Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

38 komentarze
Autor: Małgorzata Pindera

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko faktycznie jest takie zdrowe i czy w ogóle powinniśmy je pić. Zwolennicy picia mleka podkreślają, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie, przeciwnicy zwracają uwagę na nietolerancję laktozy u dorosłych i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Jedni powtarzają za Hipokratesem, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Nie przegap

Mleko - bogate źródło wapnia?

 • Zwolennicy picia mleka: Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80 proc. tego pierwiastka, gdy dla porównania z mleka sojowego 13 proc. Gdyby próbować zastąpić jedną szklankę mleka innymi produktami spożywczymi należałoby zjeść dwa bochenki chleba, kilka kotletów schabowych, pół kilograma brokułów, kapusty lub marchwi. Oprócz wapnia zawiera wiele cennych biopierwiastków jak fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod, fluor. 
 • Przeciwnicy: Znacznie więcej wapnia niż w mleku znajduje się w sardynkach, migdałach czy nasionach sezamu. Ponadto wapń zawarty w mleku jest źle przyswajalny, na co wpływ ma niewłaściwa proporcja w stosunku do fosforu. Zdaniem przeciwników białego napoju, jedynie te produkty spożywcze, w których stosunek wapnia do fosforu wynosi dwa do jednego lub więcej, można uważać za dobre źródło wapnia. Tymczasem w mleku krowim ten stosunek jest niższy.

Mleko wywołuje alergię u dzieci?

 • Zwolennicy picia mleka: W rzeczywistości nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż się powszechnie sądzi. Reakcje alergiczne częściej wywołuje spożywanie łososia, a także truskawek i innych owoców. Alergia pokarmowa na mleko dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci. Stwierdza się ją u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Do stwierdzenia, że dziecko ma alergię na mleko nie wystarczy wywiad lekarski i przeprowadzenie testów skórnych. Podstawą powinno być pewne rozpoznanie metodą eliminacji i prowokacji w wyspecjalizowanym ośrodku alergologicznym. Zwolennicy  przestrzegają, że niewybaczalnym błędem jest pozbawianie dzieci mleka, jeśli nie mają stwierdzonej alergii. 
 • Przeciwnicy: Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko jest uczulone na mleko, które jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych.

Mleko jest źle tolerowane przez dorosłych?

 • Zwolennicy picia mleka: Dzisiaj większość osób, szczególnie z terenów Europy północnej i środkowej, może pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast jeść sery, jogurty czy produkty o obniżonej zawartości laktozy. 
 • Przeciwnicy: U większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu jelitowego odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Mleko jest szkodliwe dla kobiet?

 • Zwolennicy picia mleka: Nowe badania amerykańskie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że kobiety przed menopauzą, które spożywają większe ilości wapnia i witaminy D mogą być rzadziej (o ok. 40%) narażone na raka piersi. Dieta bogata w wapń sprawia, że u kobiet powyżej 45. roku życia rzadziej występuje też zespół metaboliczny, który charakteryzują takie nieprawidłowości, jak otyłość, zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie. Inne badania dowodzą, że dieta zawierająca niskotłuszczowe produkty mleczne może u kobiet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 21%. 
 • Przeciwnicy: Organizm kobiecy powinien sam być źródłem mleka. Nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania go pod postacią pokarmu. Picie mleka źle wpływa na gospodarkę hormonalną, co może sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Mleko zwiększa cholesterol i powoduje nadwagę?

 • Zwolennicy picia mleka: Tłuszcz w mleku zawiera sprzężone dieny kwasu linolowego. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają miażdżycy i opóźniają rozwój choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o związek pomiędzy spożywaniem produktów mlecznych a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - nie ma jednoznacznych dowodów, aby tak było. Uważa się, że mleko może mieć takie same właściwości podwyższania cholesterolu jak masło. Natomiast niektóre przetwory mleczne, szczególnie fermentowane za pomocą specyficznych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie cholesterolu i ciśnienia. Mleko o mniejszej zawartości tłuszczu wspiera jego redukcję, nie powodując uszczerbku masy mięśniowej. Dzieci nie powinny pić mleka odtłuszczonego. Tłuszcz jest dla rozwijającego się organizmu ważnym źródłem energii oraz dostarcza nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu. 
 • Przeciwnicy: Tłuszcz w mleku jest pochodzenia zwierzęcego. Należy go unikać, ponieważ powoduje nadwagę i zwiększenie ilości cholesterolu. Picie mleka sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Jeśli ktoś nie może zrezygnować z białego napoju – powinien przejść na mleko odtłuszczone.

