Ginekologia estetyczna - hymenoplastyka. Rekonstrukcja błony dziewiczej

2015-12-14 14:56 Katarzyna Hubicz

Rekonstrukcja błony dziewiczej to zabieg popularny nie tylko ze względów religijnych. Coraz częściej kobiety czują potrzebę przeżycia swojego ''pierwszego razu'' po raz kolejny. Czy jest to w ogóle możliwe? Hymenoplastyka, czyli odtworzenie błony dziewiczej, polega na zszyciu skóry pozostałej po pierwszym przebiciu błony.

Błona dziewicza (z greckiego hymen) to cienka fałdka błony śluzowej, znajdująca się u wejścia do pochwy. Ma kształt pierścieniowaty, z niewielkim otworem pośrodku. Zwykle pozostaje nienaruszona do momentu pierwszego stosunku. Bywa jednak, że nie jest w pełni wykształcona, albo zostanie uszkodzona – na przykład na skutek aktywności fizycznej, zabiegu medycznego, badania lekarskiego, stosowania tamponów czy masturbacji. Odtworzenie błony dziewiczej umożliwia ginekologia plastyczna, a zabieg nosi nazwę hymenoplastyki.

Zabieg najczęściej wykonywany jest z powodów religijnych, kulturowych bądź etnicznych. Obecność błony dziewiczej oznacza niewinność i w niektórych krajach, głównie arabskich, jest warunkiem zamążpójścia. Na pomysł tego zabiegu wpadły muzułmanki, chcące zamaskować brak niewinności – rekonstrukcja błony daje wrażenie jej obecności, bo podczas stosunku partner odczuwa opór w trakcie penetracji, pojawia się również lekkie krwawienie. Obecnie jednak nie tylko muzułmanki korzystają z hymenoplastyki, przeprowadza się ją również u kobiet, które zostały zgwałcone zanim odbyły inicjację seksualną, w przypadku wad pochwy, a także na życzenie pacjentki. W Polsce zabieg kosztuje ok 5 tys. zł.

Hymenoplastyka - przebieg zabiegu

Odtworzenie błony dziewiczej to jeden z krótszych zabiegów ginekologii estetycznej – zazwyczaj trwa od 30 do 50 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na zszyciu fałdów pozostałości naturalnej błony, które znajdują się na ściankach pochwy – są ona naciągane i zszywane rozpuszczalnymi nićmi tak, by pośrodku został elastyczny otworek. Nie daje powikłań, a po kilkugodzinnej obserwacji klinikę można opuścić tego samego dnia.

Hymenoplastyka - zalecenia przed zabiegiem

Hymenoplastyki nie wykonuje się u kobiet, które urodziły dziecko. Przeciwwskazaniem jest:

Choć ten zabieg nie daje powikłań, zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską. Ginekolog zleca również szereg niezbędnych badań: grupa krwi,

Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno zażywać leków zawierających aspirynę lub jej pochodne, witaminę E, nie wolno również przyjmować leków przeciwgrypowych i przeciwkaszlowych – rozrzedzają one krew, przez co mogą zaburzać proces krzepnięcia krwi podczas zabiegu. Trzy dni wcześniej należy ograniczyć palenie papierosów. Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno jeść ani pić.

Hymenoplastyka - zalecenia po zabiegu

  1. Po zabiegu należy dbać o higienę pochwy, by uniknąć infekcji.
  2. Przez kilka dni zalecany jest oszczędzający tryb życia i unikanie zbytniej aktywności fizycznej.
  3. Po około siedmiu dniach niezbędna jest wizyta kontrolna, podczas której lekarz ocenia, czy śluzówka goi się prawidłowo, i czy nie wdało się zakażenie.
  4. Odtworzone dziewictwo można „skonsumować” najwcześniej po dwóch tygodniach od zabiegu, a odczucia są takie same, jak podczas pierwszego razu – opór podczas stosunku, lekkie krwawienie, niewielki ból.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
antygen
|

Nie wiem czemu niektórzy tak negatywnie oceniają zabieg rekonstrukcji. Jest to delikatna sprawa i różne kobiety mają swoje powody by wykonać taki zabieg. Może być to gwałt, po czym kobieta chce przeżyc pierwszy raz ponownie, z kims właściwym i ta błona jest takim symbolem naprawy. W każdym razie jest to indywidualna sprawa każdego. Mam przyjaciółkę, która właśnie przeszła gwałt i miała rekonstrukcję u dra Łątkowskiego. Ta operacja bardzo jej pomogła. W połączeniu z terapią oczywiście.

erytroc
|

Czytałam o ginekologii estetycznej na blogu Vesuna, o jakimś obkurczaniu pochwy czy leczenia nietrzymania moczu, ale w mojej opinii takie zabiegi maja sens wlasnie jak ktos jest chory, ma jakies uszkodzenia czy odczuwa dyskomfort. W tym zabiegu nie widze jakoś sensu, przynajmniej w naszej kulturze. Podobnie jak w tych wszystkich zabiegach "upiększających" dla miejsc intymnych, fanaberia.