Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

60 komentarze
Autor: Małgorzata Pindera

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko faktycznie jest takie zdrowe i czy w ogóle powinniśmy je pić. Zwolennicy picia mleka podkreślają, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie, przeciwnicy zwracają uwagę na nietolerancję laktozy u dorosłych i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Jedni powtarzają za Hipokratesem, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Nie przegap

Mleko - bogate źródło wapnia?

 • Zwolennicy picia mleka: Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80 proc. tego pierwiastka, gdy dla porównania z mleka sojowego 13 proc. Gdyby próbować zastąpić jedną szklankę mleka innymi produktami spożywczymi należałoby zjeść dwa bochenki chleba, kilka kotletów schabowych, pół kilograma brokułów, kapusty lub marchwi. Oprócz wapnia zawiera wiele cennych biopierwiastków jak fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod, fluor. 
 • Przeciwnicy: Znacznie więcej wapnia niż w mleku znajduje się w sardynkach, migdałach czy nasionach sezamu. Ponadto wapń zawarty w mleku jest źle przyswajalny, na co wpływ ma niewłaściwa proporcja w stosunku do fosforu. Zdaniem przeciwników białego napoju, jedynie te produkty spożywcze, w których stosunek wapnia do fosforu wynosi dwa do jednego lub więcej, można uważać za dobre źródło wapnia. Tymczasem w mleku krowim ten stosunek jest niższy.

Mleko wywołuje alergię u dzieci?

 • Zwolennicy picia mleka: W rzeczywistości nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż się powszechnie sądzi. Reakcje alergiczne częściej wywołuje spożywanie łososia, a także truskawek i innych owoców. Alergia pokarmowa na mleko dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci. Stwierdza się ją u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Do stwierdzenia, że dziecko ma alergię na mleko nie wystarczy wywiad lekarski i przeprowadzenie testów skórnych. Podstawą powinno być pewne rozpoznanie metodą eliminacji i prowokacji w wyspecjalizowanym ośrodku alergologicznym. Zwolennicy  przestrzegają, że niewybaczalnym błędem jest pozbawianie dzieci mleka, jeśli nie mają stwierdzonej alergii. 
 • Przeciwnicy: Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko jest uczulone na mleko, które jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych.

Mleko jest źle tolerowane przez dorosłych?

 • Zwolennicy picia mleka: Dzisiaj większość osób, szczególnie z terenów Europy północnej i środkowej, może pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast jeść sery, jogurty czy produkty o obniżonej zawartości laktozy. 
 • Przeciwnicy: U większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu jelitowego odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Mleko jest szkodliwe dla kobiet?

 • Zwolennicy picia mleka: Nowe badania amerykańskie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że kobiety przed menopauzą, które spożywają większe ilości wapnia i witaminy D mogą być rzadziej (o ok. 40%) narażone na raka piersi. Dieta bogata w wapń sprawia, że u kobiet powyżej 45. roku życia rzadziej występuje też zespół metaboliczny, który charakteryzują takie nieprawidłowości, jak otyłość, zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie. Inne badania dowodzą, że dieta zawierająca niskotłuszczowe produkty mleczne może u kobiet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 21%. 
 • Przeciwnicy: Organizm kobiecy powinien sam być źródłem mleka. Nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania go pod postacią pokarmu. Picie mleka źle wpływa na gospodarkę hormonalną, co może sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Mleko zwiększa cholesterol i powoduje nadwagę?

 • Zwolennicy picia mleka: Tłuszcz w mleku zawiera sprzężone dieny kwasu linolowego. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają miażdżycy i opóźniają rozwój choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o związek pomiędzy spożywaniem produktów mlecznych a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - nie ma jednoznacznych dowodów, aby tak było. Uważa się, że mleko może mieć takie same właściwości podwyższania cholesterolu jak masło. Natomiast niektóre przetwory mleczne, szczególnie fermentowane za pomocą specyficznych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie cholesterolu i ciśnienia. Mleko o mniejszej zawartości tłuszczu wspiera jego redukcję, nie powodując uszczerbku masy mięśniowej. Dzieci nie powinny pić mleka odtłuszczonego. Tłuszcz jest dla rozwijającego się organizmu ważnym źródłem energii oraz dostarcza nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu. 
 • Przeciwnicy: Tłuszcz w mleku jest pochodzenia zwierzęcego. Należy go unikać, ponieważ powoduje nadwagę i zwiększenie ilości cholesterolu. Picie mleka sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Jeśli ktoś nie może zrezygnować z białego napoju – powinien przejść na mleko odtłuszczone.

