Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

67 komentarze
Autor: Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek nastoletni ma się już dawno za sobą, cera trądzikowa i blizny po trądziku nadal są dużym utrapieniem. Jak w takich przypadkach pozbyć się starych i unikać powstawania nowych blizn potrądzikowych?

Blizny potrądzikowe (blizny zanikowe) to problem zarówno nastolatków, jak i osób już dorosłych. Warto pamiętać, że trądzik to między innymi stan zapalny, przed którym organizm próbuje się bronić w taki sam sposób, jak przed każdym innym schorzeniem. Komórki układu odpornościowego zwalczające infekcję, wspomagają również procesy gojenia uszkodzonej tkanki. Jednak, żeby prawidłowo wyleczyć wyprysk, najpierw należy wyeliminować zalegające w nim i wokół niego martwe bakterie i komórki.

Jeśli tego nie zrobimy proces gojenia będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana. W ten sposób na twarzy pojawi się blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Aby zapobiegać tworzeniu się blizn, należy odpowiednio dbać o cerę trądzikową. Po pierwsze należy starać się nie doprowadzać do stanów zapalnych, a więc odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a na etapie jej zaczerwienienia (początek stanu zapalnego) działać przeciwzapalnie.

W tym celu można raz w miesiącu wykonać peeling kwasem salicylowym lub zabieg delikatnej mikrodemabrazji. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w witaminy i antyutleniacze oraz ograniczyć spożywanie pikantnych posiłków. Nie należy także przesuszać skóry, ponieważ spowoduje to jedynie wzmożenie pracy gruczołów łojowych, które będą chciały ją nawilżyć, a przy tym dodatkowo pozatykają pory i przyśpieszą rozwój trądziku.

Na czym polega leczenie trądziku laserem frakcyjnym i Dermapen?

Jak tworzą się blizny potrądzikowe?

Jeśli dojdzie do powstania stanu zapalnego, najlepiej jak najszybciej go wyleczyć. Według dr Marka Wasiluka z warszawskiej kliniki Triclinium dermatolodzy za często stosują w tym celu doustnie i miejscowe antybiotyki i zbyt pochopnie przepisują doustne preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A).

- Takie leczenie jest bardzo obciążające dla organizmu. Podawanie doustnej antybiotykoterapii, szczególnie retinoidów, powinno być zarezerwowane dla ciężkich postaci trądziku. Poza tym tego typu metody często nie powodują definitywnego wyeliminowania trądziku. U wielu pacjentów leczonych doustnie dochodzi w dłuższej perspektywie do nawrotu choroby.

Laseroterapia leczy trądzik o średnim nasileniu

Trądzik o niewielkim i średnim nasileniu o wiele korzystniej jest leczyć za pomocą laseroterapii. Najczęściej proponuję pacjentom zabiegi laserem bromkowo-miedziowym, który pozwala eliminować stan zapalny i zapobiegać powstawaniu nowego. Zabieg trwa ok. piętnastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Laser ma wiele dobroczynnych działań. Jego promieniowanie pochłaniane jest przez barwnik znajdujący się w bakteriach odpowiedzialnych za rozwój trądziku. W ten sposób są one redukowane, a co się z tym wiąże występuje znaczny spadek pojawiania się nowych zmian. Poza tym poprzez działanie biostymulujące laser mobilizuje własne możliwości organizmu do obrony i regeneracji, a także działa przeciwzapalnie i powoduję blaknięcie przebarwień skórnych.

- W trudnych przypadkach, dla zadowalających efektów leczenia konieczne jest wykonanie serii do dziesięciu zabiegów, dwa razy w tygodniu, a później kolejnych kilku w miesięcznych odstępach. W lżejszych przypadkach wystarczą trzy lub cztery zabiegi co tydzień oraz zabiegi przypominające, wykonywane co miesiąc. Na łagodne postacie trądziku, zamiast lasera, można również stosować światło IPL, jednak jest ono mniej skuteczne - mówi dr Wasiluk.

Blizna potrądzikowa i przebarwienie - czym się różnią?

Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia po trądziku na twojej twarzy zostały blizny, na szczęście istnieją sposoby, aby je zlikwidować. Nie należy mylić blizny potrądzikowej z przebarwieniem. Czerwona plamka na twarzy po świeżo wygojonym wyprysku to końcowy etap zmiany trądzikowej, który może utrzymywać się nawet kilka miesięcy, ale na pewno w końcu zniknie. Jeśli chcesz się szybciej pozbyć tego typu plam, możesz to zrobić poddając się zabiegom z użyciem lasera bromkowo-miedziowego lub IPL, które tym razem będą działać stopniowo wybielając tkankę w pożądanym miejscu.

