Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek z kuchni?

2020-06-05 13:23 Monika Majewska

Sposoby na muszki owocówki sprawdzą się przede wszystkim w kuchni, ponieważ to właśnie tam najczęściej można spotkać te dokuczliwe owady. Muszki owocówki pojawiają się znikąd i natychmiast kolonizują praktycznie wszystko, co spotkają na swojej drodze - owoce, warzywa, otwarte słoiki z dżemem czy szklanki z sokiem lub piwem. Jak usunąć muszki owocówki z kuchni?

Spis treści

  1. Sposoby na muszki owocówki – owocowa pułapka
  2. Sposoby na muszki owocówki – płyn do mycia naczyń
  3. Sposoby na muszki owocówki – suszarka
  4. Sposoby na muszki owocówki – świece zapachowe
  5. Sposoby na muszki owocówki – odkurzacz
  6. Sposoby na muszki owocówki – pułapki ze sklepu

Sposoby na muszki owocówki pozwolą raz na dobre pozbyć się tych uciążliwych owadów z kuchni. Jednak przed wypróbowaniem tych skutecznych metod należy wyrzucić to, czym żywią się muszki, np. odkrojone owoce, warzywa, dżem, soki, wina itp.

Muszki osiadają się na tych produktach, gdy zaczynają się psuć. Następnie składają na nich jajeczka (cykl życiowy muszek owocówek trwa tylko 10 dni, w związku z tym proces ten zachodzi dość szybko).

Rozwijające się larwy żywią się właśnie mikroorganizmami występującymi na owocach czy warzywach w trakcie rozkładu.

Należy także zaznaczyć, że muszki mogą przenosić drobnoustroje, np. te pochodzące ze śmietnika, na którym przed chwilą żerowały. Ponadto należy wysprzątać całą kuchnię - umyć naczynia i zlew, zakryć kosz na śmieci.

Sposoby na muszki owocówki – owocowa pułapka

Włóż do miski pokrojone kawałki owoców lub ich skórki (np. z jabłka). Następnie przykryj miskę folią spożywczą i naciągnij ją, tak żeby nie było żadnych szczelin.

Potem nakłuj folię (wykałaczką lub widelcem) w kilku miejscach. W ten sposób powstaną dziurki, przez które muszki będą mogły wlecieć, ale już nie wydostaną się na zewnątrz.

Sposoby na muszki owocówki – płyn do mycia naczyń

Wymieszaj w równych proporcjach wodę, ocet owocowy (lub sok) i płyn do mycia naczyń. Całość wlej do słoika i zostaw na noc w kuchni. Rano słoik będzie pełen utopionych muszek. Jego zawartość najlepiej wylać do toalety.

Sposoby na muszki owocówki – suszarka

Skieruj strumień gorącego powietrza z suszarki w stronę muszek owocówek. Pod jego wpływem owady po prostu się "usmażą".

Sposoby na muszki owocówki – świece zapachowe

Muszki owocówki nie tolerują niektórych zapachów, np. mentolowego. W związku z tym do ich zwalczania można użyć metolowych olejków czy świec zapachowych.

Sposoby na muszki owocówki – odkurzacz

Muszki owocówki można wciągnąć do odkurzacza. Jednak istnieje duże ryzyko, że nie uda się ich wszystkich wyłapać, gdyż owady szybko latają.

Sposoby na muszki owocówki – pułapki ze sklepu

Jeśli domowe sposoby na muszki owocówki zawiodą, w sklepie można kupić gotowe pułapki z płynem na te owady, które skutecznie pomogą pozbyć się ich z domu. Ponadto dostępne są specjalne lepy na owady latające, spraye i elektryczne odstraszacze. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy można je trzymać blisko jedzenia.

CZYTAJ TEŻ:

To ci się przyda

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się muszek owocówek?

1. Regularnie zmywaj naczynia, czyść zlew i odpływ. Nie zostawiaj w nim mokrych gąbek czy ściereczek.2. Kosz na śmieci powinien być zakryty, a same śmieci regularnie wyrzucane.3. Zamykaj dokładnie pojemniki z artykułami spożywczymi, zwłaszcza tymi słodkimi – dżemami, konfiturami.4. Staraj się nie trzymać żadnych artykułów spożywczych na stole, a zwłaszcza przejrzałych owoców i warzyw.5. Na okna i drzwi załóż siatki - uchroni to mieszkanie nie tylko przed muszkami, ale i np. komarami.

muszki.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
gość
|

Chcesz mieć muszki owocówki w domu

poustawiaj pułapki - wabiki w całym domu.Na 100%nie wyłapią się ,a będzie ich coraz więcej.Ja postawiłam 1 pułapkę,zleciało się ich tak dużo,że myślałam że mi się w oczach troi.Wurzuciłam pułapkę i po chwili nie było ani jednej.

misKittyn
|

Te paskudy często siedzą i rozmnarzają się w kwaiatach doniczkowych. Szczególnie w tych z supermarketów. Bo o ile w kwiaciarniach raczej nie ma jedzenia, o tyle marketach raczej jest;) Niestety, kwiaty wyrzucić albo przesadzić.

jurek
|

Wyrzucić kwiaty :)

Jan
|

Można nie tylko odkurzaczem, lepszi będzie strzał z armaty!

Adam
|

Sprowokować się ich nalot na np. psujący się owoc łupiny jabłek itp .
Szarańcza robi nalot na i ściągnąć odkurzaczem (można włożyć korek gumowy a są takie po wyjęciu rury by nie wydostały się jak i mole itd.)

Przemek
|

Babcia naznosiła owoców i z nich powstały muszki, owoce już dawno wyrzucone ale muszki zostały :( dzień w dzień stawiamy ocet jabłkowy i dużo ich się topi, może i mniej ich lata już ale to co widać w szklankach z octem to szok mamy 3 szklanki takie ustawione w 3 pokojach i co dziennie czarne dno :(
W owych 3 pokojach są kwiaty doniczkowe może to od nich ? bo w czwartym pokoju tylko parę sztuk się topiło no i tam kwiatów niema.

Co robić :( ?

Czytaj
|

Wszędzie jest napisane: w równych proporcjach. Jeżeli dasz pół szklanki płynu to reszty też musisz dać po pół szklanki. Jeżeli nalejesz kieliszek płynu to reszty też po kieliszku, a jak wiadro płynu to wody i octu też po wiadrze. To są równe proporcje.
Eh...polecam czytanie ze zrozumieniem.

Wróg much
|

Wszędzie na owocówki ten sam przepis. Szklanka, woda, płyn, ocet. Tylko nikt nie wpadł na to żeby proporcje podać. Np 3/4 szklanki wody 3 krople płynu reszta ocet do pełna, czy szklanka ma być pełna? Ehh... mundrole...

adak140
|

gówno prawda że mięta je odstrasza, w liściach siedzi u mnie ich cała chmara

Muszy trener
|

Ja się pozbyłem zarazy przy pomocy ręcznego wentylatorka i odkurzacza.
Najpierw w zamkniętym pokoju zdmuchiwałem strumieniem powietrza owady z sufitu i ścian-tak aby zmusić je do latania. Po kilkunastu minutach wyścigów muszki wyraźnie traciły kondycję a wtedy do akcji wkraczał odkurzacz. Po dwu dniach walki wyczyściłem mieszkanie na tyle że przestały się mnożyć.