Mleko zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

 • Zwolennicy picia mleka: Spożycie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań. 
 • Przeciwnicy: Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi.

Słuchaj swojego organizmu

Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają wciąż nowe badania i powołują się na stanowiska medycznych autorytetów. Ale kto ma rację? Niewiadomo, lekarze jednak nadal częściej zalecają picie mleka. Pamiętaj! Najlepiej jest zachować rozsądek i umiar oraz zaufać własnemu organizmowi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
MLEKO. Jakie mleko jest najzdrowsze?

MLEKO. Jakie mleko jest najzdrowsze?

Nie pijesz mleka? Jedz produkty, które zastępują mleko w diecie

Nie pijesz mleka? Jedz produkty, które zastępują mleko w diecie

PIJ MLEKO – dopadnie cię choroba

PIJ MLEKO – dopadnie cię choroba

Co pić zamiast MLEKA - gdy masz alergię na mleko, nietolerancję laktozy lub nie lubisz mleka

Co pić zamiast MLEKA - gdy masz alergię na mleko, nietolerancję laktozy lub nie lubisz mleka

Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 04.01.2012

Komentarze (1 - 10 z 60)
Anita, 08.04.2016 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem czy mleko jest zdrowe czy nie. My je pijemy w dużych ilościach, chorujemy (ale nie wiem dlaczego, nie oskarżam pochopnie mleka). Wiem jedno: nie ma co się przy mleku tak strasznie upierać jako źródle wapnia, bo zdecydowanie więcej wapnia mają jogurty naturalne. Zorientowałam się, gdy kończąc karmienie piersią mojego pierwszego dziecka szukałam dla niego innego źródła wapnia i skrupulatnie sprawdzałam ilości wapnia w tym co zjadał. Jogurty naturalne wygrywały z ogromną przewagą.
 
Rozsądna , 25.03.2016 13.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To podaj tę kraje i jakieś dane potwierdzające to co piszesz
 
aga, 14.03.2016 09.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja dobijam do 50 i piję mleko litrami. Po prostu bardzo je lubię tak jak inne produkty mleczne i nie wyobrażam sobie żebym miała teraz przestać pić mleko dlatego że są jakieś teorie o jego szkodliwości. Bzdury totalne, jeżeli nie mam po nim żadnych dolegliwości to znaczy że mogę je pić, a nie ma chyba innego produktu tak bogatego w składniki odżywcze. Kiedy przychodzę do domu głodna i zmęczona wtedy zawsze niejwiększego smaka mam na mleko, organizm sam się domaga o to tego czego potrzebuje.
 
mniami, 04.03.2016 22.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uwielbiam mleko i przetwory. Najbardziej na świecie lubię sery pleśniowe i serek naturalny BIELUCH!
 
joan, 24.02.2016 11.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja całe życie piję mleko litrami i nic mi się nie łamie i nic mi się złego nie dzieje, mam 39 lat - jedna napisała, że łamie kości co 2 lata to chyba chodzić nie umie!!! Jeździłam na motorze i miałam kilka wypadków i nic złamanego... Bzdury o tym mleku wypisują, że jest niezdrowe, pewnie jakas firma chce znowu na czymś zarobić co ma mleko zastąpić.
 
CO ZA BARANY, 25.01.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dziadka i babcie którzy żyją już przeszło 90 lat, nie wyobrażam sobie ich nie pijących mleka, ale od krowy takiej swojskiej hodowanej po "staremu". Jeżeli chodzi o dzieci mam dwoje chłopczyka i dziewczynkę karmiłam ich naturalnie gdy wiedziałam ze chcę przestać, zaczęłam je przyzwyczajać do mleka krowiego nie sztucznego w proszku, które jest podawane dzieciakom od urodzenia to jest dopiero trucizna a nie mleko od krowy. Śmiać MI SIĘ CHCE Z WAS ZWOLENNIKÓW NIE PICIA MLEKA I ŻAL MI WAS BO NIE WIECIE CO JEST DOBRE NASZE POLSKIE I BOGACICIE ZAGRANICZNE KONCERNY.
 
