Czy picie MLEKA jest zdrowe? Argumenty zwolenników i przeciwników picia mleka

55 komentarze
Autor: Małgorzata Pindera

Pić mleko czy nie pić? Oto jest pytanie. Dietetycy i lekarze wciąż się spierają, czy krowie mleko faktycznie jest takie zdrowe i czy w ogóle powinniśmy je pić. Zwolennicy picia mleka podkreślają, że mleko jest źródłem wapnia i przeciwdziała osteoporozie, przeciwnicy zwracają uwagę na nietolerancję laktozy u dorosłych i szkodliwość tłuszczu mlecznego.

Jedni powtarzają za Hipokratesem, że mleko jest najdoskonalszym i najbardziej kompletnym pokarmem, jaki stworzyła natura. Inni oponują, że prawda ta dotyczy jedynie cieląt, a człowiekowi dorosłemu mleko wręcz szkodzi. Dyskusja o walorach białego napoju budzi zazwyczaj wiele emocji i wciąż nie jest zakończona. Oto najbardziej rozpowszechnione opinie za i przeciw piciu mleka.

Nie przegap

Mleko - bogate źródło wapnia?

 • Zwolennicy picia mleka: Mleko to najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Człowiek przyswaja z mleka krowiego aż 80 proc. tego pierwiastka, gdy dla porównania z mleka sojowego 13 proc. Gdyby próbować zastąpić jedną szklankę mleka innymi produktami spożywczymi należałoby zjeść dwa bochenki chleba, kilka kotletów schabowych, pół kilograma brokułów, kapusty lub marchwi. Oprócz wapnia zawiera wiele cennych biopierwiastków jak fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod, fluor. 
 • Przeciwnicy: Znacznie więcej wapnia niż w mleku znajduje się w sardynkach, migdałach czy nasionach sezamu. Ponadto wapń zawarty w mleku jest źle przyswajalny, na co wpływ ma niewłaściwa proporcja w stosunku do fosforu. Zdaniem przeciwników białego napoju, jedynie te produkty spożywcze, w których stosunek wapnia do fosforu wynosi dwa do jednego lub więcej, można uważać za dobre źródło wapnia. Tymczasem w mleku krowim ten stosunek jest niższy.

Mleko wywołuje alergię u dzieci?

 • Zwolennicy picia mleka: W rzeczywistości nietolerancja na białko mleka krowiego występuje rzadziej, niż się powszechnie sądzi. Reakcje alergiczne częściej wywołuje spożywanie łososia, a także truskawek i innych owoców. Alergia pokarmowa na mleko dotyczy przede wszystkim najmłodszych dzieci. Stwierdza się ją u 2,7% niemowląt karmionych sztucznie i 1,8% karmionych naturalnie. Dziecięce alergie na mleko na ogół przemijają, a ponad 90 proc. dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia. Do stwierdzenia, że dziecko ma alergię na mleko nie wystarczy wywiad lekarski i przeprowadzenie testów skórnych. Podstawą powinno być pewne rozpoznanie metodą eliminacji i prowokacji w wyspecjalizowanym ośrodku alergologicznym. Zwolennicy  przestrzegają, że niewybaczalnym błędem jest pozbawianie dzieci mleka, jeśli nie mają stwierdzonej alergii. 
 • Przeciwnicy: Wielu rodziców twierdzi, że ich dziecko jest uczulone na mleko, które jest jednym z najgroźniejszych alergenów pokarmowych.

Mleko jest źle tolerowane przez dorosłych?

 • Zwolennicy picia mleka: Dzisiaj większość osób, szczególnie z terenów Europy północnej i środkowej, może pić mleko przez całe życie (w Szwecji - 100% populacji, w Wielkiej Brytanii 95%.). Zdolność trawienia laktozy nabyliśmy na drodze ewolucji i w całej Europie mleko nie jest wskazane jedynie dla 10 % dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast jeść sery, jogurty czy produkty o obniżonej zawartości laktozy. 
 • Przeciwnicy: U większości dorosłych wraz z wiekiem zostaje wstrzymana produkcja laktazy – enzymu jelitowego odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego - laktozy. Na skutek tego picie mleka powoduje wzdęcia, biegunki, bóle brzucha.