Natomiast blizna potrądzikowa to trwała zmiana spowodowana utratą tkanki, która może przyjmować różne kształty i głębokości. Aby się jej pozbyć, najpierw należy ją w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić i w ten sposób zmusić organizm do prawidłowej regeneracji (bez wytworzenia nowej blizny).

Często stosowana do tego celu dermabrazja i silne peelingi medyczne są skuteczne, ale według doktora Marka Wasiluka bardzo niebezpieczne.

- Zabiegi tego typu powodują bardzo rozległe i głębokie złuszczenie skóry, co może skutkować ponownym pojawieniem się problemu z gojeniem, a także ryzykiem powstawania przebarwień, nie wspominając już o tym, że same zabiegi, jak i rekonwalescencja, mogą być bardzo bolesne. Niewielkie niedopatrzenie podczas zabiegu może również skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci jeszcze większych blizn. Lepiej jest więc zadziałać równie mocno i skutecznie, ale o wiele bezpieczniej - mówi doktor Marek Wasiluk.

Usuwanie blizn laserem frakcyjnym

Do usuwania zanikowych blizn potrądzikowych sprawdza się zastosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, jednocześnie pozostawiając wokół nich obszary nienaruszonej tkanki, co ułatwia i przyśpiesza prawidłowe gojenie. Zabieg wymaga około tygodniowej rekonwalescencji. W zależności od głębokości i rozległości blizn należy wykonać serię około trzech zabiegów w miesięcznych odstępach, a następnie dać skórze odpocząć przez co najmniej pół roku, ponieważ tkanki po tego typu zmianach bardzo długo się przemodelowują. Po tym okresie dokonuje się oceny efektu terapii.

Nie zawsze zabiegi medycyny estetycznej są w stanie przywrócić twarzy nieskazitelną gładkość. Na pewno jednak w bardzo dużym stopniu pozwalają odbudować skórę uszkodzoną przez trądzik. Warto spróbować z nich skorzystać, oddając się w ręce odpowiedniego specjalisty, jeśli blizny mają istotny wpływ na komfort życia i spadek samooceny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 02.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 67)
Tosia, 10.08.2016 11.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też uważam, że jednak bliznę usunie się tylko zabiegiem. Chcę wykonać właśnie zabieg Scarlet Rf, ale w Szczecinie. W zasadzie jestem już zdecydowana na zabieg, ale chciałam poznać opinię osób, które go wykonywały. Widziałam, że we wcześniejszych postach parę osób się o tym zabiegu wypowiedziało. Jak efekty?
 
karola, 12.06.2016 09.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja stosowałam linerase, właśnie na blizny potrądzikowe. Jestem bardzo zadowolona z efektu, twarz mam znacznie gładszą, blizny zostały spłycone i nie wstydze się już wychodzić z domu bez makijażu. Moja cera wygląda milion razy lepiej, jak u innej osoby. Bardzo polecam!
 
Agnieszka, 08.05.2016 17.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mikrodermabrazja jest najgorszym co można zrobić przy stanach zapalnych, proszę o poprawkę tego błędu, inwazyjne działanie zabiegu roznosi bakterie beztlenowe , które są głównym powodem stanów zapalnych, trądziku. Najlepiej na trądzik działają lampa lamprobe, oxybrazja— utleniajace działanie, oraz dla cery pełnej blizn, wk torych są jeszcze resztki pryszcza zabiegi kawitacyjne, które przyspieszają ziarninowanie tkanki .
 
gagatek, 20.04.2016 15.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja z kolei upatruję dużą nadzieję w w tym zabiegu scarlet, naczytałam się że efekty będą juz widoczne po jednym zabiegu więc mam nadzieję, że będę zadowolona.
 
czip, 19.04.2016 13.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aplikator na wypryski HB - pomaga. Ale to musi być systematyczne działanie. Nie jest tak, że od razu wszelkie ślady będą wyeliminowane. To wymaga czasu, jednak docelowo wszystko można pozytywnie zmienić - u mnie dało to totalną i diametralną odmianę.
 
gagatek, 12.04.2016 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
na usunięcie blizn czy przebarwień po trądziku jedynym dobrym sposobem są zabiegi, bo efekty będą najskuteczniejsze. ja też mam problem z cerą po trądziku, więc ci co go nie maja są szczęśliwcami. ja jestem umówiona w lux medzie na konsultacje do zabiegu Scarlet RF, zabieg jest bezbolesny a fekty mają byćw idoczne juz po 1 zabiegu, dlaego nie mogę się doczekać.
 
