Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

2008-12-08 4:45

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko faktycznie jest takie zdrowe i czy w ogóle powinniśmy je pić. Zwolennicy picia mleka podkreślają, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie, przeciwnicy zwracają uwagę na nietolerancję laktozy u dorosłych i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka
Autor: Getty Images Jeśli nie chcesz pić mleka, musisz zastąpić zawarte w nim witaminy i minerały innymi produktami.

Spis treści

  1. Nabiał

Jedni powtarzają za Hipokratesem, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Mleko - bogate źródło wapnia?

  • Zwolennicy picia mleka: Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80 proc. tego pierwiastka, gdy dla porównania z mleka sojowego 13 proc. Gdyby próbować zastąpić jedną szklankę mleka innymi produktami spożywczymi należałoby zjeść dwa bochenki chleba, kilka kotletów schabowych, pół kilograma brokułów, kapusty lub marchwi. Oprócz wapnia zawiera wiele cennych biopierwiastków jak fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod, fluor.
  • Przeciwnicy: Znacznie więcej wapnia niż w mleku znajduje się w sardynkach, migdałach czy nasionach sezamu. Ponadto wapń zawarty w mleku jest źle przyswajalny, na co wpływ ma niewłaściwa proporcja w stosunku do fosforu. Zdaniem przeciwników białego napoju, jedynie te produkty spożywcze, w których stosunek wapnia do fosforu wynosi dwa do jednego lub więcej, można uważać za dobre źródło wapnia. Tymczasem w mleku krowim ten stosunek jest niższy.

Mleko wywołuje alergię u dzieci?

  • Zwolennicy picia mleka: W rzeczywistości nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż się powszechnie sądzi. Reakcje alergiczne częściej wywołuje spożywanie łososia, a także truskawek i innych owoców. Alergia pokarmowa na mleko dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci. Stwierdza się ją u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Do stwierdzenia, że dziecko ma alergię na mleko nie wystarczy wywiad lekarski i przeprowadzenie testów skórnych. Podstawą powinno być pewne rozpoznanie metodą eliminacji i prowokacji w wyspecjalizowanym ośrodku alergologicznym. Zwolennicy przestrzegają, że niewybaczalnym błędem jest pozbawianie dzieci mleka, jeśli nie mają stwierdzonej alergii.
  • Przeciwnicy: Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko jest uczulone na mleko, które jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych.
Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci schudnąć, utrzymać wagę lub zapobiec chorobom dietozależnym, a przy tym jeść zdrowo i smacznie. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Nabiał

Czy należy zrezygnować z nabiału? Kiedy jest to konieczne? Jakie są wady i zalety spożywania mleka i jego przetworów, czyli serów, twarogów, jogurtów, kefirów, maślanek? Posłuchaj naszego eksperta, dietetyka Jacka Wilczyńskiego.

Mleko jest źle tolerowane przez dorosłych?

  • Zwolennicy picia mleka: Dzisiaj większość osób, szczególnie z terenów Europy północnej i środkowej, może pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast jeść sery, jogurty czy produkty o obniżonej zawartości laktozy.
  • Przeciwnicy: U większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu jelitowego odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Czytaj też: Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy, leczenie

Mleko jest szkodliwe dla kobiet?

  • Zwolennicy picia mleka: Nowe badania amerykańskie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że kobiety przed menopauzą, które spożywają większe ilości wapnia i witaminy D mogą być rzadziej (o ok. 40%) narażone na raka piersi. Dieta bogata w wapń sprawia, że u kobiet powyżej 45. roku życia rzadziej występuje też zespół metaboliczny, który charakteryzują takie nieprawidłowości, jak otyłość, zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie. Inne badania dowodzą, że dieta zawierająca niskotłuszczowe produkty mleczne może u kobiet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 21%.
  • Przeciwnicy: Organizm kobiecy powinien sam być źródłem mleka. Nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania go pod postacią pokarmu. Picie mleka źle wpływa na gospodarkę hormonalną, co może sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Mleko zwiększa cholesterol i powoduje nadwagę?

  • Zwolennicy picia mleka: Tłuszcz w mleku zawiera sprzężone dieny kwasu linolowego. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają miażdżycy i opóźniają rozwój choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o związek pomiędzy spożywaniem produktów mlecznych a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - nie ma jednoznacznych dowodów, aby tak było. Uważa się, że mleko może mieć takie same właściwości podwyższania cholesterolu jak masło. Natomiast niektóre przetwory mleczne, szczególnie fermentowane za pomocą specyficznych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie cholesterolu i ciśnienia. Mleko o mniejszej zawartości tłuszczu wspiera jego redukcję, nie powodując uszczerbku masy mięśniowej. Dzieci nie powinny pić mleka odtłuszczonego. Tłuszcz jest dla rozwijającego się organizmu ważnym źródłem energii oraz dostarcza nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu.
  • Przeciwnicy: Tłuszcz w mleku jest pochodzenia zwierzęcego. Należy go unikać, ponieważ powoduje nadwagę i zwiększenie ilości cholesterolu. Picie mleka sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Jeśli ktoś nie może zrezygnować z białego napoju – powinien przejść na mleko odtłuszczone.

Mleko zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

  • Zwolennicy picia mleka: Spożycie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań.
  • Przeciwnicy: Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi.

Słuchaj swojego organizmu

Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają wciąż nowe badania i powołują się na stanowiska medycznych autorytetów. Ale kto ma rację? Nie wiadomo, lekarze jednak nadal częściej zalecają picie mleka. Pamiętaj! Najlepiej jest zachować rozsądek i umiar oraz zaufać własnemu organizmowi.