Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

42 komentarze
Autor: Małgorzata Pindera

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko faktycznie jest takie zdrowe i czy w ogóle powinniśmy je pić. Zwolennicy picia mleka podkreślają, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie, przeciwnicy zwracają uwagę na nietolerancję laktozy u dorosłych i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Jedni powtarzają za Hipokratesem, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Nie przegap

Mleko - bogate źródło wapnia?

 • Zwolennicy picia mleka: Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80 proc. tego pierwiastka, gdy dla porównania z mleka sojowego 13 proc. Gdyby próbować zastąpić jedną szklankę mleka innymi produktami spożywczymi należałoby zjeść dwa bochenki chleba, kilka kotletów schabowych, pół kilograma brokułów, kapusty lub marchwi. Oprócz wapnia zawiera wiele cennych biopierwiastków jak fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod, fluor. 
 • Przeciwnicy: Znacznie więcej wapnia niż w mleku znajduje się w sardynkach, migdałach czy nasionach sezamu. Ponadto wapń zawarty w mleku jest źle przyswajalny, na co wpływ ma niewłaściwa proporcja w stosunku do fosforu. Zdaniem przeciwników białego napoju, jedynie te produkty spożywcze, w których stosunek wapnia do fosforu wynosi dwa do jednego lub więcej, można uważać za dobre źródło wapnia. Tymczasem w mleku krowim ten stosunek jest niższy.

Mleko wywołuje alergię u dzieci?

 • Zwolennicy picia mleka: W rzeczywistości nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż się powszechnie sądzi. Reakcje alergiczne częściej wywołuje spożywanie łososia, a także truskawek i innych owoców. Alergia pokarmowa na mleko dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci. Stwierdza się ją u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Do stwierdzenia, że dziecko ma alergię na mleko nie wystarczy wywiad lekarski i przeprowadzenie testów skórnych. Podstawą powinno być pewne rozpoznanie metodą eliminacji i prowokacji w wyspecjalizowanym ośrodku alergologicznym. Zwolennicy  przestrzegają, że niewybaczalnym błędem jest pozbawianie dzieci mleka, jeśli nie mają stwierdzonej alergii. 
 • Przeciwnicy: Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko jest uczulone na mleko, które jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych.

Mleko jest źle tolerowane przez dorosłych?

 • Zwolennicy picia mleka: Dzisiaj większość osób, szczególnie z terenów Europy północnej i środkowej, może pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast jeść sery, jogurty czy produkty o obniżonej zawartości laktozy. 
 • Przeciwnicy: U większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu jelitowego odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Mleko jest szkodliwe dla kobiet?

 • Zwolennicy picia mleka: Nowe badania amerykańskie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że kobiety przed menopauzą, które spożywają większe ilości wapnia i witaminy D mogą być rzadziej (o ok. 40%) narażone na raka piersi. Dieta bogata w wapń sprawia, że u kobiet powyżej 45. roku życia rzadziej występuje też zespół metaboliczny, który charakteryzują takie nieprawidłowości, jak otyłość, zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie. Inne badania dowodzą, że dieta zawierająca niskotłuszczowe produkty mleczne może u kobiet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 21%. 
 • Przeciwnicy: Organizm kobiecy powinien sam być źródłem mleka. Nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania go pod postacią pokarmu. Picie mleka źle wpływa na gospodarkę hormonalną, co może sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Mleko zwiększa cholesterol i powoduje nadwagę?

 • Zwolennicy picia mleka: Tłuszcz w mleku zawiera sprzężone dieny kwasu linolowego. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają miażdżycy i opóźniają rozwój choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o związek pomiędzy spożywaniem produktów mlecznych a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - nie ma jednoznacznych dowodów, aby tak było. Uważa się, że mleko może mieć takie same właściwości podwyższania cholesterolu jak masło. Natomiast niektóre przetwory mleczne, szczególnie fermentowane za pomocą specyficznych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie cholesterolu i ciśnienia. Mleko o mniejszej zawartości tłuszczu wspiera jego redukcję, nie powodując uszczerbku masy mięśniowej. Dzieci nie powinny pić mleka odtłuszczonego. Tłuszcz jest dla rozwijającego się organizmu ważnym źródłem energii oraz dostarcza nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu. 
 • Przeciwnicy: Tłuszcz w mleku jest pochodzenia zwierzęcego. Należy go unikać, ponieważ powoduje nadwagę i zwiększenie ilości cholesterolu. Picie mleka sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Jeśli ktoś nie może zrezygnować z białego napoju – powinien przejść na mleko odtłuszczone.

Mleko zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

 • Zwolennicy picia mleka: Spożycie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań. 
 • Przeciwnicy: Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi.