kamil, 10.04.2016 23.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mając dopiero 26 lat poczułem się pewnie. do 23 roku życia męczyłem się z trądzikiem a potem 3 lata z jego pozostałościami - bliznami. nie wiem, która walka była dla mnie cięższa, ale nareszcie patrze w lustro i nie jestem załamany. pomogła mi właśnie preparat linerase. po 4 seriach zabiegów blizny prawie całkowicie zniknęły, skóra fajnie się przebudowała i nie mam dziurek na całej twarzy. bardzo polecam!
 
kerdek, 06.04.2016 14.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy aplikatorze na wypryski Hb udało sie wyeliminować wszystkie ślady - cera wróciła do zdrowia i normalności, ale również nie stało się to natychmiast. Ślady zniknęły po czasie. Teraz wygląda to optymalnie, cera w dobrej kondycji.
 
ania, 21.03.2016 01.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
blizny potrądzikowe prześladowały mnie przez kilka dobrych lat... namęczyłam się strasznie walcząc z samym trądzikiem a teraz to. lekarzom nie udawało się dobrać odpowiedniej dla mnie terapii, ciągle tylko wyrzucałam pieniądze w błoto. stwierdziłam, że ostatni raz zmieniam dermatologa i jeśli nie wyjdzie to trudno. polecił mi on terapię i po 2 seriach odetchnęłam - coś się zmieniło! blizny są płytsze i kondycja skóry się bardzo poprawiła. przede mną jeszcze 2 zabiegi, ale jak na razie jestem szczęśliwa i liczę, że jeszcze dużo się zmieni!
 
Gość, 12.03.2016 11.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zgadzam się, że peelingi chemiczne są bardzo niebezpieczne. To nic innego jak poparzenie kwasem, niby kontrolowane. Zobaczcie jak wyglądają ludzie po takich zabiegach na YouTube są filmy. Masakra !!! ,Max co można zrobić to kwas kilka procent, jedna warstwa. A lekarze robią np. 30% TCA i więcej. Nieodwracalne zmiany, ludzie wyglądają jak ZOMBI !!! dochodzi do zmian w skórze właściwej, utrata na zawsze pigmentu. Takich lekarzy wsadzałbym do pierdla. Nie ma przepisów w Polsce, które by to regulowały. Laser frakcyjny CO2 jest również niebezpieczny. Mniej niż kwasy o średnim stężeniu, ale twarz jest także poważnie poparzona z tym, że nie cała powierzchnia jak przy kwasach. Można kupić sobie krem z delikatnym peelingiem na stare blizny i robić samemu w domu, zaoszczędzisz kasy, cierpienia, efekty też są. Dermatologia estetyczna zawsze bardzo mocno ingeruje w skórę, kosmetologia w mniejszym stopniu. Jeśli cię to nie przekona, to wiedz że robisz zabieg na własne ryzyko bo lekarz umywa ręce, uniknie odpowiedzialności bo powie, że zostałaś/łeś poinformowany o niebezpieczeństwie.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych? Blizny po trądziku. Jak pozbyć się blizn i przebarwień potrądzikowych?

Blizny zanikowe i przebarwienia po trądziku to problem nie tylko nastolatków. Często, choć wiek...

więcej

284

Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć? Popękane NACZYNKA (teleangiektazje): jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast ukrywać nogi w spodniach, a twarz...

więcej

247

Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie Kwas hialuronowy - zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany "eliksirem młodości" z powodu szerokiego zastosowania w...

więcej

202

Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry Peeling kawitacyjny - co to jest, jak wygląda, ile kosztuje? Dogłębne oczyszczanie skóry

Peeling kawitacyjny, często zwany w skrócie kawitacją, to zabieg oczyszczający skórę wykonywany w...

więcej

201

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Blizny po samouszkodzeniach likwiduje się między innymi miejscowymi retinoidami, peelingami chemicznymi lub laseroterapią. Bardzo ważne jest także intensywne...

Żółta płytka może świadczyć np. o silnym ucisku butów, jakie nosisz. Sprawdź, czy nie są zbyt ciasne. Wówczas zaburzone jest krążenie krwi. Drugim powodem jest grzybica paznokci. Można wyleczyć...

Istnieje szereg zabiegów dermatologicznych i kosmetologicznych, które pomogą Pani pozbyć się rozstępów - albo przynajmniej bardzo silnie je zredukować. Jedne z najpopularniejszych to laser Palomar...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.