Nagietek: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce

2013-06-13 13:34

Nagietek przywędrował do nas z obszaru Morza Śródziemnego i dobrze się poczuł w naszym klimacie. Charakteryzuje się wszechstronnym działaniem leczniczym: leczy stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, wspomaga wątrobę. Jego intensywnie pomarańczowe kwiaty są wysoko cenione w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Można je również wykorzystywać w kuchni.

NAGIETEK: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce
Autor: Photos.com NAGIETEK: właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce

Spis treści

  1. Nagietek: osłania żołądek
  2. Nagietek: leczy stany zapalne
  3. Nagietek: wspomaga pracę watroby
  4. Nagietek: poprawia stan skóry
  5. Nagietek: działa wzmacniająco
  6. Nagietek: łagodzi kobiece dolegliwości
  7. Nagietek: zmniejsza stres, poprawia nastrój
  8. Nagietek: przyspiesza gojenie się ran

Nagietek upiększa ogrody, można go dodawać do warzywnych i owocowych sałatek, jest stosowany jako barwnik nadający tkaninom głęboki żółty kolor. Przede wszystkim jednak nagietek jest jedną z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych i kosmetycznych, o czym decyduje niezwykle bogaty skład substancji aktywnych. Zawiera saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. W płatkach kwiatowych są również związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Tak różnorodny zestaw substancji aktywnych i ich znaczne stężenie sprawiają, że nagietek ma wszechstronne zastosowanie.

miesięcznik "Zdrowie"

Nagietek: osłania żołądek

Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki czemu niszczy drobnoustroje, które mogą sprzyjać stanom zapalnym śluzówki i owrzodzeniom żołądka. Ponadto działa ochronnie na śluzówkę żołądka i jelit, a dodatkowo jeszcze pobudza procesy regeneracyjne. Dlatego picie naparów z nagietka poleca się osobom zagrożonym chorobą wrzodową, a wiele badań wskazuje na to, że mogą również zapobiegać rakowaceniu czynnych wrzodów żołądka i jelit.

Nagietek: leczy stany zapalne

Nagietek ma silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, radzi sobie także z paciorkowcami i gronkowcami. Dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych gardła, krtani, jamy ustnej, a także w zapaleniach spojówek. Płukanki można przygotowywać z naparu albo nalewki rozcieńczonej wodą.

Nagietek: wspomaga pracę watroby

Przyśpiesza czynności wydzielnicze – zwiększa ilość soku żołądkowego oraz żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy. Napary lub preparaty z nagietka są stosowane w nieżytach spowodowanych niedokwaśnością żołądka, nieżytach jelit. Ponieważ związki czynne zawarte w nagietku działają też rozkurczowo w przewodzie pokarmowym, skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe po operacjach żołądka i dróg żółciowych.

Nagietek: poprawia stan skóry

Doskonale regeneruje skórę, pomaga uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami – zaskórnikami, trądzikiem, łuszczeniem się, przeciwdziała rozstępom. Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza. Działa też wygładzająco i ochronnie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Kosmetyki z nagietkiem są polecane zwłaszcza do skóry problematycznej, zniszczonej, suchej i wrażliwej.

Nagietek: działa wzmacniająco

Dzięki saponinom trójterpenowym (podobnym do saponin żeń-szenia) nagietek stymuluje układ immunologiczny, zwiększając ogólną odporność i zdolność do obrony przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. Zwiększa również aktywność układu siateczkowo- -śródbłonkowego (fagocytarnego) i tym samym umożliwia skuteczną obronę przed zakażeniem. Preparaty z nagietka pomagają także odzyskać siły po chorobie.

Nagietek: łagodzi kobiece dolegliwości

Napary z nagietka, stosowane do podmywań albo nasiadówek, pomagają dbać o higienę intymną, likwidują podrażnienia skóry, świąd, upławy. Natomiast nagietek stosowany doustnie, dzięki swojemu działaniu rozkurczowemu, pomaga przy zaburzeniach miesiączkowych i łagodzi bóle menstruacyjne. A dzięki właściwościom uspokajającym łagodzi także objawy PMS.

Nagietek: zmniejsza stres, poprawia nastrój

Olejek eteryczny z nagietka doskonale sprawdza się w aromaterapii – ma właściwości odprężające, zwalnia tętno, obniża ciśnienie tętnicze krwi. Po stresującym dniu warto więc zanurzyć się w kąpieli z dodatkiem nagietka.

Nagietek: przyspiesza gojenie się ran

Obecność karotenoidów i trójterpenów przyśpiesza ziarninowanie i gojenie się wszelkich uszkodzeń naskórka oraz warunkuje prawidłowy wzrost nabłonka. Maści z nagietkiem czy oliwka są pomocne nie tylko przy otarciach i drobnych urazach skóry, ale także przy poważniejszych – odleżynach, odmrożeniach, stanach zapalnych związanych z żylakami.