Mleko jest szkodliwe dla kobiet?

 • Zwolennicy picia mleka: Nowe badania amerykańskie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że kobiety przed menopauzą, które spożywają większe ilości wapnia i witaminy D mogą być rzadziej (o ok. 40%) narażone na raka piersi. Dieta bogata w wapń sprawia, że u kobiet powyżej 45. roku życia rzadziej występuje też zespół metaboliczny, który charakteryzują takie nieprawidłowości, jak otyłość, zmiany miażdżycowe czy nadciśnienie. Inne badania dowodzą, że dieta zawierająca niskotłuszczowe produkty mleczne może u kobiet obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 21%. 
 • Przeciwnicy: Organizm kobiecy powinien sam być źródłem mleka. Nie jest natomiast przystosowany do przyjmowania go pod postacią pokarmu. Picie mleka źle wpływa na gospodarkę hormonalną, co może sprzyjać rozwojowi wielu chorób.

Mleko zwiększa cholesterol i powoduje nadwagę?

 • Zwolennicy picia mleka: Tłuszcz w mleku zawiera sprzężone dieny kwasu linolowego. Substancje te mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają miażdżycy i opóźniają rozwój choroby nowotworowej. Jeśli chodzi o związek pomiędzy spożywaniem produktów mlecznych a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - nie ma jednoznacznych dowodów, aby tak było. Uważa się, że mleko może mieć takie same właściwości podwyższania cholesterolu jak masło. Natomiast niektóre przetwory mleczne, szczególnie fermentowane za pomocą specyficznych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie cholesterolu i ciśnienia. Mleko o mniejszej zawartości tłuszczu wspiera jego redukcję, nie powodując uszczerbku masy mięśniowej. Dzieci nie powinny pić mleka odtłuszczonego. Tłuszcz jest dla rozwijającego się organizmu ważnym źródłem energii oraz dostarcza nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu. 
 • Przeciwnicy: Tłuszcz w mleku jest pochodzenia zwierzęcego. Należy go unikać, ponieważ powoduje nadwagę i zwiększenie ilości cholesterolu. Picie mleka sprzyja miażdżycy i chorobom serca. Jeśli ktoś nie może zrezygnować z białego napoju – powinien przejść na mleko odtłuszczone.

Mleko zapobiega złamaniom kości i osteoporozie?

 • Zwolennicy picia mleka: Spożycie mleka i produktów mlecznych jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, (Osteoporosis International 2007) wykazują związek między dietą pozbawioną mleka i produktów mlecznych, a liczbą złamań u dzieci i młodzieży do 20 roku życia. Wynika z nich, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań. 
 • Przeciwnicy: Mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi.

Słuchaj swojego organizmu

Zwolennicy i przeciwnicy przedstawiają wciąż nowe badania i powołują się na stanowiska medycznych autorytetów. Ale kto ma rację? Niewiadomo, lekarze jednak nadal częściej zalecają picie mleka. Pamiętaj! Najlepiej jest zachować rozsądek i umiar oraz zaufać własnemu organizmowi.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 04.01.2012

Komentarze (1 - 10 z 55)
CO ZA BARANY, 25.01.2016 16.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam dziadka i babcie którzy żyją już przeszło 90 lat, nie wyobrażam sobie ich nie pijących mleka, ale od krowy takiej swojskiej hodowanej po "staremu". Jeżeli chodzi o dzieci mam dwoje chłopczyka i dziewczynkę karmiłam ich naturalnie gdy wiedziałam ze chcę przestać, zaczęłam je przyzwyczajać do mleka krowiego nie sztucznego w proszku, które jest podawane dzieciakom od urodzenia to jest dopiero trucizna a nie mleko od krowy. Śmiać MI SIĘ CHCE Z WAS ZWOLENNIKÓW NIE PICIA MLEKA I ŻAL MI WAS BO NIE WIECIE CO JEST DOBRE NASZE POLSKIE I BOGACICIE ZAGRANICZNE KONCERNY.
 
