Higiena intymna - czego używać do mycia okolic intymnych?

2016-09-09 10:00

Higiena intymnych części ciała należy do podstawowych codziennych zabiegów. Niewłaściwa może naruszyć równowagę bakteryjną w pochwie. Warto wiedzieć, że do podmywania się nie można używać mydła. Jakie środki nadają się do higieny intymnej?

Higiena intymna - czego używać do mycia okolic intymnych?
Autor: Thinkstockphotos.com Do pielęgnacji okolic intymnych używaj delikatnych środków myjących lub samej wody. Zrezygnuj z gorących i długich kąpieli, a także ze zwykłego mydła.

Spis treści

  1. Jaki preparat do higieny intymnej?
  2. Jak dbać o higienę intymną latem?

Płaszcz ochronny pochwy składa się ze śluzu, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka i pałeczek Doederleina (produkują kwas mlekowy). We wnętrzu pochwy znajduję się wiele bakterii, jednak jest to wyjątkowo korzystne. Problem pojawia się wtedy, gdy równowaga zostaje zachwiana i zmienia się prawidłowe pH pochwy, które naturalnie ma odczyn kwaśny. Ma na to wpły przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja i tryb życia kobiety. Sygnały, że w tej części ciała dzieje się coś niedobrego, nie są przyjemne. To najczęściej świąd, pieczenie, zaczerwienienie.

Kosmetyki do higieny intymnej nie powinny zatem zmieniać prawidłowego pH pochwy, ani niszczyć jej naturalnej flory bakteryjnej. Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków i wybierać te, które zawierają kwas mlekowy oraz wyciągi ziołowe. Wiele produktów, nawet tych opisywanych jako łagodne lub przeznaczone dla kobiet w ciąży, ma w składzie silne detergenty, pochodne formaldehydu i parabeny.

Higiena intymna - co robić, by zachować kwaśne pH?

  • Zrezygnuj z długich i gorących kąpieli w wannie na rzecz prysznica.
  • Często wymieniaj tampony i podpaski.
  • Używaj odpowiednich preparatów do higieny intymnej.
  • Noś bawełnianą bieliznę i przewiewne ubrania (luźne spodnie i spódnice).
  • Zrezygnuj z dopochwowych chemicznych środków antykoncepcyjnych.

Jaki preparat do higieny intymnej?

Płyn do higieny intymnej nie powinien zawierać mydła. PH pochwy utrzymuje się między 3,8 a 4,5, zaś mydło ma odczyn zasadowy, zazwyczaj ok. 8,5. Zmieniając kwasowe środowisko okolic intymnych mydło narusza naturalną barierę przed infekcjami. Zamiast mydła, preparat do higieny intymnej powinien zawierać delikatne środki myjące, takie jak glukozydy.

Płyn do higieny intymnej powinien także zawierać kwas mlekowy, który umożliwia zachowanie właściwego pH, nawilżające betainy uzyskiwane z buraka cukrowego lub pszenicy, alantoinę, która nawilża i regeneruje skórę oraz łagodzący podrażnienia pantenol. Do preparatów często dodawane są również ekstrakty roślinne, takie jak:

  • aloes, który nawilża skórę i ma działanie antybakteryjne,
  • zielona herbata, która ma działanie antybakteryjne, pomaga utrzymać niskie pH i neutralizuje przykre zapachy,
  • babka lancetowata, która łagodzi podrażnienia, swędzenie i pieczenie,
  • nagietek, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalnie,
  • rumianek, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację skóry,
  • kora dębu, który łagodzi stany zapalne, pieczenie i podrażnienia, regeneruje również skórę narażoną na mikrourazy,
  • tarczyca bajkalska, która łagodzi podrażnienia, nawilża skórę oraz działa antybakteryjnie.

Należy unikać kosmetyków, które w składzie mają SLS (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny lub pochodne formaldehydu. SLS to silny detergent, który powoduje przesuszenie skóry, pozbawia ją naturalnej bariery lipidowej i podrażnia. Niekiedy wywołuje świąd i wysypkę. Parabeny mają działanie bakterio- i grzybobójcze, są również stosowane jako substancje konserwujące. Są jednak alergizujące i estrogenne. Pochodne formaldehydu działają drażniąco i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zarówno SLS, parabeny, pochodne formaldehydu są szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących.

To ci się przyda

Pranie w pralce nie zawsze jest higieniczne

Częstą przyczyną infekcji intymnych jest alergia na proszek do prania. Wystarczy zbyt niska temperatura płukania w pralce, aby drobinki proszku pozostały na bieliźnie osobistej. Najlepiej płukać bieliznę ręcznie lub prać w płatkach mydlanych, mydle glicerynowym.

Jak dbać o higienę intymną latem?

Dbanie o higienę intymną latem jest szczególnie istotne, ponieważ wysoka temperatura i wilgotność stwarzają doskonałe warunki dla rozwoju drobnoustrojów. Latem również częściej korzystamy z basenów i kąpielisk, co zwiększa ryzyko infekcji intymnych.

  • Wybierz preparat do higieny intymnej o odpowiednim pH, ze składnikami o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym.
  • Myjąc okolice intymne nie korzystaj z gąbki ani myjki.
  • Zrezygnuj z kąpieli w wannie, nasiadówek i irygacji pochwy - zamiast tego wybierz letni prysznic.
  • Stosuj osobny ręcznik do osuszania okolic intymnych. Wymieniaj go na nowy co 2-3 dni.
  • Zakładaj przewiewną, bawełnianą bieliznę, zrezygnuj z noszenia stringów.

Podczas menstruacji wzrasta pH pochwy, dlatego wskazane jest podmywanie się nawet kilka razy dziennie. Często wymieniaj podpaski, tampony i wkładki. Zrezygnuj z wkładek i tamponów zapachowych, które mogą podrażnić skórę. W czasie długich podróży, korzystaj z nawilżających i odświeżających chusteczek higienicznych. Jeżeli masz skłonność do infekcji intymnych, używaj globulek z kwasem mlekowym, który wzmacnia naturalną barierę ochronną pochwy.