Mleko zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

 • Zwolennicy picia mleka: Spożycie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań. 
 • Przeciwnicy: Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi.

Słuchaj swojego organizmu

Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają wciąż nowe badania i powołują się na stanowiska medycznych autorytetów. Ale kto ma rację? Niewiadomo, lekarze jednak nadal częściej zalecają picie mleka. Pamiętaj! Najlepiej jest zachować rozsądek i umiar oraz zaufać własnemu organizmowi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 04.01.2012

Komentarze (1 - 10 z 38)
Gość, 07.02.2015 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mleko bez laktozy jest super właśnie je pije. Natomiast mleko z laktozą można tak naprawdę pić do 5 roku zycia. Nie wiem kto może takie pierdoły pisac i porównywać mleko do wody :) Ja przez brak picia mleka mam słabe kości i nic mi tego nie zastąpiło ani owoce morza, migdały czy soja.
 
Bubu, 23.12.2014 11.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie toleruję mleka w dużych ilościach. Po misce płatków muszę udać się w wiadome miejsce i potrafię przez pół dnia umierać na silne bóle brzucha, więc jakiś czas temu przerzuciłam się na mleka sojowe, migdałowe, orzechowe, etc. Organizm się uspokoił, ale żeby zaraz sojowe smakowało jak trzeba... Nie jestem materiałem na wegankę, więc, kiedy w sklepie znalazłam mleko krowie bez laktozy, oj ta ulga! Oczywiście, zaraz znajdzie się ktoś, kto mi powie, że proces usuwania laktozy jest zły, bo pewnie wytwarza się w mleku to, tamto i jeszcze może coś, ale szczerze mówiąc - na coś trzeba umrzeć. A jeśli mogę zjeść rano śniadanie bez rewelacji żołądkowych, to w to mi graj.
 
korek, 08.12.2014 19.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta powinna zawierac tresciwe produkty.na pewno jednym z nich jest mleko krowie.jak czytam tutaj ze woda w pelni zastepuje mleko to sie dziwie troche co ludzie pisza.jesli np.czlowiekowi ktory wraca do zdrowia po chorobie bedziemy podawac np.muszynianke to watpliwe jest czy ten czlowiek odzyzka sily a jesli bedziemy go karmic mlekiem krowy czlowiek ma szanse dojsc do siebie w miare szybko.mleko jest potrzebne w naszej diecie.oczywiscie inny produkty rowniez.
 
willi, 21.08.2014 13.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam wykonanie Wodorowego Testu Oddechowego na nietolerancję laktozy ( ewentualnie lfruktozy )- bezinwazyjnie, bezboleśnie, w pełni wiarygodny wynik znany od razu po zakończeniu badania. Można go wykonać w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie, Aleja Armii Ludowej 13. Dostępny dla zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, praktycznie bez kolejek.
 
mlekopij, 25.07.2014 14.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Piję mleko od dziecka 1-2l dziennie i do tego jadam dużo przetworów pochodzenia mlecznego, a mam 60 lat. Przy skoku z 1 piętra na kant stopnia doznałem jedynie pęknięcia a nie złamania, po którym nie ma już śladu. Też jestem zwolennikiem tezy, że wszystko zależy od tego jak mamy ukształtowany nasz organizm - najważniejsze jest pierwsze 10 lat życia, później organizm tylko się dokształca.
 