Fleurdelavande, 02.12.2015 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cały ten artykuł jest bardzo stronniczy i napisany przez zdecydowanego zwolennika picia mleka. Zauważcie chociażby proporcje w długości zdań. "Zwolennicy" tworzą małe wypracowania, podczas gdy "przeciwnicy" ledwo składają wyrazy w jedno zdanie. Ponadto w wypowiedziach zwolenników aż się roi od liczb, procentów i odwołań do rzekomych badań, a tymczasem kontrargumenty nie są poparte żadnymi dowodami naukowymi. Szanowna pani Małgorzato, jeśli już się pani zabiera za pisanie artykułu porównującego dwie różne opinie, to proszę to robić rzetelnie i z głową!
 
JoJo, 17.11.2015 02.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To są complete bzdury! Moi znajomi, bliscy którzy mają dzieci w wielku 2-5 lat, bardzo często wskazują właśnie na mleko- w czekoladzie i innych produktach o zawartości latkozy, jako główny czynnik występowania alergii u dzieciaków! I na prawdę jest ich wiele. Nie przeczę że mleko od domowej krowy która żyje na polu ekologicznie, jest złe, ale większość produktów z jakimi mamy styczność w sklepach jest w formie rozwodnionego mleka w proszku, które jest czystą chemią. Niestety nie ma co wierzyć w statystyki firm które zajmują się promocją wielkich koncernów mlecznych.. sami spójrzcie czym te krowy są karmione i jak bardzo źle są traktowane
 
p1230, 13.11.2015 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
popieram Jana. Ja cale zycie chlalam mleko w duuzych ilosciach i synowi tez daje, mąż też uwielbia, chociaż ja już nie mogę pić bo od 3 lat mam po nim od razu sraczki :P ale nikomu nie wmawiam ze jest nie zdrowe.. a o ile pamietam to jest pyszne ;)
 
bela, 17.10.2015 23.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja mam problem z trawieniem mleka i chociaż je bardzo lubię, boli mnie po nim brzuch. Mogę wypić mleko tylko razem z kapsułką np. Lactaza Prebi - dobrze niweluje objawy mojej nietolerancji na mleko
 
Destiny, 23.09.2015 11.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze lubilam mleko, ale od roku zaczęłam spożywać minimum 2 szklanki tego napoju dziennie. W rezultacie: ani razu nie pojawiły się bóle stawów, szczególnie z kolanowymi miałam ogromny problem, żadne leczenie wczesniej nie pomoglo, nastapila ogromna poprawa cery- żegnajcie korektory i pudry! Znikly bóle reumatyczne. Nie spodziewałam się żadnego z tych efektów. Mam 32 lata i uważam, że trzeba słuchać potrzeb wlasnego organizmu, a nie czytać wypociny pseudo naukowców, którzy za kasę szukają argumentow dla kolejnych głupot wymyślonych na potrzeby koncernów farmaceutycznych. Chcecie to kupujcie sobie wapno w tabletkach, moj organizm mówi - Pij mleko!
 