Słuchaj swojego organizmu

Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają wciąż nowe badania i powołują się na stanowiska medycznych autorytetów. Ale kto ma rację? Niewiadomo, lekarze jednak nadal częściej zalecają picie mleka. Pamiętaj! Najlepiej jest zachować rozsądek i umiar oraz zaufać własnemu organizmowi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 04.01.2012

Komentarze (1 - 10 z 42)
Jan, 25.04.2015 20.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To, że ktoś jest upośledzony i ma sraczkę po wypiciu mleka nie musi wszystkim na siłę udowadniać, że mleko krowie jest niezdrowe. Całe pokolenia dzieci piły mleko (w X, XV czy XX wieku). I nikomu nic nie było. Nikt nie słyszał o jakiś alergiach na to czy sramto. A pytanie zadawane przez niektórych: "Jaki to dorosły ssak pije mleko?", mam taką pytanie-odpowiedź: "A jaki to dorosły ssak jak się wysra potrafi się podetrzeć papierem". Dziękuję za dyskusję.
 
eryq, 10.04.2015 00.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W krajach gdzie nie ma mleka lub spożywa się je w małych ilościach nie występuje taka choroba jak osteoporoza, a wiec mleko nie jest zdrowe.
 
Majka, 17.03.2015 07.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zobaczysz jaki będziesz chory...my chorzy nie możemy od urodzenia bo mamy to genetyczne ale zdrowe osoby też potem chorują i nie mają pojęcia dlaczego - takie zdrowe a jestem na onkologii...
 
Majka, 17.03.2015 07.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla zdrowych jedynie mleko fermentowane albo przetwory z mleka czyli nabiał. Chore osoby z alergiami, nietolerancjami albo pseudoalerią nie mogą i mleka i nabiału do końca życia obojętne co im dolega jaki rodzaj alergii czy nietolerancji nie ma to znaczenia. tylko takie że zero..............
 
Gość, 07.02.2015 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mleko bez laktozy jest super właśnie je pije. Natomiast mleko z laktozą można tak naprawdę pić do 5 roku zycia. Nie wiem kto może takie pierdoły pisac i porównywać mleko do wody :) Ja przez brak picia mleka mam słabe kości i nic mi tego nie zastąpiło ani owoce morza, migdały czy soja.
 
Bubu, 23.12.2014 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie toleruję mleka w dużych ilościach. Po misce płatków muszę udać się w wiadome miejsce i potrafię przez pół dnia umierać na silne bóle brzucha, więc jakiś czas temu przerzuciłam się na mleka sojowe, migdałowe, orzechowe, etc. Organizm się uspokoił, ale żeby zaraz sojowe smakowało jak trzeba... Nie jestem materiałem na wegankę, więc, kiedy w sklepie znalazłam mleko krowie bez laktozy, oj ta ulga! Oczywiście, zaraz znajdzie się ktoś, kto mi powie, że proces usuwania laktozy jest zły, bo pewnie wytwarza się w mleku to, tamto i jeszcze może coś, ale szczerze mówiąc - na coś trzeba umrzeć. A jeśli mogę zjeść rano śniadanie bez rewelacji żołądkowych, to w to mi graj.
 
korek, 08.12.2014 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta powinna zawierac tresciwe produkty.na pewno jednym z nich jest mleko krowie.jak czytam tutaj ze woda w pelni zastepuje mleko to sie dziwie troche co ludzie pisza.jesli np.czlowiekowi ktory wraca do zdrowia po chorobie bedziemy podawac np.muszynianke to watpliwe jest czy ten czlowiek odzyzka sily a jesli bedziemy go karmic mlekiem krowy czlowiek ma szanse dojsc do siebie w miare szybko.mleko jest potrzebne w naszej diecie.oczywiscie inny produkty rowniez.
 
willi, 21.08.2014 13.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam wykonanie Wodorowego Testu Oddechowego na nietolerancję laktozy ( ewentualnie lfruktozy )- bezinwazyjnie, bezboleśnie, w pełni wiarygodny wynik znany od razu po zakończeniu badania. Można go wykonać w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie, Aleja Armii Ludowej 13. Dostępny dla zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, praktycznie bez kolejek.
 
mlekopij, 25.07.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję mleko od dziecka 1-2l dziennie i do tego jadam dużo przetworów pochodzenia mlecznego, a mam 60 lat. Przy skoku z 1 piętra na kant stopnia doznałem jedynie pęknięcia a nie złamania, po którym nie ma już śladu. Też jestem zwolennikiem tezy, że wszystko zależy od tego jak mamy ukształtowany nasz organizm - najważniejsze jest pierwsze 10 lat życia, później organizm tylko się dokształca.
 