Tomcio wojownik, 15.02.2014 21.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ssaki żeńskiego rodzaju wydzielają mleko, które spożywane przez potomstwo wydostaje się z łona matki, przystosowuje się do swiata zewnętrznego. Pod względem odżywczym mleko każdego z gatunków ssaków odpowiada szczególnym potrzebom danego gatunku. Rozwój krów i osobników ludzkich jest, jak wiemy, w początkowym okresie zupełnie inny. Nowo narodzone ciele, by móc poruszać się i dobrze stanąć na nogi, musi szybko zbudować mocną strukturę kostną. Znakomicie nadaje się do tego mleko krowię, które jest bogate w minerały, białko i tłuscze. Natomiast we wczesnym rozwoju człowieka ważny jest nie kościec i mięśnie, lecz system nerwowy. Temu służy mleko LUDZKIE, zasobne w lekkostrawne tłuszcze i łatwo przyswajalne białko (zawiera od 1 do 2% białka, podobną ilość białka zawierają owoce), słodsze i bardziej zasadowe niż mleko krów. Mleko krowie może zbudować silne kości, nie przyczyni się jednak do naszego rozwoju umysłowego. Skład mleka ludzkiego jest bardziej zróżnicowany i odpowiada potrzebom dziecka, wciąż zmieniającym się w pierwszych paru tygodniach jego życia. Mleko ludzkie jest także nośnikiem stopnia odporności dziecka przed chorobami. Natomiast mleko krowie nie nadaje się dla ludzkiego potomstwa, ponieważ nie posiada tych właściwości. Małe ssaki piją mleko swoich matek - nie zdarza się, w naturalnych warunkach, by były karmione przez matki innego gatunku. Gdy dorosną, nie używają mleka w ogóle. Mleko spełniło swoją rolę w okresie wzrostu i nie jest już potrzebne dorosłemu osobnikowi. To samo dotyczy rodzaju ludzkiego. Dorosły człowiek traci zdolność trawienia mleka. Około 80% dorosłych na całym świecie nie posiada enzymu potrzebnego do trawienia laktozy (cukru mlekowego). Nie strawione mleko odkłada się w organizmie w postaci śluzu, co jest przyczyną wielu chorób. Ogłoszenia reklamowe polecają mleko jako doskonały, pożywny, tani, a nawet niezbędny do zachowania zdrowia środek spożywczy. Przecież tylko "wyrodni" rodzice mogliby pozbawić swoje pociechy tego napoju. Tymczasem lekarze i żywieniowcy ze Stowarzyszenia Medycyny Odpowiedzialnej ostrzegają: mleko, masło i sery przyczyniają się do rozwoju chorób serca, otyłości i innych chorób zwyrodnieniowych. Rzekome korzyści, o których się najczęściej mówi, to LEGENDA - utrwalona przez współczesne rolnictwo, które stworzyło sztywny , uzależniony od produkcji mleka i jego przetworów system "upłynniający" na wszelki możliwe sposoby tzw. nadwyżki produkcyjne. Producenci mleka kłamią, nie obchodzi ich los zwierząt, ani zdrowie konsumentów, bo dla nich najważniejsze są zyski!
 
Jeszcze raz Tom, 15.02.2014 21.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nonsens iż spożywanie mleka jest zdrowe i potrzebne zwłaszcza małym dzieciom... ponieważ wapń jest potrzebny do m.in. budowy kości. otóż wapń jest przyswajany tylko i wyłącznie w proporcjach 2:1 względem fosforu, ponieważ fosfor blokuje przyswajalność wapnia. zatem... mleko zwierzęce jest absolutnie nie przydatne. jak wiele jest takich chorych stereotypów, które nie są niczym niepotwierdzone. medycyna drąży dziurę w całym, ale po co? to jest skandal, a co gorsza ludzie wierzą w ten cały syf, który im się podaje.
 
Katek, 15.02.2014 21.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ci co nie piją wcale mleka, też mają zdrowe kości i nie chodzą po lekarzach, jak to jest? Żadne zwierzęta nie piją mleka (poza niemowlakami pijącymi mleko swojej matki) i nie mają złamań żadnych, natura wie co robi ! W krajach gdzie najwięcej się spożywa mleka odnotowuje się najwyższy wskaźnik osteoporozy.
 
Tom, 15.02.2014 21.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Natura stworzyła mleko dla matek swoich dzieci, więc picie mleka w wieku dorosłym i od innego gatunku jakim się jest, jest wbrew naturze. Krowa daje mleko tylko wtedy, kiedy ma młode. Mleko jak u wszystkich ssaków jest przeznaczone dla młodego dziecka. Mleko krowy jest dla cielaka, tak jak mleko kobiet jest dla ich dzieci. Sztucznie zapładniają krowy po to, żeby rodziły cielęta. Odstawiają je jednak od matek po kilku dniach po to,by koncerny miały kasę z mleka. Mleko krowie zakwasza organizm przez co mamy ubytek wapnia z kości,kazeina w nim zawarta blokuje wchłanianie wapnia,zły stosunek wapnia do fosforu,jest ciężko strawne,alergiczne,zawiera laktoze której nie trawimy i inne, to że ludzie piją mleko i nic im nie jest to złudzenie tak jak palący papierosy palą i przeżywają tych niepalących,czy papierosy są obojętne a może zdrowe? he?
 