Arek, 01.09.2015 16.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mleko jest zdrowe bo to źródło wapnia i nic po za tym, to nie jest magiczne lekarstwo na raka i złamania Osobiście lubię mleko choć nie toleruję laktozy więc jak wiem że przez jakąś godzinę będę dosyć blisko kibla to mi to nie przeszkadza
 
Alverek, 29.08.2015 15.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
picie mleka przez dorosłych jest bardzo nienaturalne. Zauważmy, że żadne zwierzę ani człowiek nie daje mleka przez całe życie, jest to jedynie pokarm dla dzieci w określonym czasie. Gdyby nie sztuczne zapłodnienie krów, także by nie było mleka cały czas. Mleko krowie jest dla cieląt i w odpowiednim dla nich składzie. Niemowle i krowa potrzebują innych proporcji w składzie np cielak rośnie zdecydowanie szybciej i ma większe zapotrzebowanie na poszczególne skłądniki. Dlatego mleka krowiego nie można podawać dzieciom, a co dopiero dorosłym...
 
adam, 17.08.2015 01.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgadzam się, podobnie- a jaki ssak chodzi do dentysty ...??
 
loki, 29.07.2015 08.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przedostatnie zdanie - "nie wiadomo" pisze się rozłącznie, analfabeci! To nie jest imiesłów...
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć Podwyższony POZIOM CUKRU we krwi - jak go obniżyć

Jeśli twój poziom cukru we krwi zbliża się do niebezpiecznej granicy, nie wpadaj w panikę....

więcej

45778

Cała prawda o PRZECHOWYWANIU ŻYWNOŚCI Cała prawda o PRZECHOWYWANIU ŻYWNOŚCI

Odkąd istnieją lodówki, odpadł nam duży kłopot z przechowywaniem żywności. Ale nawet w lodówce czy...

więcej

13594

Jaką wartość odżywczą ma JAJKO? Jaką wartość odżywczą ma JAJKO?

Jajko było uważane za zdrowe i pożywne, dopóki w latach 70. nie wypowiedziano wojny cholesterolowi,...

więcej

17630

ODWODNIENIE u dzieci - przyczyny, objawy, zapobieganie ODWODNIENIE u dzieci - przyczyny, objawy, zapobieganie

Latem, kiedy dzieci dużo czasu spędzają na dworze, przejęte zabawą rzadko sięgają po coś do picia,...

więcej

10426

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Panie Karolu, U zdrowego człowiek woda powinna stanowić około 60% masy ciała. W tym woda wewnątrzkomórkowa i zewnątrzkomórkowa. Zatem w pana organizmie powinno być około 49,3 kg wody całkowitej....

W piśmiennictwie światowym jednoznacznie podkreśla się korzystny wpływ spożywania dużych ilości warzyw i owoców zawierających beta-karoten na hamowanie rozwoju nowotworów i chorób układu...

Forum
data

Luty 13, 2016

Podobno jabłka czy pestki z jabłka przedłużają życie o kilka lat , na dodatek dobrze jelita po nich pracują. Ja zawsze swojej pierwszej córce dawałam jabłuszko kilka razy w tygodniu. Przy drugiej już zaniechałam i musiałam leczyć zaparcia dicopegiem. Na całe szczęście ten lek nie jest...

data

Luty 13, 2016

Oj to masz zadania. Ponieważ u Nas przynajmniej w PL nie ma za dużo zdrowego żywienia. Raz byłam w restauracji jakaś eko.. no skończyło się zaparciami , zatwardzeniem. Brałam dicopeg przez 5 dni by jelita wróciły do normy.

data

Luty 13, 2016

Ty wiesz ile błonnika ma owsianka ? To aż jest nie zrozumiałe to taka bomba błonnikowa i to naturalna. Moja babcia zawsze powiadała , że mam co jakiś czas spróbować jej z rana by móc się spokojnie wypróżnić. Ja jej nie słuchałam i brałam dicopeg , nie zaszkodził mi wręcz pomógł ale po tym...

data

Luty 12, 2016

Ja kupuję w ekologicznych sklepach, ostatnio zamówiłam ekologiczne produkty przez intnet w fresh and eco, paczka była u mnie już na drugi dzień, myślę że warto zainwestować w swoje zdrowie i wydać trochę więcej na żywność a mniej wydawać w aptece.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.