Tomcio wojownik, 15.02.2014 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ssaki żeńskiego rodzaju wydzielają mleko, które spożywane przez potomstwo wydostaje się z łona matki, przystosowuje się do swiata zewnętrznego. Pod względem odżywczym mleko każdego z gatunków ssaków odpowiada szczególnym potrzebom danego gatunku. Rozwój krów i osobników ludzkich jest, jak wiemy, w początkowym okresie zupełnie inny. Nowo narodzone ciele, by móc poruszać się i dobrze stanąć na nogi, musi szybko zbudować mocną strukturę kostną. Znakomicie nadaje się do tego mleko krowię, które jest bogate w minerały, białko i tłuscze. Natomiast we wczesnym rozwoju człowieka ważny jest nie kościec i mięśnie, lecz system nerwowy. Temu służy mleko LUDZKIE, zasobne w lekkostrawne tłuszcze i łatwo przyswajalne białko (zawiera od 1 do 2% białka, podobną ilość białka zawierają owoce), słodsze i bardziej zasadowe niż mleko krów. Mleko krowie może zbudować silne kości, nie przyczyni się jednak do naszego rozwoju umysłowego. Skład mleka ludzkiego jest bardziej zróżnicowany i odpowiada potrzebom dziecka, wciąż zmieniającym się w pierwszych paru tygodniach jego życia. Mleko ludzkie jest także nośnikiem stopnia odporności dziecka przed chorobami. Natomiast mleko krowie nie nadaje się dla ludzkiego potomstwa, ponieważ nie posiada tych właściwości. Małe ssaki piją mleko swoich matek - nie zdarza się, w naturalnych warunkach, by były karmione przez matki innego gatunku. Gdy dorosną, nie używają mleka w ogóle. Mleko spełniło swoją rolę w okresie wzrostu i nie jest już potrzebne dorosłemu osobnikowi. To samo dotyczy rodzaju ludzkiego. Dorosły człowiek traci zdolność trawienia mleka. Około 80% dorosłych na całym świecie nie posiada enzymu potrzebnego do trawienia laktozy (cukru mlekowego). Nie strawione mleko odkłada się w organizmie w postaci śluzu, co jest przyczyną wielu chorób. Ogłoszenia reklamowe polecają mleko jako doskonały, pożywny, tani, a nawet niezbędny do zachowania zdrowia środek spożywczy. Przecież tylko "wyrodni" rodzice mogliby pozbawić swoje pociechy tego napoju. Tymczasem lekarze i żywieniowcy ze Stowarzyszenia Medycyny Odpowiedzialnej ostrzegają: mleko, masło i sery przyczyniają się do rozwoju chorób serca, otyłości i innych chorób zwyrodnieniowych. Rzekome korzyści, o których się najczęściej mówi, to LEGENDA - utrwalona przez współczesne rolnictwo, które stworzyło sztywny , uzależniony od produkcji mleka i jego przetworów system "upłynniający" na wszelki możliwe sposoby tzw. nadwyżki produkcyjne. Producenci mleka kłamią, nie obchodzi ich los zwierząt, ani zdrowie konsumentów, bo dla nich najważniejsze są zyski!
 
następne »
strona 1 z 5
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak wzmocnić organizm PO CHOROBIE Jak wzmocnić organizm PO CHOROBIE

Wyleczyć chorobę to jedno, a drugie - często zadanie trudniejsze niż pierwsze - to szybko odzyskać...

więcej

14752

Uzupełnianie elektrolitów. Jak uzupełniać elektrolity w organizmie? Uzupełnianie elektrolitów. Jak uzupełniać elektrolity w organizmie?

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich niedobór może...

więcej

26400

Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko...

więcej

16473

Owoc kaki czyli persymona - zabija komórki rakowe Owoc kaki czyli persymona - zabija komórki rakowe

Persymona (kaki) jest doskonałym źródłem witaminy A, zawiera też witaminę C i błonnik. Nie bez...

więcej

27958

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

W twoim przypadku należy zastosować dietę lekkostrawną ze zmniejszoną ilością tłuszczu oraz produktów, z których w organizmie powstaje kwas moczowy są to: mięsa, ryby oraz nasiona roślin...

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim spożywanie różnorodnych produktów spożywczych. Staraj się postawić na warzywa, ale nie tylko pomidor, ogórek czy sałata. Pamiętaj o cukinii, burakach,...

Przede wszystkim radziłabym tobie udać się do dobrego dietetyka, ponieważ przebieg choroby Hashimoto w dużym stopniu zależy od diety. Gdy dodatkowo cierpisz na hipoglikemię reaktywną tym bardziej...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 26, 2015

Tu macie ciekawe możliwości zadbania o wagę, w sposób naturalny i stosowany już na całym świecie, - poczytajcie - www.zdrowiebiznesnalata.webnode.com

data

Kwiecień 26, 2015

To może wybierz się do Centrum Leczenia Otyłością. Mają 20 placówek w całej Polsce, więc na pewno znajdziesz jakąś blisko siebie. Dużo na ich temat poczytasz na: http://zdroweodchudzanie.pl . Najważniejsze, że oni leczą otyłość tak aby nie powróciła.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 26, 2015

Ja sama mam problemy z otyłością i zaczęłam szukać rozwiązania przez zmniejszenie żołądka i znalazłam w Gdańsku w klinice robią to za darmo również wycinaja nadmiar skory po schudnieciu!!!!!!!!!!!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.