jacek, 20.11.2013 00.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dziecka piję tylko mleko. Zero herbaty, soków itd. Dziennie od 2 do około 3 litrów. Mam 44 lata i nie chodzę po lekarzach bo nic mi nie dolega. Nigdy nie miałem złamania kości a bawiłem się w salta, fiflaki i często upadałem na twardą ziemię na plecy, na kolana itd. Jadałem znikome ilości warzyw i owoców :) Od 3 lat jem ich dość znaczne ilości :) bo są z mojego ogrodu a nie ze sklepu nafaszerowane chemikaliami... Czyli to mleko nie jest takie szkodliwe jak się o nim pisze :) Nie mam zamiaru z niego rezygnować po przeczytaniu takich dziwnych tekstów...
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
 ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie

Pięć tysięcy lat temu cesarz chiński Szen Nung, odpoczywając w cieniu drzewa herbacianego, czekał...

więcej

29754

Zdrowa dieta: szkodliwe POŁĄCZENIA potraw i składników Zdrowa dieta: szkodliwe POŁĄCZENIA potraw i składników

Biały ser, ryby, warzywa to zdrowe składniki, które powinny się znaleźć w każdej diecie. Jednak w...

więcej

26521

Cała prawda o PRZECHOWYWANIU ŻYWNOŚCI Cała prawda o PRZECHOWYWANIU ŻYWNOŚCI

Odkąd istnieją lodówki, odpadł nam duży kłopot z przechowywaniem żywności. Ale nawet w lodówce czy...

więcej

13593

Woda mineralna - co warto wiedzieć o wodzie mineralnej Woda mineralna - co warto wiedzieć o wodzie mineralnej

Jaka jest różnica między wodą mineralną a wodą źródlaną? Co to znaczy dobra woda mineralna? Jak...

więcej

10502

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

O wszystkich lekach i suplementach decyduje lekarz, najlepiej hepatolog w przypadku wątroby. Czy ucisk i wzdęcia to efekt gruczolaka, należałoby to zdiagnozować, porobić próby wątrobowe i inne...

Przyznam szczerze, że ja również nie wiem, co można by zmienić. Istnieje teoria, że ok. 40 roku życia spowalnia się metabolizm i powinnyśmy jeść ok. 15% mniej. Jednak pani jadłospis wydaje się dobry,...

Rozumiem, że jest pani ciężko, a taka reakcja otoczenia może być, nie tylko uciążliwa, ale i przykra. Chciałabym pomóc, zatem proszę prześledzić poniższe rady, może przyniosą efekt (o ile już się...

Grupy wsparcia
data

Luty 27, 2015

Zdecydowałąm się na suplement Novoslim bo bardzo opornie mi szło odchudzanie nie wiem z czego to wynika i nie wiem skąd te moje błędy żywieniowe sprawdziłą wszystko z dietetyczką czekam też na wyniki badań z traczycą. Zaczynam brać od 1 marca, jakieś sugestie? brać przed czy po...

data

Luty 27, 2015

Odkąd zainteresowałam się tabletkami na odchudzanie szukałam odpowiedniego środka, który nie będzie działał jak placebo, który faktycznie pomoże mi w mojej kuracji odchudzającej. 2 tygodnie wybierałam odpowiedni środek i w końcu zdecydowałam się na Slimcea. Nie do końca byłam przekonana....

data

Luty 27, 2015

Ja mam totalną alergię na chemię w suplementach oraz produktach .Zawsze trzy razy sprawdzę co zamierzam wziąć. Od stycznia piję Aloe Live Bio - jest to w 100% sok z aloesu, bez żadnych dodatków. Całkowite przeciwieństwo do tych sklepowych, w których aloesu jest jedynie niewielki procent....

data

Luty 27, 2015

jak slimcea jest sprzedawana tylko w sklepie u producenta :) nie ma go w aptekach. Jak ja zamawiałam to tylko na piekna24 albo na allegro na sklepowym profilu.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.