Fleurdelavande, 02.12.2015 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cały ten artykuł jest bardzo stronniczy i napisany przez zdecydowanego zwolennika picia mleka. Zauważcie chociażby proporcje w długości zdań. "Zwolennicy" tworzą małe wypracowania, podczas gdy "przeciwnicy" ledwo składają wyrazy w jedno zdanie. Ponadto w wypowiedziach zwolenników aż się roi od liczb, procentów i odwołań do rzekomych badań, a tymczasem kontrargumenty nie są poparte żadnymi dowodami naukowymi. Szanowna pani Małgorzato, jeśli już się pani zabiera za pisanie artykułu porównującego dwie różne opinie, to proszę to robić rzetelnie i z głową!
 
JoJo, 17.11.2015 02.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są complete bzdury! Moi znajomi, bliscy którzy mają dzieci w wielku 2-5 lat, bardzo często wskazują właśnie na mleko- w czekoladzie i innych produktach o zawartości latkozy, jako główny czynnik występowania alergii u dzieciaków! I na prawdę jest ich wiele. Nie przeczę że mleko od domowej krowy która żyje na polu ekologicznie, jest złe, ale większość produktów z jakimi mamy styczność w sklepach jest w formie rozwodnionego mleka w proszku, które jest czystą chemią. Niestety nie ma co wierzyć w statystyki firm które zajmują się promocją wielkich koncernów mlecznych.. sami spójrzcie czym te krowy są karmione i jak bardzo źle są traktowane
 
p1230, 13.11.2015 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
popieram Jana. Ja cale zycie chlalam mleko w duuzych ilosciach i synowi tez daje, mąż też uwielbia, chociaż ja już nie mogę pić bo od 3 lat mam po nim od razu sraczki :P ale nikomu nie wmawiam ze jest nie zdrowe.. a o ile pamietam to jest pyszne ;)
 
bela, 17.10.2015 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam problem z trawieniem mleka i chociaż je bardzo lubię, boli mnie po nim brzuch. Mogę wypić mleko tylko razem z kapsułką np. Lactaza Prebi - dobrze niweluje objawy mojej nietolerancji na mleko
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć

Jeśli twój poziom cukru we krwi zbliża się do niebezpiecznej granicy, nie wpadaj w panikę....

więcej

34197

Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru Cudowny imbir - właściwości lecznicze i odchudzające imbiru

Imbir jest jedną z tych roślin, bez których wiele narodów nie wyobraża sobie życia. Właściwości...

więcej

31622

Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności Potas - objawy niedoboru i najlepsze źródła w żywności

Chociaż potas znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zdarza się, że zjadamy go...

więcej

29501

AMARANTUS: właściwości i przepisy AMARANTUS: właściwości i przepisy

Amarantus - nazywany zbożem XXI wieku - należy do najstarszych roślin uprawnych świata. Przed...

więcej

17134

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Morwa biała jest rekomendowana głównie przy cukrzycy. Wyciąg z liści morwy białej zawiera substancję o nazwie dezoksymannojirymycyna, która hamuje aktywność enzymów, rozkładających węglowodany...

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że dieta może powodować trądzik, są jednak pewne produkty, które zaostrzają objawy, należy do nich czekolada, kakao, słodycze, tłuszcze zwierzęce. Z drugiej...

Forum
data

Maj 19, 2016

Dokładnie. Najważniejsze to odpowiedni dobór składników. TZn jasne,że McDonald's będzie niezdrowy, ale turecki kebab ze świeżych, nieprzetworzonych składników, z mięsem (prawdziwym) i ręcznie przygotowanymi sosami, myślę, że raz na jakiś czas przejdzie ;)

data

Maj 19, 2016

Spróbowałem i miody na pewno prawdziwe. Najbardziej smakował mi miód z dzikiej róży. Delikatny i przyjemnym smaku. Dzięki za opinię.

data

Maj 10, 2016

Tylko natura. Np taki szpinak to jest bomba witaminowa! Poczytajcie sami: http://www.eyahoo.pl/szpinak-swietny-w-kuchni-i-zbawienny-dla-zdrowia/

data

Maj 05, 2016

Świeżo wyciskane soki, woda mineralna niegazowana, zielona herbata, kawa czarna parzona - bez cukru:P Ja to piję i generalnie nie narzekam;)))))

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.