2016 14.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy aplikatorze na wypryski Hb udało sie wyeliminować wszystkie ślady - cera wróciła do zdrowia i normalności, ale również nie stało się to natychmiast. Ślady zniknęły po czasie. Teraz wygląda to optymalnie, cera w dobrej kondycji.
 
ania, 21.03.2016 01.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
blizny potrądzikowe prześladowały mnie przez kilka dobrych lat... namęczyłam się strasznie walcząc z samym trądzikiem a teraz to. lekarzom nie udawało się dobrać odpowiedniej dla mnie terapii, ciągle tylko wyrzucałam pieniądze w błoto. stwierdziłam, że ostatni raz zmieniam dermatologa i jeśli nie wyjdzie to trudno. polecił mi on terapię i po 2 seriach odetchnęłam - coś się zmieniło! blizny są płytsze i kondycja skóry się bardzo poprawiła. przede mną jeszcze 2 zabiegi, ale jak na razie jestem szczęśliwa i liczę, że jeszcze dużo się zmieni!
 
Gość, 12.03.2016 11.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się, że peelingi chemiczne są bardzo niebezpieczne. To nic innego jak poparzenie kwasem, niby kontrolowane. Zobaczcie jak wyglądają ludzie po takich zabiegach na YouTube są filmy. Masakra !!! ,Max co można zrobić to kwas kilka procent, jedna warstwa. A lekarze robią np. 30% TCA i więcej. Nieodwracalne zmiany, ludzie wyglądają jak ZOMBI !!! dochodzi do zmian w skórze właściwej, utrata na zawsze pigmentu. Takich lekarzy wsadzałbym do pierdla. Nie ma przepisów w Polsce, które by to regulowały. Laser frakcyjny CO2 jest również niebezpieczny. Mniej niż kwasy o średnim stężeniu, ale twarz jest także poważnie poparzona z tym, że nie cała powierzchnia jak przy kwasach. Można kupić sobie krem z delikatnym peelingiem na stare blizny i robić samemu w domu, zaoszczędzisz kasy, cierpienia, efekty też są. Dermatologia estetyczna zawsze bardzo mocno ingeruje w skórę, kosmetologia w mniejszym stopniu. Jeśli cię to nie przekona, to wiedz że robisz zabieg na własne ryzyko bo lekarz umywa ręce, uniknie odpowiedzialności bo powie, że zostałaś/łeś poinformowany o niebezpieczeństwie.
 
mika, 11.03.2016 15.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na trądzik(syfy nie blizny) bardzo dobry jest olejek goździkowy tylko stosowany z umiarem bo mocny jest - do kupienia w każdej aptece - lepszy niż nie jeden antybiotyk
 
mika, 11.03.2016 15.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma możliwości by blizna zniknęła - laser nie pomoże a bardzo często pogorszy sprawę to tylko marketing Wytniesz to będzie nowa większa blizna i proces gojenia od nowa, przeszczep skory=większa blizna, jak blizna wypukła to silikon jak wklęsła to nie bo pogłębi ja, dermapen i nakłuwanie nie skuteczne, maści mogą polepszyć sprawę najlepsze są z wit A i z aloesu zwykle tanie z apteki ew cos z allantoiną lub maść propolisowa te drogie reklamowane maści to nieskuteczne badziewie Ale NIC nie sprawi ze zniknie nauka nie zna na to sposobu - uwaga na zabiegi typu laser czy peeling wydasz dużo kasy a możesz naprawdę nieodwracalnie zniszczyć twarz najlepiej poczekać po 2 latach ostatecznie blizna dopiero dojrzeje i wtedy zazwyczaj o wiele lepiej wygląda CHRON PRZED SLONCEM MIN ROK ZAKLEJAJ JA PLASTREM WTEDY SIE TRWALE NIE ODBARWI I NIE DRAZNIJ ZADNYMI SRODKAMI NAJLEPSZE JEST SZARE MYDŁO jeśli jest wklęsła to wstrzykniecie kwasu hialuronowego jest dobre inne wypełniacze są niebezpieczne nawet własny tłuszcz! GDYBY CIE KUSIŁO NA ZABIEG LASEROWY KONIECZNIE PRZECZYTAJ DYSKUSJĘ OSÓB PO TYCH ZABIEGACH Z MARKETINGOWCAMI OD LASERÓW,w linkach do dyskusji dziesiątki przypadków z Polski i całego świata, zabiegi robione przez dyplomowanych i doświadczonych lekarzy w renomowanych gabinetach a nie z kuponu grupera u cioci zdzisi w garażu, wyniki badań medycznych, przypadki prawdziwe zwykłych osób (nie zdjęcia modelowane z galerii gabinetu/kliniki z laserami) z opisami i zdjęciami osób po laserach zdjęcia przed i po, opinie, też zdjęcia kilka lat po, były nawet przypadki samobójstw przez konsekwencje tych zabiegów: najlepiej czytaj od postu z daty: gość 2015.08.17 [20:37] LINK DO DYSKUSJI PONIŻEJ PRZECZYTAJ!: http://f.kafeteria.pl/temat/f18/laser-frakcyjny-dziala-p_4248119/21 wklej też gdzieś ten post jak natrafisz na inne forum o tej tematyce można uratować komuś nawet życie bo ludzie nie wiedzą o tym jak wielkie ryzyko jest tych zabiegów(poważnie nieodwracalnie zeszpecona twarz to duży problem, alienacja społeczna, wyobcowanie, ostracyzm społeczny, ograniczone kontakty międzyludzkie, depresja, a może i nawet samobójstwo - twarz to pierwsza i ostatnia rzecz w kontaktach międzyludzkich a skutki tych zabiegów są nieodwracalne - twarzy nie da się zakryć koszulką! PRZECZYTAJ JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ JAKIE JEST RYZYKO LASERÓW i pamiętaj lekarz nie ponosi absolutnie żadnej odpowiedzialności za to co Ci zrobi tymi zabiegami!
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek...

więcej

15391

Popękane NACZYNKA: jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA: jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

13745

Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

12057

Kwas migdałowy. Zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki Kwas migdałowy. Zabiegi kwasem migdałowym u kosmetyczki

Kwas migdałowy to jeden z kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów). Kwas migdałowy łagodnie złuszcza skórę,...

więcej

9486

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Preparat ten jest przeciwwskazany w łuszczycy, może spowodować zaostrzenie choroby.

Może ma Pan alergię na żel pod prysznic? Może przesusza Pana zbyt twarda woda? Proszę zmienić żel do kąpieli na produkt do skóry wrażliwej i obserwować reakcje. Może ma Pan przesuszoną skórę i...

Depilacja laserowa jest w pełni bezpieczna. Oczywiście dużo zależy przede wszystkim od osoby, która ją wykonuje i jakości sprzętu. Głównymi skutkami ubocznymi, jakie pojawiają się przy nieumiejętnym...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.